Overclock.pl » Testy i recenzje » Mierzenie napięć w zasilaczach ATX

Mierzenie napięć w zasilaczach ATX2007-04-12 01:23:48 |  Bartosz Paczek (McDracullo)

Zapraszamy do zaktualizowanej wersji tego artykułu Mierzenie napięć w zasilaczach ATX (http://overclock.pl/Articles/Show/Id/252). Kupując nowy komputer lub unowocześniając stary myślimy o szybszym procesorze, większej ilości pamięci operacyjnej, większych możliwościach karty graficznej... Często jednak zapominamy o zasilaczu. Może dlatego, że przez zasilacz nie wzrośnie nam ilość FPS w grach czy prędkość kodowania filmu. Jest on jednak bardzo ważny dla całego naszego zestawu. To on zapewnia odpowiednie napięcia naszym podzespołom. No właśnie... Czy zawsze odpowiednie? Czy zawsze możemy spać spokojnie wierząc producentowi na słowo? Warto się o tym przekonać w dość prosty sposób.

Wprowadzenie

Zapraszamy do zaktualizowanej wersji tego artykułu Mierzenie napięć w zasilaczach ATX (http://overclock.pl/Articles/Show/Id/252).

Kupując nowy komputer lub unowocześniając stary myślimy o szybszym procesorze, większej ilości pamięci operacyjnej, większych możliwościach karty graficznej... Często jednak zapominamy o zasilaczu. Może dlatego, że przez zasilacz nie wzrośnie nam ilość FPS w grach czy prędkość kodowania filmu. Jest on jednak bardzo ważny dla całego naszego zestawu. To on zapewnia odpowiednie napięcia naszym podzespołom. No właśnie... Czy zawsze odpowiednie? Czy zawsze możemy spać spokojnie wierząc producentowi na słowo? Warto się o tym przekonać w dość prosty sposób.

Potrzebować będziemy do tego celu miernika cyfrowego. Gdy już zaopatrzymy się w taki przyrząd pomiarowy musimy pamiętać, że podczas dokonywania pomiarów suwak miernika musi być przesunięty na DCV (napięcie stałe), a sam miernik należy ustawić maksymalnie na 20V. Inne ustawienia mogą prowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Mierzenie napięcia na liniach +5V i +12V1 za pomocą wtyczki MOLEX

Odnajdujemy końcówkę MOLEX (taka, która podłączana jest m.in. do napędów optycznych, dysków twardych etc.).

+5V:Do wyżej wymienionej wtyczki wkładamy sondy - sonda czerwona w miejsce gdzie znajduje się czerwony kabel, natomiast czarna do czarnego, by zmierzyć napięcie na linii +5V:

Mierzenie napięć w zasilaczach ATX+12V1:Podobnie jak w przypadku +5V, do kostki wkładamy sondy - czerwona do żółtego przewodu, czarna do czarnego:

Mierzenie napięć w zasilaczach ATX

Mierzenie napięcia na liniach +3,3V oraz +12V za pomocą wtyczki 20/24 PIN

Napięcie na linii +3,3V oraz +12V2 możemy zmierzyć za pomocą kostki 20/24 PIN.

+3,3V:Należy odnaleźć pomarańczowy i czarny kabelek - do pomarańczowego przykładamy czerwoną sondę, natomiast do czarnego czarną:

Mierzenie napięć w zasilaczach ATX+12V:Gdy chcemy zmierzyć napięcie +12V za pomocą wtyczki 20/24 PIN, czerwoną sondę przykładamy do żółtego kabla, natomiast czarną do czarnego:

Mierzenie napięć w zasilaczach ATX

Kilka słów na koniec

Pomiarów powinniśmy dokonywać pod obciążeniem (włączony komputer i 'odpalony' program testujący np. 3DMark), jednak często może okazać się, że zasilacz nie spełnia norm w trybie spoczynku (komputer włączony, ale nie pobierający maksymalnej mocy) Wtedy uruchamiamy komputer i mierzymy napięcia w tzw. trybie "na pulpicie", czyli bez uruchomionych żadnych programów.

Podczas dokonywania wszelkich pomiarów zalecana jest wysoka ostrożność!

Poniżej tabelka z prawidłowymi napięciami na poszczególnych liniach:

Mierzenie napięć w zasilaczach ATXNapięcia można też odczytać z programów typu Everest, jednak pomiar wykonany przez takie oprogramowanie jest często daleki od rzeczywistej wartości danej linii. Dane te, jak i do informacji zawartych w BIOS-ie, pobierane są ze słabych układów wbudowanych w płytę główną.

Większość mierników działa z dokładnością 0,3%. Oznacza to, że jeśli nasz miernik pokazuje np. napięcie +12V to zasilacz może generować na tej linii prąd w zakresie od 11,96 do 12,04.

Za szkody wynikłe podczas wykonywania czynności opisanych w poradniku autor nie odpowiada!

Ocena portalu Overclock.pl

0

Plusy i minusy

.

.

 • XFX
 • Enermax
 • Gigabyte
 • Chieftec
 • Asus
 • Zotac
 • Cooler Master
 • Cenowarka.pl
 • Aquatuning.pl
 • Intel Corporation
 • BenQ
 • Seagate