Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

ASRock P67 Extreme6 c.d.2011-02-24 17:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

UEFI

UEFI jest bardzo podobne jak na płycie głównej ASRock P67 Pro3. Nieco odmienny jest wygląd, ale ilość opcji jest praktycznie identyczna. Opcje podkręcania są takie same, w identycznych zakresach.

Podkręcanie

Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku Extreme6 uzyskany wynik to 104 MHz (standardowo 100 MHz).

Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na płycie ASRock to 4618 MHz. Wyższe taktowanie nie było możliwe, ze względu na ograniczenia ze strony UEFI (maksymalne napięcie rdzeni to 1,52 V).

Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,8 V (na więcej nie pozwoliło UEFI). Uzyskane timingi to CL7-7-6-10 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).

Płyta pozwoliła także na pracę pamięci w standardzie DDR3-2133. Możliwe to było przy napięciu 1,8 V i automatycznie dobranych opóźnieniach CL9-15-15-39 1T- jedne z "najdłuższych" opóźnień w tym teście.

Użytkowanie

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja chłodzenia procesora jest nieco utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są duże, ale reszta elementów wokoło socketu nie przeszkadza przy montażu. Mogą jednak pojawić się problemy nawet z umieszczeniem zestawu montażowego w odpowiednich otworach.

Złącza wentylatorów zostały umieszczone w dość wygodnych miejscach. Nieco niepraktyczne jest położenie tych przy prawej krawędzi PCB. Bardzo komfortowe jest podłączanie zasilania 24- i 8-pin. Umieszczono je przy samych rogach płyty głównej, przez co łatwiej jest się do nich dostać.

Odpowiednie jest położenie złącza przedniego panelu audio. Inne złącza tego typu także nie podlegają ocenie negatywnej.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Złącza PCI Express x16 są umieszczone dość daleko od siebie co pozawala na montaż kilka połączonych kart graficznych. Jednakże odstęp od PCI-E x1 jest dość mały. Przy instalacji większej ilości kart rozszerzeń warto dobrze to rozplanować. Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA zostały obrócone o 90 stopni. Dostęp do zworki CLR_CMOS jest utrudniony, jednakże do czyszczenia ustawień BIOSu można wykorzystać przycisk na tylnym panelu wejść i wyjść.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Po zamontowaniu karty graficznej w drugim slocie PCI Express x16 napotykamy problemy z dostępem do przycisków power i reset oraz wyświetlacza diagnostycznego.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Gdy dłuższa karta jest umieszczona w ostatnim złączu PCI-E x16 praktycznie niemożliwy jest dostęp do wszystkich złączy umieszczonych przy dolnej krawędzi płyty głównej.

Pod względem budowy ASRock P67 Extreme6 jest konstrukcją masywną i rozbudowaną. Mimo to sloty i złącza są ułożone w stosunkowo dobry sposób. Dodatkowe przyciski (power i reset) zainstalowano w komfortowym miejscu.

W codziennym użytkowaniu sprzęt nie sprawia większych problemów. Praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze radzą sobie z odprowadzaniem ciepła, nie przegrzewają się.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Enermax
 • Zotac
 • Cooler Master
 • Cenowarka.pl
 • Asus
 • Aquatuning.pl
 • BenQ
 • Intel Corporation
 • Chieftec
 • Gigabyte
 • Seagate
 • XFX