Gigabyte P67A-UD52011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
Opakowanie i dodatki
![]() | ![]() |
Kolejna płyta główna Gigabyte z wyższej półki, a więc opakowanie w ciemnych barwach.
Zawartość opakowania prezentuje się następująco:
- Instrukcje obsługi,
- Dwa kable SATA,
- Zaślepka panelu wejść/wyjść,
- Mostek SLI.
W naszym egzemplarzu zabrakło płyty ze sterownikami i oprogramowaniem, ale w wersji sklepowej powinniśmy ją otrzymać. Jak na tą klasę sprzętu UD5 nie zachwyca bogactwem dodatków.
Budowa
![]() | ![]() |
Płyta główna jest wykonana w standardzie ATX (305x244mm). Laminat ma kolor czarny. Sloty i złącza wykonano w tej samej barwie. Mamy do dyspozycji aż sześć złączy wentylatorów. Dwa z nich są 4-pionwe, a reszta 3-pinowa.
![]() | ![]() |
Socket jest produkcji firmy Foxconn. W okolicach podstawki procesora znajdziemy również złącze zasilania 8-pin. 20-fazową sekcję zasilania przykrywają dwa duże i masywne radiatory połączone rurką heat-pipe.
Sloty na pamięci DDR3 umieszczono dość blisko podstawki na procesor. Może to powodować problemy z montażem bardziej rozbudowanych coolerów CPU. Blisko krawędzi płyty znajdziemy złącze zasilania 24-pin, bateria podtrzymująca ustawienia BIOSu oraz 3 przyciski. Największy z nich służy do uruchamiania komputera. Dwa mniejsze to odpowiednio: restart i CLR_CMOS (czyszczenie ustawień BIOSu). Są one bardzo małe, a dostęp do nich jest utrudniony.
W dolnej partii płyty znajdziemy złącza kart rozszerzeń. Trzy PCI Express x16 są zdolne do obsługi 2-Way CrossFire oraz NVIDIA SLI. Oznaczenie x16 wcale nie oznacza, że wszystkie pracują z tą przepustowością. Pierwszy od góry może wykorzystać całą „długość” szyny, jednak kolejny ma ograniczenie do x8, a ostatni do x4. UD5 udostępnia również dwa PCI-E x1. Pierwszy slot jest umieszczony tak wysoko, że odległość od radiatora jest minimalna. Jesteśmy więc ograniczeni do najkrótszych kart rozszerzeń x1, ponieważ kolejne złącze o tej przepustowości zostanie zasłonięte przez kartę graficzną zainstalowaną w złączu PCI-E x16. Mamy do dyspozycji również dwa PCI. Jak widać Gigabyte nie ułatwia życia swoim użytkownikom. Bogata w złącza konstrukcja jest bardzo skomplikowana. 3 sloty PCI-E na karty graficzne to zbyt wiele jak na chipset P67, który jest zdolny obsłużyć tylko dwie karty graficzne. A więc po co ten przepych?
Dolna krawędź udostępnia FireWire front panelu obudowy. W oddali widać dwa złącza USB 3.0 wyprowadzane w to samo miejsce.ałą "PU.
Prawa strona, dolnej partii płyty głównej, zawiera chipset P67 przykryty szaro-niebieskim radiatorem. W tych okolicach umieszczono również sześć SATA (w tym dwa SATA3 - białe), 2 kości BIOSu (tzw. DualBIOS). Znajdziemy tutaj również dwa złącza USB 2.0 na przedni panel obudowy.
![]() | ![]() |
Na chłodzenie płyty głównej składają się łącznie 4 radiatory. Dwa na sekcji zasilania, jeden na chipsecie, a środkowy to niejako atrapa chłodzenia. Po prostu jest połączony taśmą termoprzewodzącą z… PCB.
Radiatory są mocowane za pomocą plastikowych kołeczków.
Tylny panel wejść/wyjść:
- PS/2 (mysz lub klawiatura),
- 4x USB 2.0,
- 2x USB 3.0 (niebieskie),
- wyjście cinch SPDIF,
- optyczne wyjście SPDIF,
- 2x eSATA3,
- RJ-45,
- Złącza IEEE 1394a (FireWire),
- 6 złączy audio.