Gigabyte P67A-UD4 c.d.2011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
BIOS
![]() | ![]() |
Gigabyte postanowiło pozostać przy standardowym BIOSie Award.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Znajdziemy tutaj typowe dla tego BIOSu opcje.
Nie zabrakło Q-Flash do wgrywania nowej wersji.
Opcje podkręcania na tej płycie głównej opisywaliśmy już wcześniej, w teście procesorów Intel Sandy Bridge.
Podkręcanie
Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku P67A-UD4 uzyskany wynik to 103,9 MHz.
Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4889 MHz.
Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-8 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).
Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. Gigabyte P67A-UD4 dobrał opóźnienia 9-9-9-24 1T, czyli stosunkowo niskie zważając, że testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.
Użytkowanie
![]() | ![]() |
Instalacja chłodzenia procesora jest nieco utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są dość duże.
Złącza wentylatorów zostały umieszczone w stosunkowo wygodnych miejscach. Do jednego z nich, umieszczonego w górnej części płyty głównej, możemy podłączyć np. wentylator zainstalowany na tylnej lub górnej ściance obudowy. Wygodne jest podłączanie zasilania 24-pin. Mniej komfortowe okazuje się podłączanie do złącza 8-pin. Zostało ono umieszczone blisko radiatorów i panelu wejść/wyjść przez co dostęp jest bardzo utrudniony.
Mało praktyczne jest położenie złącza przedniego panelu audio. Lepiej byłoby je zamontować np. obok USB przedniego panelu obudowy.
Sloty PCI Express x16 są od siebie odpowiednio oddalone, umożliwiając instalację połączonych kart graficznych z rozbudowanymi systemami chłodzenia. Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA zostały obrócone o 90 stopni. Są one również umieszczone blisko dolnej krawędzi PCB, dzięki czemu po zamontowaniu karty graficznej w pierwszym slocie PCI-E dostęp do SATA jest łatwy i wygodny.
Opcja czyszczenia ustawień BIOSu (CLR_CMOS) jest umieszczona w wygodnym miejscu. Jest ona nieco niestandardowa, ponieważ nie przełączamy zworki, a ją dodajemy na 2-pinowe złącze. Szkoda, że producent nie przewidział takowej w zestawie.
Ogólnie rzecz biorąc Gigabyte P67A-UD4 sprawia wrażenie konstrukcji prostej i niezłożonej. Większość elementów jest na swoim miejscu, odpowiednio ułożone. Zabrakło jednak przycisków służących do uruchamiania i restartowania komputera. Takie „gadżety” są bardzo przydatne podczas używania platformy złożonej „na pająka”.
W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia większych problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła, nie przegrzewają się.