Overclock.pl » Testy i recenzje » DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper2007-07-05 11:42:53 |  Tomasz Węc (twec)

117.jpg Na przestrzeni ostatnich miesięcy moduły pamięci G.Skill oraz Mushkin nareszcie znalazły swojego dystrybutora i - już oficjalnie - zagościły na sklepowych półkach. Przekonajmy się zatem jak produkty tych firm wypadają na tle konkurencji (OCZ Technology), która - jakby nie patrzeć - troszeczkę dłużej "bawi" na naszym rodzimym rynku.

Słowem wstępu

Do niniejszego testu porównawczego swój udział zgłosiły trzy kity (wszystkie 2x 1GB) pamięci DDR2, po jednym od każdego z producentów.

Mushkina i OCZ Technology reprezentować będą moduły klasy PC2-8500 (XP2-8500 DDR2 2x 1GB vs Reaper HPC 1066MHz CL5 DDR2 2x 1GB), czyli o nominalnej częstotliwości taktowania wynoszącej 1066MHz. G.Skill (F2-8000PHU2-2GBZX) to PC2-8000, a więc "jedyne" 1000MHz.

Co ciekawe, nominalne timingi dla modułów G.Skill i OCZ to 5-5-5-15, natomiast dla układów Mushkin 5-5-4-12. Zarówno OCZ Reaper jak i Mushkin XP2 zbudowano w oparciu o słynne kości Micron D9 GMH...

Czy zatem Mushkin już prowadzi w ogólnej klasyfikacji? Przekonajmy się!

G.Skill F2-8000PHU2-2GBZX

G.Skill chociaż powoli zaczyna zadomawiać się na polskim rynku, to nie ulega wątpliwości, iż nadal pozostaje nieco egzotyczną marką dla całej rzeszy użytkowników. Firma ta założona została w 1989 roku na Tajwanie i od samego początku swojego istnienia kieruje się w stronę pamięci RAM.

Wysoka jakość oraz bardzo dobre osiągi przy dosyć przystępnej cenie szybo przełożyły się na uznanie, szczególnie w gronie zapalonych Overclockerów. Topowymi modelami koncernu są pamięci z serii HZ, która to zadebiutowała jeszcze w czasach panowania DDR1.

G.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: Logo producentaDo naszego laboratorium trafiły układy DDR2 z serii ZX, pracujące z nominalną częstotliwością 1000MHz (PC2-8000) przy opóźnieniach rzędu 5-5-5-15.

G.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: Domyślne taktowania i timingiG.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: Moduły po wyjęciu z opakowaniaG.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: Moduły po wyjęciu z opakowaniaModuły dostarczane są w przezroczystym, plastikowym blisterze, który z kolei znajduje się w gustownym, zielonkawym pudełeczku. Okazuje się, iż owe pudełko niesie ze sobą uchylne wieczko, dzięki czemu mamy niewielką możliwość podglądnięcia układów przed zakupem. W komplecie producent dostarcza również przyjemne naklejki z logiem G.Skill.

G.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: 6-warstwowe PCBG.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: Pamięci w całej swej okazałościPamięci (zbudowane na bazie zielonego, 6-warstwowego PCB) okrywa jaskrawy, zielonkawy radiator, który estetycznie komponuje się z dwoma srebrnymi klipsami.

G.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: Srebrzyste logo producentaNależy zwrócić uwagę na świetne, srebrzyste logo producenta, które zdecydowanie całości nadaje odrobinę polotu (tak, tak - bardzo lubię to słówko ;-)).

G.Skill F2-8000PHU2-2GBZX: Nominalne parametry pracy układówWarto nadmienić, że ZX-y pracują z nominalnym napięciem rzędu 2,2~2,3V i... Byłbym zapomniał! Radiatory skrywają świetne kości Micron D9 GMH.

Mamy komplet. Wszystkie pamięci biorące udział w dzisiejszym teście oparte są o te same, markowe i cenione układy Micron D9 GMH. Niestety, produkcja F2-8000PHU2-2GBZX niedawno została zakończona, tak więc moduły te w chwili obecnej nabyć możemy jedynie z tzw. drugiej ręki.

Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB

Firma Mushkin została założona w 1994 roku, a jej siedziba do dzisiaj znajduje się w Denver, w stanie Colorado. W USA pamięci Mushkina są bardzo popularne i szeroko rozpowszechnione, w Polsce natomiast jest to jeszcze marka egzotyczna, bowiem sytuacja wygląda podobnie do korporacji G.Skill opisywanej stronę wcześniej.

Koncern zdobył sobie uznanie wyczynową serią pamięci Redline, która po raz pierwszy zadebiutowała w czasach DDR1 (całkiem jak HZ od G.Skilla). Kiedy w lutym 2005 roku Samsung ogłosił zaprzestanie produkcji kości znanych pod nazwą TCCD, na środowisko Overclockerów padł blady strach. Przypomnijmy, iż wówczas moduły te nie miały praktycznie żadnej konkurencji, bowiem wcześniej z rynku wycofał się Winbond - producent świetnych układów BH-6 oraz BH-5. Wtedy właśnie, za sprawą firm takich jak OCZ czy TwinMOS, na półkach sklepowych zaczęły gościć "tajemnicze" Winbond UTT, które chociaż w pewnym stopniu miały za zadanie zrekompensować zniknięcie znakomitych TCCD Samsunga. Mushkin również poszedł tym tropem i... Światło dzienne ujrzały (już niedostępne dzisiaj) pamięci DDR1 Redline HP 3200, pracujące z zegarem 200MHz, przy timingach 2-3-2-6 i napięciu 2,7V.

Warto również nadmienić, iż marka Mushkin uznawana jest na świecie przez takich producentów jak np. Hewlett-Packard, Apple, Motorola czy nawet NASA, które właśnie temu koncernowi powierzyły zadanie dostarczania modułów pamięci. Dodatkowo, o jakości produktów świadczy również dożywotnia gwarancja producenta na wszystkie wyroby.

Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB: Logo producentaW naszym laboratorium przyjrzeliśmy się bliżej produktom tzw. rynku mainstream, czyli średniej klasie cenowej. Dystrybutor oddał do naszej dyspozycji pamięci z serii XP, a dokładniej kit 2x 1GB modułów klasy PC2-8500.

Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB: Pamięci w całej swej okazałościWarto nadmienić, iż każda seria w ofercie Mushkina charakteryzuje się innym kolorem radiatorów. I tak, dla serii Redline (jak sama nazwa wskazuje) jest to kolor czerwony, dla serii XP kolor czarny, dla serii HP niebieski, natomiast dla serii EM srebrny.

Same radiatory również są dosyć charakterystyczne. Oprócz tego, iż posiadają konstrukcję odmienną od standardowej, dodatkowo są nieco wyższe, co - jak się wydaje - winno przełożyć się na poprawione odprowadzanie ciepła z kości pamięci.

Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB: Charakterystyczne radiatoryJeżeli już przy kościach się zatrzymaliśmy, przypomnijmy, że mamy tu do czynienia z Micronami D9 GMH, co od razu wróży lepsze możliwości podkręcania, przy zwiększonym napięciu zasilania modułów.

Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB: Ogólne spojrzenieDzięki nieco odmiennej budowie radiatora produkt niewątpliwie przykuwa oko. Jest to niejako cecha charakterystyczna wszystkich wyrobów ze stajni Mushkina. Logo producenta, chociaż nie połyskujące (jak G.Skill), prezentuje się niemniej okazale.

Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB: Naklejka z nominalnymi parametrami pracy układówPamięci nominalnie pracują z zegarem 1066MHz przy opóźnieniach 5-5-4-12 ( ! ) i napięciu zasilającym rzędu 2,2~2,35V.

Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB: Domyślne taktowania i timingi

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition

OCZ to marka zapewne dobrze Wam znana, która dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora - eXtremeMem - nie raz gościła i zapewne gościć nadal będzie na łamach Overclock.pl.

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Logo producentaInżynierowie OCZ-a nie próżnują. W ostatnim czasie na rynek trafiły dwie serie pamięci o troszkę odmiennym niż standardowe chłodzeniu. Pierwszej z nich - Reaper HPC - bliżej przyjrzymy się już dzisiaj, drugiej natomiast - Flex XLC (pamięci chłodzone wodą!) - (mam nadzieję) w niedalekiej przyszłości. Przejdźmy jednak do sedna i obadajmy kit 2x 1GB modułów serii Reaper.

