ASRock P67 Extreme62011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
Opakowanie i dodatki
![]() | ![]() |
Płytę główną otrzymaliśmy w stylowym i dużym opakowaniu. Front zawiera ciekawą grafikę oraz model płyty głównej. Możliwe jest uchylenie tej ścianki. Po tym ujrzymy dodatkowe opisy i płytę główną. Tylna ścianka to opisy poszczególnych elementów P67 Extreme6, dwa wykresy oraz zobrazowane kilka cech opisywanego modelu.
W opakowaniu znajdziemy:
- Instrukcje obsługi (płyty głównej i UEFI),
- Płytę ze sterownikami i oprogramowaniem,
- Sześć kabli SATA3,
- Taśmę dla napędu dyskietek (FDD),
- Dwie przejściówki Molex-SATA,
- Śledź USB 3.0 dla przedniego panelu obudowy,
- Śledź USB 3.0 na tylną ściankę obudowy,
- Śrubki,
- Mostek SLI,
- Zaślepkę tylnego panelu wejść/wyjść.
Wyposażenie bardzo podobne jak w nieco niższym modelu Extreme4. Dodatków jest dużo, jednak nie ze wszystkich skorzystamy.
Budowa
![]() | ![]() |
Płyta główna została wykonana w standardzie ATX (305x244mm). Kolorystyka jest utrzymana w tonacji biało-niebieskiej dla slotów i złączy. PCB jest ciemno-brązowa. Wentylatory są zasilane dzięki dwóm 4-pinowym złączom i czterem 3-pinowym.
![]() | ![]() |
Wokoło socketu produkcji Lotes, widzimy elementy 16-fazowej sekcji zasilania procesora. Pamięci „napędzane” są 2-fazową konstrukcją. Wszystko pod kontrolą układu scalonego firmy ChiL. Ciekawostką jest C.C.O. (Combo Cooler Option), który pozwala na instalację chłodzenia procesora zgodnego zarówno z LGA1155 i 1156 jak i starszym – LGA775. Złącze zasilania 8-pin zostało umieszczone w wygodnym miejscu. Niedaleko tylnego panelu wejść i wyjść znajdziemy złącze molex służące jako dodatkowe zasilanie płyty głównej.
Sekcja zasilania procesora jest chłodzona dużymi, szarymi radiatorami. Mogą one kolidować z niektórymi coolerami na procesor. Problem może stać się jeszcze większy, gdy zamontujemy pamięci z wyższymi radiatorami, ponieważ sloty DDR3 zostały umieszczone blisko podstawki na procesor. Trzy połączone rurką cieplną radiatory chłodzą nie tylko sekcję zasilania, ale także chipset Intel P67, który został umieszczony w centrum płyty głównej.
Dalej na wschód znajdziemy sloty pamięci DDR3, złącze zasilania 24-pin oraz FireWire przedniego panelu obudowy. Miejsce na wtyczkę 24-pin zostało umieszczone w wygodnym miejscu, blisko krawędzi PCB.
Dolna część płyty głównej udostępnia przede wszystkim 5 slotów PCI Express oraz 2 PCI. Trzy „Ekspresy” są zdolne do pracy z przepustowością x16 (niebieskie), zaś reszta to x1. Starsze PCI są umieszczone na przemian między PCI-E. Pomiędzy złączami, niedaleko szarego radiatora, producent wygospodarował miejsce dla baterii podtrzymującej ustawienia BIOSu. Znajdziemy tutaj również zworkę do czyszczenia jego ustawień. Dolny róg płyty głównej oferuje złącza przedniego panelu obudowy: audio, COM oraz USB (również w wersji 3.0). Znajdziemy tutaj również złącze stacji dyskietek.
Po prawej stronie PCB umieszczono układ scalony odpowiedzialny za kontrolę dodatkowych złączy SATA3. Jest on przykryty szarym radiatorem. Przy prawej krawędzi PCB umieszczono aż 10 złączy SATA (z czego 4 zdolne do pracy jako SATA3), przyciski power i reset oraz wyświetlacz diagnostyczny. Oprócz tego dostrzeżemy tutaj złącza panelu przedniego obudowy.
![]() | ![]() |
Układ chłodzenia składa się łącznie z 4 radiatorów. Dwa w kolorze szarym są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z sekcji zasilania, kolejny chłodzi chipset. Materiał „łączący” to taśma termoprzewodząca. Wydajność chłodzenia jest dobra.
Szary radiator z napisem „V16" chłodzi kontroler SATA3. Radiator jest stosunkowo duży, jednak po zdjęciu go okazuje się, że są to pozory. W środku jest on praktycznie pusty. Jako „łącznik” między układem scalonym a radiatorem zastosowano pastę termoprzewodzącą.
Na tylnej stronie PCB widać, że radiatory na kontrolerze SATA3 oraz chipsecie są mocowane za pomocą plastikowych kołeczków, a chłodzenie sekcji zasilania trzyma się dzięki metalowym śrubkom.
Tylny panel wejść i wyjść oferuje złącza:
- PS/2 klawiatury i myszki,
- Przycisk Clr CMOS (czyszczenie ustawień BIOSu),
- Wyjścia audio SPDIF (optyczne i coaxial),
- 4 USB 3.0 (niebieskie),
- 4 USB 2.0,
- eSATA3,
- FireWire,
- RJ-45,
- 6 audio.
Złączy USB w standardzie 3.0 jest o dwa więcej niż w innych konstrukcjach. Reszta prezentuje się standardowo.