Wydajność i OC2011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
Wydajność procesora
Tania konstrukcja ASUSa wybija się na szczyt co jest niemałym zaskoczeniem. Następne trzy pozycje są zajomawane przez średnią i niską półkę cenową. Różnice są na tyle małe, że mieszczą się w granicach błędu pomiarowego. Zaskakują drogie konstrukcje, które zajmują ostatnie miejsca. Najwięszym zaskoczeniem jest WS Revolution, który ma dużą stratę do reszty stawki.
W multimediach królują konstrukcje ASRock. Jest to spowodowane m.in. tym, że BCLK jest domyślnie taktowane dokładnie 100 MHz, a nie jak w innych konstrukcjach - 99,8 MHz. Dzięki temu procesor pracuje z wyższym taktowaniem dając nam wyższą wydajność. Po raz kolejny wiele drogich płyt pozostaje w tyle.
Wyniki od 4. miejsca do połowy całego zestawienia różnią się minimalnie. Delikatnie odstają trzy ostatnie modele.
W tym teście obrazowana jest czysta wydajność procesora. Po raz kolejny zwyciężają płyty ASRock. Co ciekawe wszystkie ostatnie miejsca zajmują konstrukcje Gigabyte. Najmniej wydajny okazał się model UD4. Pierwsze dwa modele w zestawieniu wyraźnie wystają ponad resztę.
Po raz kolejny - ASRock górą. Przewaga w tym teście jest miażdżaca - płyty główne tego producenta mocno wybiły się do przodu. Zawdzięczają to także temu, iż odczytane z profilu X.M.P. ustawienia pamięci były nieco lepsze niż u konkurencji (Command Rate ustawiono na 1T, a na innych płytach "automat" dobrał 2T).
Następne 8 modeli różnią pojedyncze punkty - granice błędu pomiarowego. Po raz kolejny wydajnościowo odstają konstrukcje Gigabyte oraz WS Revolurion.
Wydajność pamięci
Po raz kolejny płyty główne ASRock na szczycie. Kolejne są konstrukcje MSI, dalej ASUS. Częśc modeli Gigabyte w połowie stawki, reszta na szarym końcu.
Podkręcanie
Najwyższe stabilne taktowanie BCLK uzyskały płyty główne bardzo mocno zróżnicowane. MSI Big Bang-Marshal jest nabogatszą opcją w naszym zestawieniu, a P8P67 jest jedną z najtańszych konstrukcji. ASUS zaskakuje.
Kolejne dwa miejsca również należą do ASUSa. Kolejne są ASRocki i niewiele gorsze MSI. Płyty główne Gigabyte uzyskują dość słabe wyniki - nie mieszczą się nawet w pierwszej dziesiątce. ASUS Maxiums IV Extreme także rozczarowuje.
Najlepszy model od MSI wyraźnym liderem. Zaraz za nim klasyfikują się Maximus IV Extreme i UD7. Nieco gorsze są następne produkty ASUS, w tym najtańszy model P8P67. Dalej mamy UD4 niewiele odstające od MSI P67A-GD55. Wielkimi przegranymi w teście podkręcania procesora są przede wszystkim ASRock P67 Fatal1ty, ASRock Extreme6, Gigabyte P67A-UD5 oraz ASUS WS Revolution.