ASRock Fatal1ty P67 c.d.2011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
UEFI
UEFI jest bardzo podobne jak na płycie głównej ASRock P67 Pro3. Nieco odmienny jest wygląd, ale ilość opcji jest praktycznie identyczna. Opcje podkręcania są takie same, w identycznych zakresach.
Podkręcanie
Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku Fatal1ty uzyskany wynik to 105 MHz (standardowo 100 MHz).
Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4646 MHz. Wyższe taktowanie nie było możliwe, ze względu na ograniczenia ze strony UEFI (maksymalne napięcie rdzeni to 1,52 V).
Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,8 V (na więcej nie pozwoliło UEFI). Uzyskane timingi to CL7-7-6-10 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).
Płyta pozwoliła także na pracę pamięci w standardzie DDR3-2133. Możliwe to było przy napięciu 1,8 V i automatycznie dobranych opóźnieniach CL9-15-15-39 1T- jedne z "najdłuższych" opóźnień w tym teście.
Użytkowanie
![]() | ![]() |
Instalacja chłodzenia procesora nie jest utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są niskie, a reszta elementów wokoło socketu nie przeszkadza przy montażu. Instalacja coolera jest wygodna.
Złącza wentylatorów zostały umieszczone w dobrych miejscach. Przykładowo, jeden z nich zamontowano niedaleko panelu wejść/wyjść, dzięki czemu łatwe jest podłączenie wentylatora umieszczonego na tylnej ściance obudowy. Komfortowe jest podłączanie zasilania 24- i 8-pin. Umieszczono je przy samych rogach płyty głównej, przez co łatwiej jest się do nich dostać.
Odpowiednie jest położenie złącza przedniego panelu audio. Inne złącza tego typu także nie podlegają krytyce.
Złącza PCI Express x16 są umieszczone dość daleko od siebie co pozawala na montaż kilka połączonych kart graficznych. Jednakże odstęp od PCI-E x1 jest dość mały. Przy instalacji większej ilości kart rozszerzeń warto dobrze to rozplanować. Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA zostały obrócone o 90 stopni.
Po zamontowaniu karty graficznej w drugim slocie PCI Express x16 napotykamy problemy z dostępem do przycisków power i reset oraz wyświetlacza diagnostycznego.
Gdy dłuższa karta jest umieszczona w ostatnim złączu PCI-E x16 praktycznie niemożliwy jest dostęp do wszystkich złączy umieszczonych przy dolnej krawędzi płyty głównej.
Pod względem budowy ASRock Fatal1ty P67 Professional jest konstrukcją masywną i rozbudowaną. Przy okazji cechuje się efektownym wyglądem. Sloty i złącza są ułożone w odpowiedni sposób. Dodatkowe przyciski (power i reset) zainstalowano w komfortowym miejscu.
W codziennym użytkowaniu sprzęt nie sprawia większych problemów. Praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze radzą sobie z odprowadzaniem ciepła, nie przegrzewają się.