Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

ASUS P67 Maximus IV Extreme c.d.2011-02-24 17:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

EFI BIOS

EFI BIOS jest podobny do tego na płycie ASUS P8P67, dlatego odsyłamy do wcześniejszego opisu. Co prawda w EFI Maximusa znajdziemy więcej opcji, jednak są to tylko „bajery” typu poprawa kalibracji napięć (vdroop) czy możliwość ustawienia wielu innych, mało wpływających na OC czynników. EFI ma Maximus IV Extreme jest bardzo bogate, jednak dodatkowe opcje z pewnością nie są warte dodatkowej strony opisu. Podkręcanie procesorów Sandy Bridge sprowadza się do zmiany zaledwie kilku opcji – nie potrzebujemy rozbudowanych narzędzi.

Podkręcanie

Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku Maximusa uzyskany wynik to 104,7 MHz.

Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 5000 MHz.

Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-7 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).

Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. ASUS Maximus IV Extreme dobrał opóźnienia 10-10-10-30 1T, czyli dość „długie”, ponieważ testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.

Użytkowanie

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja chłodzenia procesora jest nieco utrudniona. Radiatory sekcji zasilania są duże przez co montaż zestawu chłodzenia CPU w wielu przypadkach będzie trudny i czasochłonny.

Złącza wentylatorów zostały umieszczone w wygodnych miejscach. Dwa z nich umieszczono blisko panelu wejść/wyjść, dzięki czemu łatwo podłączymy tutaj np. wentylatory z tylnej ścianki obudowy.

Podłączanie zasilania 8-pin jest wygodne, ponieważ umieszczono je bezpośrednio przy brzegu PCB.

Odpowiednie jest położenie złącza przedniego panelu audio oraz USB. Dolna krawędź płyty głównej to najlepsze miejsce. Jednak mamy zastrzeżenia co do USB 3.0 front panelu obudowy. Złącze zostało umieszczone pomiędzy radiatorem NF200 a panelem wejść i wyjść. Po zamontowaniu karty graficznej dostęp jest mocno utrudniony.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza SATA zostały obrócone o 90 stopni.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Zamontowanie karty graficznej z dwuslotowym chłodzeniem w ostatnim złączu PCI-E x16 mocno utrudnia dostęp do złączy umieszczonych przy brzegu PCB.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Logo ROG na radiatorze NF200 jest podświetlane na czerwono. Kolejne „świecidełka” to przyciski power i reset.

W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Cenowarka.pl
 • Gigabyte
 • Asus
 • Zotac
 • XFX
 • Cooler Master
 • Seagate
 • Intel Corporation
 • Chieftec
 • Enermax
 • Aquatuning.pl
 • BenQ