ASUS P67 SABERTOOTH c.d.2011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
EFI BIOS
EFI BIOS jest bardzo podobny do tego na płycie ASUS P8P67, dlatego odsyłamy do wcześniejszego opisu.
Podkręcanie
Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W tym przypadku uzyskany wynik to 105,1 MHz.
Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4900 MHz.
Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-7 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).
Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. ASUS SABERTOOTH dobrał opóźnienia 10-10-10-30 1T, czyli dość „długie”, ponieważ testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.
Użytkowanie
![]() | ![]() |
Instalacja chłodzenia procesora jest utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są duże przez co montaż zestawu chłodzenia CPU w wielu przypadkach będzie trudny i czasochłonny.
Złącza wentylatorów zostały umieszczone w wygodnych miejscach. Jeden z nich umieszczono w centrum płyty, dzięki czemu łatwo podłączymy tutaj np. wentylator z tylnej ścianki obudowy.
Podłączanie zasilania 8-pin jest wygodne, ponieważ umieszczono je bezpośrednio przy brzegu PCB.
Odpowiednie jest położenie złącza przedniego panelu audio oraz USB. Dolna krawędź płyty głównej to najlepsze miejsce.
Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA zostały obrócone o 90 stopni.
Zamontowanie karty graficznej z dwuslotowym chłodzeniem w drugim złączu PCI-E x16 mocno utrudnia dostęp do złączy umieszczonych przy brzegu PCB.
W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła.