Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

MSI P67A-C45 c.d.2011-02-24 17:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

ClickBIOS (EFI BIOS)

ClickBIOS jest taki bardzo podobny jak na płycie głównej MSI P67-GD55, dlatego odsyłamy do tamtego opisu.

Podkręcanie

Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku P67A-GD55 uzyskany wynik to 104,8 MHz.

Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4900 MHz.

Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Najpierw staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-10 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).

Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. MSI P67A-GD55 dobrał opóźnienia 9-9-9-24 1T, czyli stosunkowo niskie zważając, że testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.

Użytkowanie

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja chłodzenia procesora nie jest utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są małe, a reszta elementów nie przeszkadza przy montażu. Montaż samego radiatora zestawu chłodzenia CPU jest wygodny.

Dwa złącza wentylatorów zostały umieszczone w dolnym rogu PCB. Teoretycznie możemy tam podłączyć „wiatraczki” z frontowej części obudowy. Kolejne złącza umieszczono w centrum (wentylator tylnej ścianki obudowy) oraz na górze (np. na wentylator na górnej ściance obudowy).

Podłączanie zasilania 8-pin nie sprawia ogromnych problemów, jednak wtyczka mogłaby być umieszczona nieco bliżej rogu płyty. Odległość złącza od radiatora jest dość mała przez co możemy napotkać trudności przy podłączaniu 8-pin wtyku.

Odpowiednie jest położenie złącza przedniego panelu audio oraz USB. Dolna krawędź płyty głównej to odpowiednie miejsce.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA umieszczone „na wysokości” PCI-Express x16 zostały obrócone o 90 stopni.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Opcja czyszczenia ustawień BIOSu (CLR_CMOS) została umieszczona w niewygodnym miejscu - pomiędzy slotami PCI a PCI-E. Po zainstalowaniu kart rozszerzeń dostęp do zworki jest bardzo utrudniony. Producent uratował swój honor dodając przycisk pełniący funkcję CLR_CMOS na tylnym panelu wejść/wyjść.

W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła, chociaż po dłużej pracy można zauważyć nieco podwyższone wartości ich temperatur (zwłaszcza na chipsecie i z zainstalowaną długą i „gorącą” kartą graficzną).

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Zotac
 • Cooler Master
 • Gigabyte
 • Enermax
 • XFX
 • BenQ
 • Chieftec
 • Aquatuning.pl
 • Seagate
 • Asus
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl