Overclock.pl » Testy i recenzje » Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Gigabyte P67A-UD3 c.d.2011-02-24 17:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

BIOS

BIOS jest bardzo podobny jak w przypadku Gigabyte P67A-UD4, dlatego odsyłamy do tamtego opisu.

Podkręcanie

Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku P67A-UD3 uzyskany wynik to 103,8 MHz.

Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4789 MHz.

Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-8 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).

Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. Gigabyte P67A-UD3 dobrał opóźnienia 9-9-9-24 1T, czyli stosunkowo niskie zważając, że testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.

Użytkowanie

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Instalacja chłodzenia procesora nie jest trudna, ponieważ wokoło socketu nie ma większych radiatorów.

Złącza wentylatorów zostały umieszczone w innych miejscach niż to ma miejsce w wyższych modelach płyt tego producenta. Do jednego z nich, umieszczonego w środkowej części płyty głównej, możemy podłączyć np. wentylator zainstalowany na tylnej lub górnej ściance obudowy. Wygodne jest podłączanie zasilania 24-pin oraz 8-pin. Zostały one umieszczone blisko krawędzi płyty głównej, dzięki czemu dość łatwo jest się do nich dostać. W niektórych przypadkach, podłączenie 24-pin zasilania może być utrudnione przez pamięci zainstalowane w ostatnim slocie.

Dobre jest położenie złącza przedniego panelu audio oraz USB. Co ciekawe, złącze audio tylko w tym modelu Gigabyte jest zainstalowane na dole. Wyższe modele mają je blisko środkowej części płyty głównej.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Sloty PCI Express x16 są od siebie odpowiednio oddalone, umożliwiając instalację połączonych kart graficznych z rozbudowanymi systemami chłodzenia. Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych.

Test płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy BridgeTest płyt głównych P67 dla procesorów Intel Sandy Bridge

Sytuacja się zmienia, gdy obsadzimy drugie złącze PCI-E x16. Do użytku pozostają 4 złącza. Przy zainstalowanych dwóch kartach graficznych sprawa może wyglądać o wiele gorzej, ponieważ trzeba będzie się mocno „nagimnastykować”, by podłączyć dyski i napędy.

Opcja czyszczenia ustawień BIOSu (CLR_CMOS) jest umieszczona w wygodnym miejscu. Jest ona nieco niestandardowa, ponieważ nie przełączamy zworki, a ją dodajemy na 2-pinowe złącze. Szkoda, że producent nie przewidział takowej w zestawie.

Ogólnie rzecz biorąc Gigabyte P67A-UD3 sprawia wrażenie konstrukcji prostej i niezłożonej. Większość elementów jest na swoim miejscu, odpowiednio ułożone.

W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia większych problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła, nie przegrzewają się, nie powodują niestabilności.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Zotac
 • Seagate
 • XFX
 • Intel Corporation
 • Asus
 • BenQ
 • Gigabyte
 • Cenowarka.pl
 • Enermax
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Aquatuning.pl