Słowem wstępu, wpierw czysto teoretycznie omówmy ogólną ideę innowacyjnego chłodzenia serii Reaper, która tak naprawdę skomplikowana nie jest. System w jaki wyposażono testowane pamięci składa się z trzech elementów: radiatora głównego, miedzianej rurki heatpipe oraz radiatora pomocniczego.

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Innowacyjny system chłodzenia serii ReaperRysunek powyżej obrazuje zasadę działania owego systemu chłodzenia. Radiator główny odbiera ciepło z kości pamięci, które następnie transportowane jest miedzianą rurką heatpipe, aby w efekcie dać się rozproszyć przez mniejszy radiator pomocniczy. Prawda, że proste? Ale, zaraz... Gdzie tu innowacyjność?

Wydaje się, iż inżynierowie OCZ Technology odnaleźli przysłowiowy złoty środek dla chłodzenia modułów pamięci za pomocą powietrza. Niby niepozorny, a do tego niewielkich rozmiarów radiator pomocniczy, a w 100% (sprawdzone!) spełnia powierzone mu zadanie... Dlaczego?

Otóż, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach! Dzięki umiejscowieniu wspomnianego radiatora pomocniczego powyżej samych modułów pamięci, otrzymujemy zdecydowanie więcej przestrzeni do oddania nagromadzonego ciepła. Przy zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza jesteśmy w stanie ciepło to odprowadzić w tempie niemalże ekspresowym! Czy to nie piękne?

Taaak... Raczej wydajne, bowiem określenie "piękne" lepiej będzie zaliczyć na poczet opisu samych modułów. Zresztą... Zobaczcie!

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Pamięci na tle opakowaniaOCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Srebrzyste logo OCZ TechnologyKit otrzymujemy w standardowym blisterze, który... Jednak do końca taki standardowy nie jest, bowiem i pamięci swoimi rozmiarami znacząco różnią się od pozostałych produktów na rynku.

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Moduły pamięci w całej swej okazałościOCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Widok z innego kątaPrześliczne, czarne radiatory wprost idealnie komponują się nie tyle ze srebrzystym i połyskującym logiem producenta, ile z pięknymi, błyszczącymi i idealnie wypolerowanymi miedzianymi rurkami heatpipe.

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Bliższe spojrzenie na heatpipeOCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Radiator pomocniczyPowyższe fotografie to zbliżenia na heatpipe oraz umiejscowiony na nim radiator pomocniczy. Szczerze zachęcam do powiększenia owych zdjęć i bliższego spojrzenia na sprawę.

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Nominalne parametry pracy zestawuDostarczone nam moduły przystosowane były do pracy z nominalną częstotliwością 1066MHz, przy timingach 5-5-5-15 i napięciu zasilania 2,3V. Są to pamięci PC2-8500, jednak producent w swojej ofercie posiada również układy PC2-6400, a nawet PC2-9200!

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Domyślne taktowania i timingiPamięci te posiadają rozszerzenie EPP (Enhanced Performance Profiles), które szczególnie przydatne może okazać się dla mniej zaawansowanych użytkowników. Dzięki niemu nominalne parametry pracy zostają ustawione automatycznie. Ponadto, OCZ obejmuje swoje produkty certyfikatem EVP (Extended Voltage Protection), w ramach którego mogą one pracować bezpiecznie do wartości napięcia równej 2,35V. Jeżeli przy takiej pracy (odpukać ;-)) uległyby uszkodzeniu, koncern zobowiązuje się wymienić je w ramach gwarancji.

Na koniec kilka ujęć...

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Prawda, że piękne?OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition: Prawda, że piękne?

Wydajność, wydajność, wydajność...

Platforma testowa:

 • procesor Intel Core 2 Duo E6400 @3,0GHz (1,43V),
 • płyta główna EVGA 680i SLI,
 • płyta głowna ECS PN2 SLI2+,
 • karta graficzna Galaxy GeForce 7600GS 256DDR3 128bit 1,2ns PCI-E TV/2xDVI Zalman Fan,
 • dysk twardy IDE 7200 RPM WD800JB,
 • nagrywarka Lite-On DVD-RW LH-18A1H,
 • zasilacz Topower TOP-750P1 U12 EZ,
 • Innovatek WaterCooling Kit,
 • monitor iiyama ProLite E1900S.

W testach wykorzystano:

 • SuperPI mod1.5 XS - czas obliczania próbki 1M oraz 16M (mniej=lepiej);
 • SiSoft Sandra XI Lite - Memory Bandwitch test;
 • EVEREST Ultimate Edition v3.5 - test odczytu z pamięci i czasu oczekiwania pamięci;
 • 3DMark 2003 - ogólny test wydajności;
 • F.E.A.R. - wbudowany test ustawień, średnia ilość FPS, wszystkie opcje graficzne oprócz Soft Shadows włączone;
 • WinRAR v3.61 PL - czas kompresji 100-megowego pliku.

Podstawą platformy testowej jest - jak zawsze - płyta główna EVGA 680i SLI, która świetnie prowadzi moduły pamięci oraz udostępnia szeroką gamę dzielników, pozwalających na przeprowadzenie obiektywnych testów wydajnościowych.

Część testów (a dokładnie testy układów ze stajni Mushkina) przeprowadziliśmy na płycie ECS PN2 SLI2+, głównie z racji bardzo dużego popytu na płytę EVGA 680i SLI. Obie konstrukcje są w 100% referencyjne, tak więc (w teorii) powinny oddawać w miarę identyczne wyniki wydajności modułów pamięci.

Zaczynamy od ustawień nominalnych...

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - SuperPI 1MDDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - SuperPI 16MPrzeliczanie próbki 1M nie wykazuje wielkich różnic pomiędzy zestawami. Dopiero 16M robi swoje. O prawie 2 sekundy wygrywa XP2-8500 2x 1GB Mushkina. G.Skill ZX za sprawą niższego (1000MHz) taktowania pozostaje daleko w tyle.

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - Sandra Memory BandwitchUkład sił ulega zmianie. Bezapelacyjnie króluje OCZ, natomiast Mushkin nieznacznie odstaje w za ZX-ami.

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - EVEREST v3.50DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - EVEREST v3.50Mushkin znów daleko w tyle. OCZ umacnia się na pozycji lidera.

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - WinRARCzasowy test kompresji 100-megowego pliku tylko potwierdza powyższe założenie.

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - 3DMark 20033DMark nie wykazuje dużych różnic w wydajności, niemniej jednak nadal niekwestionowanym liderem pozostaje OCZ Reaper HPC. Mushkin wraca natomiast na drugą pozycję.

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - F.E.A.R.Reaper i ZX idą łeb w łeb. XP2 zostaje w tyle... Po raz kolejny.

Overclocking, part 1 of 2

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - Platforma testowaTesty podkręcania przeprowadziliśmy w trzech kategoriach timingów: 3-3-3-9, 4-4-4-12, 5-5-5-15. Pierwsze póby overclockingu odbywały się przy optymalnych (dla danych kości) wartościach napięcia (maksymalnie 2,4V). Z założenia pozwoli to na unifikację testów oraz łatwość bezpośredniego porównywania testowanych przez nas modułów pamięci RAM.

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - Overclocking, part 1 of 2 (max 2,4V)Po próbach O/C Reapery od OCZ nadal pozostają na pierwszej, wydaje się, że już niezagrożonej, pozycji. Po podstawowych testach wydajności można było spodziewać się tego, że XP2 Mushkina będą nieco odstawać. Tak jest w rzeczywistości - Reaperom dorównują jedynie przy opóźnieniach 5-5-5-15. Przy pozostałych G.Skill nawet ZX biorą górę...

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - SuperPI 1MDDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - SuperPI 16MPróbka 1M, podobnie jak podczas testów na ustawieniach standardowych, nie wykazuje znaczących dysproporcji pomiędzy modułami (interesujący jest identyczny wynik zarówno XP2 jaki Reaperów na CL5). 16M pokazuje pazurki i... Znów widać triumf Mushkinów, niestety jedynie na "piątkach".

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - Sandra Memory BandwitchDDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - EVEREST v3.50DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - EVEREST v3.50DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - WinRARBez niespodzianek... OCZ Reaper HPC niekwestionowanym liderem dzisiejszej klasyfikacji!

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - 3DMark 20033DMark 2003 przynosi wzlot Mushkinów...

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - F.E.A.R.Niestety, chwilowy. W teście wykonywanym przy pomocy F.E.A.R.A. wszystko wraca do normy, ale... Czy aby na pewno? ZX radzą sobie całkiem przyzwoicie!

Overclocking, part 2 of 2

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - Platforma testowaZe względu na fakt, iż wszystkie recenzowane dzisiaj moduły oparto o kości Micron D9 GMH, postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie one przy troszeczkę wyższych napięciach, tj. 2,48~2,50V.

W tym wypadku nie przeprowadzaliśmy już żadnych testów wydajności. Wyznacznikiem stabilności była dla nas próbka 32M programu SuperPI.

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - Overclocking, part 2 of 2 (max 2,5V)Jak widać, sytuacja uległa niewielkiej zmianie. Zaczynając od końca, zgodnie na ostatniej pozycji uplasowały się ZX-y, następnie XP2 i... Na prowadzeniu nasz niekwestionowany lider, czyli OCZ Reaper HPC z... Uwaga! Zegarem równym 1320MHz przy napięciu 2,5V!

DDR2: G.Skill ZX vs Mushkin XP2 vs OCZ Reaper - Overclocking, part 2 of 2 (OCZ Reaper HPC @ 1320MHz 5-5-5-15 - 2,5V)Świetny wynik!

Trzy słowa do... Na koniec! ;-)

Wnioski z dzisiejszego testu to już tylko czysta formalność. OCZ Reaper HPC pobił wszystkich i uzyskał miano niekwestionowanego lidera. Praca z tymi modułami była czystą przyjemnością i... Mam szczerą nadzieję, iż nie było to moje ostatnie spotkanie z nimi.

ZX-y od G.Skilla pracowały dokładnie jak mogliśmy się tego spodziewać. Rewelacji nie było, aczkolwiek nie było również porażki. Jednym słowem, przeciętne układy za... Dość wygórowaną cenę (wtedy, kiedy jeszcze gościły na rynku).

Zawiódł Mushkin XP2. Niestety, trzeba to jasno napisać. Aspiracje były zdecydowanie większe, jednak pamięci nie podołały postawionemu im zadaniu. Być może za ten stan rzeczy winić można płytę główną ECS PN2 SLI2+, dlatego też, przy okazji posiadania EVGA 680i SLI i przychylności polskiego dystrybutora, z miłą chęcią raz jeszcze umówię się na nockę z modułami XP2-8500 oraz - oczywiście - wprowadzę odpowiednią erratę do niniejszego testu.

Reasumując, pamięci OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition otrzymują od naszej redakcji prestiżowe wyróżnienie "Wydajność".

Sprzęt dostarczyli

OCZ Technology / http://www.ocz.com.pl/ OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition Wydajnoœć
Mushkin, Inc. / http://www.mushkin.com/ Mushkin XP2-8500 DDR2 2x 1GB
G.Skill Poland / http://www.gskill-poland.com/ G.Skill F2-8000PHU2-2GBZX
Reactor / http://www.reactor.pl/ Intel Core 2 Duo E6400
EVGA / http://www.evga.com/ EVGA 680i SLI
ECS Elitegroup / http://www.ecs.com.tw/ ECS PN2 SLI2+
Galaxy Technology / http://www.galaxytech.com/ Galaxy GeForce 7600GS 256DDR3 128bit 1,2ns PCI-E TV/2xDVI Zalman Fan
Reactor / http://www.reactor.pl/ Lite-On DVD-RW LH-18A1H
PC-Tuning.pl / http://www.pc-tuning.pl/ Innovatek WaterCooling Kit
Angela / http://www.angela.pl/ Topower TOP-750P1 U12 EZ
iiyama / http://www.iiyama.pl/ iiyama ProLite E1900S
Reactor / http://www.reactor.pl/ Genius KB-06XDIN/PS/2
Angela / http://www.angela.pl/ Arctic Silver 5
Premier Image / http://www.premierimage.pl/ Fotki zrobił Premier!
 • BenQ
 • Seagate
 • Cenowarka.pl
 • Cooler Master
 • Aquatuning.pl
 • Gigabyte
 • Chieftec
 • Asus
 • Zotac
 • XFX
 • Intel Corporation
 • Enermax