Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Gigabyte P67A-UD7 c.d.2011-02-24 17:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

BIOS

BIOS jest taki sam jak na płycie głównej Gigabyte P67A-UD3, dlatego odsyłamy do wcześniejszego opisu.

Podkręcanie

Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku P67A-UD7uzyskany wynik to 104,2 MHz.

Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na płycie UD7 to 4988 MHz. Świetnie.

Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-9 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).

Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. Gigabyte P67A-UD7 dobrał opóźnienia 9-9-9-24 1T, czyli stosunkowo niskie zważając, że testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.

Użytkowanie

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja chłodzenia procesora jest nieco trudna, ponieważ wokoło socketu umieszczono ogromne radiatory.

Złącza wentylatorów zostały umieszczone w różnych miejscach obszarach płyty głównej. Jest ich dużo, więc nikt nie powinien narzekać. Wygodne jest podłączanie zasilania 24-pin. Sporna jest kwestia podłączania 8-pin, ponieważ złącze jest blisko radiatora, jednak ten ma wcięcie ułatwiające dostęp do zasilania. Podłączanie wtyczki 8-pin uznajemy za względnie wygodne.

Złącze przedniego panelu audio jest umieszczone w tak niepraktycznym miejscu, że „ręce opadają”. Trzeba się naszukać, by wypatrzyć to złącze. Wprawne oko znajdzie je po lewej stronie, centralnej części PCB, pomiędzy radiatorem a tylnym panelem wejść i wyjść. Kto z Was ma tak giętkie palce, by się tam dostać? ;-)

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Sloty PCI Express x16, które pracują z tą przepustowością, są od siebie odpowiednio oddalone, umożliwiając instalację połączonych kart graficznych z rozbudowanymi systemami chłodzenia. Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych, ponieważ złącza są obrócone o 90 stopni.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Sytuacja mocno się komplikuje, gdy obsadzimy ostatnie złącze PCI-E x16 (w praktyce x8). Zasłonięte zostają wszystkie złącza umieszczone przy dolnej krawędzi PCB. W ten sposób upewniliśmy się, że tak duża liczba PCI-E jest tylko i wyłącznie „bajerem” mającym przyciągnąć klientów na „mega-wypasioną” konstrukcję ;-)

Gigabyte P67A-UD7 sprawia wrażenie konstrukcji masywnej oraz skomplikowanej. Niektóre złącza są niepotrzebne i tylko płacimy za nie dodatkowe pieniądze.

W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia większych problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła, nie przegrzewają się.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Aquatuning.pl
 • Gigabyte
 • Asus
 • Seagate
 • Intel Corporation
 • Cooler Master
 • BenQ
 • Enermax
 • Chieftec
 • XFX
 • Cenowarka.pl
 • Zotac