Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

ASUS P8P67 Pro c.d.2011-02-24 17:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

EFI BIOS

EFI BIOS jest bardzo podobny do tego na płycie ASUS P8P67, dlatego odsyłamy do wcześniejszego opisu.

Podkręcanie

Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku P8P67 Pro uzyskany wynik to 105,1 MHz.

Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4900 MHz.

Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-7 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).

Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. ASUS P8P67 Pro dobrał opóźnienia 10-10-10-30 1T, czyli dość „długie”, ponieważ testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.

Użytkowanie

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja chłodzenia procesora nie jest utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są małe, a reszta elementów nie przeszkadza przy montażu. Instalacja samego radiatora zestawu chłodzenia CPU jest wygodny.

Złącza wentylatorów zostały umieszczone w dość wygodnych miejscach. Jeden z nich umieszczono blisko panelu wejść i wyjść, dzięki czemu łatwo podłączymy tutaj wentylator z tylnej ścianki obudowy.

Podłączanie zasilania 8-pin jest bardzo wygodne, ponieważ wtyczka została umieszczona bardzo blisko rogu płyty. Odległość złącza od radiatora jest duża dzięki czemu elementy te nie kolidują ze sobą.

Odpowiednie jest położenie złącza przedniego panelu audio oraz USB. Dolna krawędź płyty głównej to najlepsze miejsce.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA zostały obrócone o 90 stopni.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Zamontowanie karty graficznej w drugim slocie PCI Express x16 również nie niesie większych konsekwencji. Zasłonięta zostaje jedynie bateria podtrzymująca ustawienia BIOSu.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Po zamontowaniu karty graficznej z dwuslotowym systemem chłodzenia w ostatnim slocie PCI Express tracimy dostęp do całej dolnej części płyty głównej. Umieszczono tam wiele kluczowych złączy, jak te do uruchamiania komputera. Podłączenie ich może być w tym wypadku niemożliwe. To samo tyczy się dostępu do zworki CLR_CMOS.

W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • XFX
 • Asus
 • Aquatuning.pl
 • Zotac
 • Intel Corporation
 • Seagate
 • Cenowarka.pl
 • BenQ
 • Enermax
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Gigabyte