Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

ASUS P8P67 WS Revolution c.d.2011-02-24 17:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

EFI BIOS

EFI BIOS jest bardzo podobny do tego na płycie ASUS P8P67, dlatego odsyłamy do wcześniejszego opisu.

Podkręcanie

Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku WS Revolution uzyskany wynik to 104,9 MHz.

Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4600 MHz. Wynik niski jak na tak bogato wyposażoną konstrukcję.

Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-7 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).

Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. ASUS WS Revolution dobrał opóźnienia 10-10-10-30 1T, czyli dość „długie”, ponieważ testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.

Użytkowanie

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja chłodzenia procesora jest utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są duże przez co montaż zestawu chłodzenia CPU w wielu przypadkach będzie trudny i czasochłonny.

Złącza wentylatorów zostały umieszczone w wygodnych miejscach. Jeden z nich umieszczono blisko panelu wejść i wyjść, dzięki czemu łatwo podłączymy tutaj np. wentylator z tylnej ścianki obudowy.

Podłączanie zasilania 8-pin jest stosunkowo wygodne, jednak umieszczono go „na styk” między radiatorami na sekcji zasilania a panelem wejść i wyjść. Do tego dochodzi otwór montażowy, przez co złącze 8-pin nie jest umieszczone bezpośrednio przy brzegu PCB.

Odpowiednie jest położenie złącza przedniego panelu audio oraz USB. Dolna krawędź płyty głównej to najlepsze miejsce.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA zostały obrócone o 90 stopni.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja karty graficznej w 3. slocie blokuje dostęp do baterii podtrzymującej ustawienia BIOSu.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Zamontowanie karty graficznej z dwuslotowym chłodzeniem w ostatnim złączu PCI-E x16 blokuje dostęp do wszystkich złączy przy brzegu PCB.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Producent zastosował cztery diody LED podświetlające logo ASUS umieszczone pomiędzy slotami PCI Express.

W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • XFX
 • Chieftec
 • Gigabyte
 • Enermax
 • Cenowarka.pl
 • Cooler Master
 • Aquatuning.pl
 • Intel Corporation
 • BenQ
 • Zotac
 • Seagate
 • Asus