Overclock.pl » Testy i recenzje » Enermax Aurora Premium - aluminium jest w cenie

Enermax Aurora Premium - aluminium jest w cenie2009-05-12 16:34:40 |  Tomasz Karczmarczyk (boo)

168.jpg Enermax to marka znana raczej z produkcji zasilaczy i obudów komputerowych. Niektórzy mogą jeszcze kojarzyć ją z wentylatorami, ale mało kto wskaże klawiaturę. Mowa tutaj o modelu Aurora Premium - jak na razie - jedynej klawiaturze w ofercie Enermaxa. Cena sugerowana tego modelu to aż 290 zł. Co sprawia, że pozornie tak proste urządzenie jest tak drogie?

Enermax Aurora Premium

Enermax Aurora PremiumPoprzez opakowanie Aurora nie wzbudza żadnego większego zainteresowania. Ot, zwykła, czarna klawiatura. Jednak zaraz po wyjęciu urządzenia widać różnicę jaka dzieli produkt Enermaxa od zwykłej klawiatury. Jest ona bowiem wykonana z aluminium, oczywiście oprócz przycisków, które są plastikowe. Gładka, czarna i zimna powierzchnia materiału dodaje elegancji.

Enermax Aurora PremiumLogo producenta znajduje się w lewym górnym rogu. Każdy najmniejszy detal wykonany jest z wielką precyzją. Krawędzie, cięte diamentowym ostrzem, są wyraziste i idealnie równe. Od razu widać, że mamy do czynienia z produktem, z wyższej półki. Design jest jednocześnie bardzo prosty, ale również piękny. Osobom odpowiedzialnym za projekt Aurory zdecydowanie należą się gratulacje.

Enermax Aurora PremiumNie ma co ukrywać, iż przez zastosowanie aluminium wzrosła waga klawiatury. Co prawda, producent chwali się, iż przez to urządzenie nie będzie się przesuwać podczas użytkowania. Tak naprawdę, to nie ma znaczenia, bo kto używa klawiatury tak, by miała jakąkolwiek możliwość przesunięcia się? ;-)

Enermax Aurora PremiumEnermax Aurora PremiumOprócz standardowego zestawu klawiszy, do dyspozycji użytkownika pozostają dodatkowe wyjścia: jedno dla mikrofonu, jedno dla słuchawek oraz dwa USB 2.0. Jest pozytywnie, lecz za 290 zł producent mógłby "coś" jeszcze dołożyć.

Za wyjątkiem klawiatury i karteczki z krótką instrukcją, nie dostajemy nic. Aurora jest gotowa do pracy z komputerem wyposażonym w każdą wersję systemu Microsoft Windows zaraz po podłączeniu jej do gniazda USB.

Użytkowanie

Enermax Aurora PremiumNiski profil oraz mechanizm "Scissors Key" sprawiają, iż klawisze podczas pisania pracują bardzo cicho. Użytkownicy notebookowych klawiatur doskonale znają technologię zastosowaną w Aurorze.

Enermax Aurora PremiumTak jak mówi nazwa, działa to na podobnej zasadzie jak nożyczki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, niesie ze sobą dużo korzyści - między innymi cichszą pracę oraz lepszą ergonomię pisania. Jedyna wada jest taka, że przy zalaniu klawiszy istnieje większe ryzyko uszkodzenia klawiatury, ponieważ styki w tym mechanizmie są bardziej odsłonięte.

Enermax Aurora PremiumInnym udogodnieniem jest możliwość ustawienia wysokości podparcia klawiatury w 3 wariantach. W każdym z nich produkt tajwańskiego producenta jest stabilny i nie utrudnia użytkowania. Oczywiście nie ma też mowy o żadnym przesuwaniu się urządzenia.

Enermax Aurora PremiumKlawisze są pokryte matowym plastikiem, a nadrukowane znaki nie sprawiają wrażenia, żeby miały się zetrzeć nawet po kilku latach. Z przyczyn oczywistych nie udało nam się sprawdzić tego w praktyce. Na Aurorze pracuje się wygodnie w programach biurowych czy też grach komputerowych. Palce nie ślizgają się, a chłodne aluminium dodaje komfortu użytkowania.

Niestety, w tym modelu nie uświadczymy żadnych dodatkowych przycisków. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż nie każdy ich używa, lecz za 290 zł, użytkownik może nawet wymagać funkcji zbędnych dla większości ludzi. Następnym mankamentem jest długość podstawki pod nadgarstki. Mogłaby być trochę dłuższa, dokładniej o około 5 cm. Rozumiemy, że jest to klawiatura wykonana z niecodziennego materiału, jak na typ takich urządzeń, lecz aluminium nie jest aż tak drogie by na nim oszczędzać.

Podsumowanie

Nigdy byśmy nie przypuszczali, że z pozoru proste urządzenie jak klawiatura jest w stanie tak zachwycić jakością wykonania, dopieszczeniem detali i designem. Taka jest właśnie Aurora Premium. Enermax postarał się, by jego produkt wyróżniał się z tłumu, jednak za swą oryginalność każe srogo płacić - wspomniane parę razy w artykule 290 złotych. Jest to dużo z uwagi na to, iż oprócz standardowych nie uświadczymy żadnych dodatkowych przycisków. Doceniamy umiejscowienie na boku złącz dla mikrofonu i słuchawek, a także dwóch USB 2.0, lecz za pieniądze jakie musimy wydać na ten produkt, oczekujemy czegoś więcej.

Z Aurorą jest trochę jak z iPodem. Proste urządzenie, ubogie w funkcje względem konkurencji, ale ma w sobie to "coś", co sprawia, że prawie każdy chce je mieć. Być może jest to właśnie ta prostota, która zanika w ostatnich czasach.

Podsumowując, na zakup recenzowanego modelu klawiatury zdecydują się raczej osoby, dla których jego cena to kolokwialne "drobne". Jeżeli przy tym nie będą oni wymagać dodatkowych funkcji, to z całą pewnością będą bardzo zadowoleni.

Ocena portalu Overclock.pl

3

Plusy i minusy

+ wysoka jakość wykonania,
+ dbałość o detale,
+ aluminiowa podstawa,
+ dodatkowe złącza.

- zbyt wysoka cena,
- brak dodatkowych przycisków,
- mała podstawka na nadgarstki.

Sprzęt dostarczyli

Enermax / http://www.enermax.pl/ Aurora Premium
 • Intel Corporation
 • Cooler Master
 • BenQ
 • Enermax
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • Zotac
 • Gigabyte
 • Chieftec
 • Cenowarka.pl
 • Seagate
 • Asus