Overclock.pl » Testy i recenzje » Optymalna konfiguracja BIOS-u

Zanim zaczniemy2007-04-11 23:03:34 |  Tomasz Węc (twec)

Wydajność posiadanego komputera bywa rzeczą ważną, choć przeważnie, na co dzień, nie odczuwamy jej bezpośrednio. Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy zagrać w najnowszą grę, lub też mamy film do skompresowania. Warto więc spróbować wydobyć z posiadanego sprzętu maksimum wydajności.

Standardowe konfiguracje komputerów są zwykle bardzo odległe od osiągalnego dla nich maksimum. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż producenci sprzętu jako podstawowe ustawienia wszystkich parametrów stosują te, które zapewniają maksymalną stabilność, a także maksymalną tolerancję parametrów poszczególnych elementów, czy też podsystemów. Tak przygotowany komputer pracuje wprawdzie stabilnie, jednak jego możliwości pozostają niewykorzystane. Zmieniając samodzielnie ustawienia parametrów Setupu, możemy w rezultacie uzyskać zwiększenie wydajności komputera, porównywalne z zastosowaniem procesora szybszego nawet o dwa modele! Oczywiście straci na tym stabilność, jeżeli jednak tuning wykonamy prawidłowo, to ryzyko załamań systemu będzie niewielkie. Dalszą drogę do zwiększania wydajności stanowi overclocking, czyli zwiększanie częstotliwości taktowania poszczególnych podzespołów powyżej ich nominalnych częstotliwości pracy. Warto zauważyć, że o ile rozsądnie prowadzone próby i eksperymenty z tuningiem nie mogą spowodować żadnego trwałego uszkodzenia, to overclocking niesie ze sobą pewien poziom ryzyka.

Większość tuningowych zmian w komputerze wykonywana jest drogą zmian ustawień tzw. Setupu. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek eksperymenty z tymi zmianami, upewnijmy się, że konstrukcja płyty pozwala na przywrócenie ustawień fabrycznych w przypadku, gdy w trakcie wprowadzania zmian popełnimy błąd lub ustawimy parametry tak, że komputer wręcz nie będzie miał prawa działać poprawnie. Większość płyt wyposażona jest w zworkę, której przełączenie powoduje reset ustawień zapisanych przez Setup w jego pamięci. Jeśli nie potrafimy jej odnaleźć (zwykle wtedy, kiedy najzwyczajniej jej nie ma), przeczytajmy uważnie instrukcję płyty głównej. Niektóre BIOS-y pozwalają w takiej sytuacji zrobić reset ustawień przez włączenie zasilania przy naciśniętym którymś z klawiszy, najczęściej Insert. Jeśli uda się znaleźć taką opcję warto jeszcze upewnić się, że działa ona w posiadanej konfiguracji, przykładowo w przypadku klawiatury dołączanej przez USB szanse na poprawne działanie tej funkcji są bardzo bliskie zeru. Oczywiście po takiej próbie czeka nas pracowite przywracanie pierwotnych ustawień (warto je przedtem zanotować), ale lepsze to niż nieodwracalna utrata kontaktu z płytą główną. Dopiero wtedy, gdy zyskamy pewność, że jesteśmy w stanie poradzić sobie po nieprawidłowym ustawieniu czegokolwiek, możemy przystąpić do dalszych prac. Nie od rzeczy będzie również sprawdzenie co właściwie posiadamy, czyli jakie są nominalne parametry pamięci, procesora i innych elementów. Znajomość tych danych może nam czasami oszczędzić niepotrzebnych prób i związanych z nimi strat jakże cennego dzisiaj czasu.

Nawigacja

 
  Następna Ostatnia
 • Cooler Master
 • Cenowarka.pl
 • Gigabyte
 • Zotac
 • Chieftec
 • Seagate
 • XFX
 • Asus
 • Intel Corporation
 • BenQ
 • Aquatuning.pl
 • Enermax