Gigabyte P67A-UD42011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
Opakowanie i jego zawartość
![]() | ![]() |
Zostaliśmy zaskoczeni, ponieważ Gigabyte prawie zawsze dostarczała płyty główne w biało-niebieskich opakowaniach. Tym razem dominującymi barwami są czerń i zieleń. Duża cyfra 4 wskazuje na model płyty głównej, a skrót UD symbolizuje zastosowanie technologii Ultra Durable. W lewym górnym rogu umieszczono napis „Unlocked Performance” co zapewne ma zachęcić kupujących do wyboru tego modelu spośród wielu innych. Dlaczego? Wraz z premierą procesorów na podstawkę LGA1155 okazało się, że podkręcanie jest mocno ograniczone (oprócz wersji „K”). Unlocked (ang.: odblokowane) wskazuje na to, że tutaj nie ma ograniczeń. Jednak czy jest tak w rzeczywistości? A może ten dopisek tyczy się innego aspektu. Nie jesteśmy w stanie tego dokładnie stwierdzić.
Zawartość pudełka jest skromna:
- Płyta ze sterownikami i oprogramowaniem,
- Mostek SLI,
- Dwa kable SATA zwykłe oraz dwa z kątowymi wtyczkami.
Zabrakło zaślepki tylnego panelu wejść/wyjść, jednak możliwe, iż została ona w którejś z redakcji wcześniej testujących P67A-UD4.
Budowa
![]() | ![]() |
Płyta główna jest wykonana w standardzie ATX (305x244mm). Laminat ma kolor czarny, co jest kolejną zmianą w płytach głównych Gigabyte. Sloty i złącza mają ten sam kolor. Mamy do dyspozycji cztery złącza wentylatorów. Dwa z nich są 4-pionwe, a reszta 3-pinowa.
![]() | ![]() |
Socket jest produkcji firmy Foxconn. W okolicach podstawki procesora znajdziemy również złącze zasilania 8-pin EPS. 12-fazową sekcję zasilania przykrywają dwa masywnie wyglądające radiatory.
Odległość socketu od slotów pamięci jest niewielka. Instalując pamięci z wyższymi radiatorami należy liczyć się z tym, że mogą one kolidować z coolerem procesora. Instalując kości DDR3 w slotach 2 i 4 nieco ograniczymy zakres tego problemu.
Gigabyte P67A-UD4 został wyposażony w 5 złączy PCI Express oraz dwa PCI. Pierwsze z wymienionych dzielą się na 2 zdolne do pracy z prędkością x16 i 8x oraz trzy złącza x1. Pomiędzy złączami umieszczono baterię podtrzymującą ustawienia BIOSu. Przy dolnej krawędzi płyty znajdziemy złącza panelu przedniego obudowy COM i USB (łącznie 6 portów w tym dwa USB 3.0).
Prawa strona, dolnej partii płyty głównej, zawiera chipset Intel P67 przykryty szaro-niebieskim radiatorem. W tych okolicach umieszczono również złącza panelu przedniego, sześć SATA (w tym dwa SATA3), 2 kości BIOSu (tzw. DualBIOS) oraz możliwość resetowania ustawień BIOSu (CLR_CMOS).
Na chłodzenie płyty głównej składają się łącznie 3 radiatory. Dwa z nich są połączone rurką cieplną i odprowadzają ciepło z sekcji zasiania. Materiał przewodzący to taśma termoprzewodząca.
Chipset „łączy” z radiatorem pasta termoprzewodząca.
Radiatory są mocowane za pomocą plastikowych kołeczków.
Tylny panel wejść/wyjść udostępnia:
- 8 portów USB 2.0,
- 2 USB 3.0 (niebieskie),
- wyjście cinch SPDIF,
- optyczne wyjście SPDIF,
- PS/2 (mysz lub klawiatura),
- dwa eSATA3,
- RJ-45,
- 6 złączy audio.