Gigabyte P67A-UD3 c.d.2011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
BIOS
BIOS jest bardzo podobny jak w przypadku Gigabyte P67A-UD4, dlatego odsyłamy do tamtego opisu.
Podkręcanie
Pierwszy test to maksymalne taktowanie BCLK. Nowe procesory Intel posiadają blokadę uniemożliwiającą ustawianie wysokiej wartości Base Clock. Jednakże kilkuprocentowy przyrost tej wartości jest możliwy. W przypadku P67A-UD3 uzyskany wynik to 103,8 MHz.
Teraz kolej na podkręcanie procesora Intel Core i5-2500K. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi rdzeni możliwe jest podkręcanie do wysokich wartości. Najwyższe, stabilne taktowanie uzyskane na tej płycie to 4789 MHz.
Następne w kolejce są pamięci. Ich potencjał podkręcania także zależy od płyty głównej. Staraliśmy się zmniejszyć opóźnienia przy standardowym taktowaniu pamięci, ale przy napięciu 1,9 V. Uzyskane timingi to CL6-7-6-8 1T (standardowo CL8-8-8-21 2T).
Sprawdziliśmy także czy testowana płyta główna poradzi sobie z taktowaniem DDR3-2133. Opóźnienia w BIOSie zostawiliśmy na auto, a napięcie zasilające moduły wynosiło 1,9 V. Gigabyte P67A-UD3 dobrał opóźnienia 9-9-9-24 1T, czyli stosunkowo niskie zważając, że testowe G.Skille standardowo pracują przy DDR3-1600 CL8 1,65V.
Użytkowanie
![]() | ![]() |
Instalacja chłodzenia procesora nie jest trudna, ponieważ wokoło socketu nie ma większych radiatorów.
Złącza wentylatorów zostały umieszczone w innych miejscach niż to ma miejsce w wyższych modelach płyt tego producenta. Do jednego z nich, umieszczonego w środkowej części płyty głównej, możemy podłączyć np. wentylator zainstalowany na tylnej lub górnej ściance obudowy. Wygodne jest podłączanie zasilania 24-pin oraz 8-pin. Zostały one umieszczone blisko krawędzi płyty głównej, dzięki czemu dość łatwo jest się do nich dostać. W niektórych przypadkach, podłączenie 24-pin zasilania może być utrudnione przez pamięci zainstalowane w ostatnim slocie.
Dobre jest położenie złącza przedniego panelu audio oraz USB. Co ciekawe, złącze audio tylko w tym modelu Gigabyte jest zainstalowane na dole. Wyższe modele mają je blisko środkowej części płyty głównej.
Sloty PCI Express x16 są od siebie odpowiednio oddalone, umożliwiając instalację połączonych kart graficznych z rozbudowanymi systemami chłodzenia. Podłączanie dysków i napędów jest możliwe nawet przy długich kartach graficznych.
![]() | ![]() |
Sytuacja się zmienia, gdy obsadzimy drugie złącze PCI-E x16. Do użytku pozostają 4 złącza. Przy zainstalowanych dwóch kartach graficznych sprawa może wyglądać o wiele gorzej, ponieważ trzeba będzie się mocno „nagimnastykować”, by podłączyć dyski i napędy.
Opcja czyszczenia ustawień BIOSu (CLR_CMOS) jest umieszczona w wygodnym miejscu. Jest ona nieco niestandardowa, ponieważ nie przełączamy zworki, a ją dodajemy na 2-pinowe złącze. Szkoda, że producent nie przewidział takowej w zestawie.
Ogólnie rzecz biorąc Gigabyte P67A-UD3 sprawia wrażenie konstrukcji prostej i niezłożonej. Większość elementów jest na swoim miejscu, odpowiednio ułożone.
W codziennym użytkowaniu płyta główna nie sprawia większych problemów. Jej praca jest stabilna i pewna. Chłodzenia dobrze sobie radzą z odprowadzaniem ciepła, nie przegrzewają się, nie powodują niestabilności.