Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych dla Lynnfielda

Która więc płyta do Lynnfielda?2009-10-06 22:45:13 |  Michał Wójcik (majkel)

Większość z czytelników zadaje sobie teraz pytanie którą płytę wybrać przy zakupie platformy Socket 1156. Oczywistą sprawą jest, że prawdziwi entuzjaści zajmujący się m.in. podkręcaniem nie mogą oszczędzać na komponentach. Tym bardziej już na płycie głównej, która jest kręgosłupem całego systemu. Co zatem wybrać?

Otóż wszystkie z prezentowanych płyt wnoszą sporą dawkę innowacji. Pod tym względem cała platforma wnosi wiele nowego, a sami producenci prześcigają się w implementowaniu bardzo interesujących rozwiązań. W zasadzie na każdej płycie głównej z LGA 1156 zobaczymy zaawansowane systemy oszczędzania energii, redukcji głośności, automatycznego podkręcania, zwiększania wydajności czy też skutecznego odprowadzania nadmiaru ciepła. Są to bardzo przydatne funkcje i trzeba przyznać, że od dawna nie widzieliśmy tylu innowacji. Płyty Gigabyte oferują nietuzinkowy, wpadający w oko design, świetne rozwiązania technologiczne i bogate oprogramowanie. Wprowadzają niespotykane dotąd standardy, jak naprzykład 24 fazowa sekcja zasilania procesora. Zachowują przy tym status płyt dla overclockerów z mnogością złączy i dodatków, których nie powstydziłyby się najbardziej wypasione płyty LGA 1366. Są świetne dla osób wyciskających siódme poty z komputera. Mogą skutecznie działać na stanowisku bez obudowy, a w "skrzynce" wcale nie będą się przegrzewać. Pod tym względem zachwyca szczególnie model GA-P55-UD6. Najwyższy z linii model Gigabyte daje największe możliwości rozbudowy. Zapewnia niepowtarzalną stabilność i kulturę pracy. W naszym teście Gigabyte GA-P55-UD6 otrzymuje wyróżnienie wydajność!

Płyta MSI natomiast mimo nieco mniejszych możliwości nie ustępuje konkurencji. Posiada sporo zalet, takich jak np. niezła wydajność, odpowiednie wyposażenie, dobre możliwości podkręcania, łatwość dostępu guziczków do podkręcania. Te ostatnie cechy stawiają ją w szczególnie dobrej w sytuacji, jeżeli brać pod uwagę gusta overclockerów nie używających obudów. Poza tym płyta sprawia wrażenie "lekkiej" w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Przeanalizujmy jeszcze ceny rynkowe testowanych dzisiaj płyt. Za model UD6 Gigabyte trzeba zapłacić ponad 800zł. To dużo więcej niż za topowe odmiany konkurencji. Model UD5, którego możliwości nie są wcale gorsze kosztuje jednak tylko nieco mniej niż wspomniane najwyższe modele konkurencji - niemalże 700zł. Na tym tyle wyróżnia się szczególnie płyta MSI GD65. Nie może ona mieć kompleksów względem konkurentów. Ani pod względem wyposażenia, ani podkręcalności, a przy tym jest grubo ponad 100zł tańsza od Gigabyte UD5. Płyta ta zasługuje na naszą rekomendację Cena/Jakość!

Ocena portalu Overclock.pl

4

Plusy i minusy

Sprzęt dostarczyli

Gigabyte Polska / http://www.gigabyte.pl/ Gigabyte GA-P55-UD6 Wydajnoœć
MSI Polska / http://pl.msi.com/ MSI P55-GD65 Cena / Jakoœć
Intel / http://www.intel.com/pl/ Intel Core i5 750 oraz Core i7 870
Gigabyte Polska / http://www.gigabyte.pl/ GeForce GTX 285 2GB GDDR3
ASUSTeK Computer Inc. / http://www.asus.pl/ Asus Rampage II Gene
Wilk Elektronik S.A. / http://www.wilk.com.pl/ GoodRAM Pro GP2000D364L7 6GB kit
G.Skill Poland / http://www.gskill-poland.com/ Gskill PI Black PC12800 CL8T-3GB

Nawigacja

Pierwsza Następna  
 
 • Chieftec
 • Zotac
 • Enermax
 • Cooler Master
 • XFX
 • Cenowarka.pl
 • Seagate
 • Intel Corporation
 • Aquatuning.pl
 • Gigabyte
 • Asus
 • BenQ