MSI Big Bang-Marshal2011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
Opakowanie i dodatki
![]() | ![]() |
Najwyższa w ofercie MSI płyta główna została zapakowana w dużym pudełku. Wymiary są podobne jak w przypadku Gigabyte UD7. Opakowanie Marshal’a mieni się w kolorach. Grafiki wyglądają ciekawie i przyciągają uwagę.
Zawartość opakowania:
- Instrukcje obsługi,
- Płyta ze sterownikami i oprogramowaniem,
- Standardowy kabel SATA,
- Dwa kable SATA z kątowymi wtyczkami,
- Dwie przejściówki zasilania molex > SATA,
- Mostek SLI,
- Śledź w miejsce kart rozszerzeń ze złączami eSATA,
- Dwa śledzie w miejsce kart rozszerzeń z dwoma złączami USB 3.0,
- MSI OC Dashboard,
- Zestaw MSI M-Connector,
- Wyprowadzenia do pomiaru napięć,
- Zaślepka w miejsce kart rozszerzeń,
- Zaślepka panelu wejść/wyjść.
Opakowanie po brzegi jest wypchane dodatkami. Otrzymując tak bogate wyposażenie klient jest przekonany, że wybrał produkt z najwyższej półki
Budowa
![]() | ![]() |
Płyta główna jest wykonana w standardzie ATX (264x345mm). Laminat ma kolor czarny. Sloty i złącza wykonano w dwóch barwach – niebieskiej i czarnej. Mamy do dyspozycji aż osiem złączy wentylatorów. Trzy z nich są 4-pionwe, a reszta 3-pinowa.
![]() | ![]() |
Socket jest produkcji firmy Lotes. W okolicach podstawki procesora znajdziemy dwa złącza zasilania 8-pin. Bardzo rozbudowaną, cyfrową sekcję zasilania przykrywają dwa duże radiatory połączone rurką heat-pipe.
![]() | ![]() |
Elementy sekcji zasilania są widoczne również na drugiej stronie PCB. Niskie i ułożone blisko siebie elementy pozwalają na łatwe zaizolowanie okolic procesora w momencie stosowania ekstremalnego chłodzenia (np. ciekłym azotem).
![]() | ![]() |
Sloty na pamięci DDR3 umieszczono dość blisko podstawki na procesor. Może to powodować problemy z montażem bardziej rozbudowanych coolerów CPU. Blisko banków na pamięci znajdziemy złącze zasilania 24-pin. Nieco dalej dwa złącza USB 3.0 przedniego panelu obudowy, punkty pomiarów napięć oraz przełączniki PCI-Express.
W dolnej partii płyty znajdziemy złącza kart rozszerzeń. Mamy do dyspozycji tylko PCI-Express o „szerokości” x16. Łącznie jest ich osiem sztuk, co robi wrażenie. Jednak warto zaznaczyć iż tylko dwa z nich są zdolne do pracy z przepustowością x16. Kolejne dwa to x8, a reszta – x1. Więc „nie taki diabeł straszny, jak go malują” ;-) .
Ponad slotami PCI-E znajdziemy złącze dodatkowego ich zasilania (6-pin, jak do kart graficznych). Pod PCI-E mamy audio oraz FireWire przedniego panelu obudowy. Jest również złącze COM. W rogu PCB natkniemy się również na X-Fi MB2, czyli układ scalony Realtek odpowiedzialny za dźwięk. Jest on przykryty czarnym kawałkiem metalu.
![]() | ![]() |
Wróćmy jednak do złączy PCI Express. Istnieje możliwość wyłączania poszczególnych sztuk w prawym górnym rogu płyty, co opisaliśmy wcześniej. Producent ponad slotami PCI-E zainstalował układ Lucid Hydra LT22102 chłodzony radiatorem. Jest on znany z wcześniejszych modeli z serii Big Bang. Dzięki niemu możliwe jest łącznie kart graficznych różnych producentów (np. AMD Radeon + NVIDIA GeForce).
Prawa strona zawiera chipset Intel P67 przykryty szaro-niebieskim radiatorem. W tych okolicach umieszczono również osiem SATA (w tym cztery SATA3 - białe), baterię podtrzymującą ustawienia BIOSu, wyświetlacz diagnostyczny, przyciski (power, reset, OC Genie i Multi BIOS). Znajdziemy tutaj również trzy złącza USB 2.0 wyprowadzane na przedni panel obudowy. Warto zwrócić szczególną uwagę na przycisk Multi BIOS, który po raz pierwszy spotykamy w konstrukcji MSI. Działa on podobnie jak w przypadku tego typu technologii w płytach Gigabyte czy ASUS. OC Genie to auto-podkręcanie, czego my oczywiście nie używamy ;-) .
Za kontrolę dodatkowych złączy SATA odpowiada układ scalony Marvell. Dwa „scalaki” NEC kontrolują USB 3.0.
![]() | ![]() |
Na chłodzenie płyty głównej składa się łącznie 5 radiatorów. Dwa na sekcji zasilania, jeden na chipsecie, kolejny odprowadza ciepło z układu Lucid Hydra, a najmniejszy z kontrolera dźwięku Realtek.
Wszystkie radiatory są mocowane za pomocą metalowych śrubek.
![]() | ![]() |
Warto również zwrócić uwagę na dużą ilość diod na płycie Big Bang-Marshal. Niektóre z nich ilustrują aktywne fazy zasilania procesora, inne aktywność PCI-E, kolejne pamięci. Z płyty zrobiła się mała choinka :-) .
Panel wejść/wyjść:
- PS/2 (mysz lub klawiatura),
- 2x USB 2.0,
- 8x USB 3.0 (niebieskie),
- wyjście cinch SPDIF,
- optyczne wyjście SPDIF,
- 2x RJ-45,
- 2x eSATA3,
- IEEE 1394a (FireWire),
- 6 złączy audio.