ASRock P67 Pro32011-02-24 17:00:00 | Dawid Samołyk (DawidS)
Opakowanie i jego zawartość
![]() | ![]() |
Płytę główną otrzymaliśmy w stylowym opakowaniu. Front zawiera ciekawą grafikę oraz model płyty głównej. Tylna ścianka to opisy poszczególnych elementów P67 Pro3, dwa wykresy oraz zobrazowane kilka cech opisywanego modelu.
W zestawie otrzymujemy:
- Instrukcje obsługi (samej płyty głównej jak i UEFI),
- Płytę ze sterownikami i oprogramowaniem,
- Cztery kable SATA3,
- Zaślepkę tylnego panelu wejść/wyjść.
Ostatni z wymienionych elementów jest o tyle ciekawy, iż jego kolorystyka jest ciemna. Może to spodobać się właścicielom czarnych obudów. Ciekawym dodatkiem są kable SATA 3.
Budowa
![]() | ![]() |
Płyta główna P67 Pro3 została wykonana w standardzie ATX (305x244mm). Kolorystyka jest utrzymana w tonacji biało-niebieskiej dla slotów i złączy, PCB ciemno-brązowa. Wentylatory są „napędzane” dzięki dwóm 4-pinowym złączom i czterem 3-pinowym.
![]() | ![]() |
Wokoło socketu produkcji Lotes widzimy elementy 8-fazowej sekcji zasilania procesora. Pamięci „napędzane” są 2-fazową konstrukcją. Wszystko pod kontrolą układu scalonego firmy ChiL. Ciekawostką jest C.C.O. (Combo Cooler Option), który pozwala na instalację chłodzenia procesora zgodnego zarówno z LGA1155 i 1156 jak i starszym – LGA775. Złącze zasilania 8-pin zostało umieszczone w wygodnym miejscu.
Sekcja zasilania procesora jest chłodzona dość małymi, szarymi radiatorami. Nie powinny one kolidować z większością coolerów na procesor. Problem może się pojawić, gdy zamontujemy pamięci z wyższymi radiatorami, ponieważ sloty DDR3 zostały umieszczone blisko podstawki na procesor.
Dalej na wschód znajdziemy sloty pamięci DDR3 oraz złącze zasilania 24-pin. To ostatnie zostało umieszczone w wygodnym miejscu, blisko krawędzi PCB.
Druga połowa płyty głównej udostępnia użytkownikowi przede wszystkim 4 sloty PCI Express oraz 3 PCI. „Ekspress” zdolny do pracy z przepustowością x16 jest jeden (niebieski), zaś reszta to x1. Dolny róg płyty oferuje złącza przedniego panelu obudowy: audio, COM oraz USB. Znajdziemy tutaj również złącze stacji dyskietek. Powspominajmy te czasy razem z ASRock ;-)
Pomiędzy slotami znajdziemy bateryjkę podtrzymującą ustawienia BIOSu/UEFI oraz zworkę służącą do czyszczenia jego ustawień.
Po prawej stronie PCB umieszczono chipset Intel P67 przykryty niebiesko-szarym radiatorem, 6 złączy SATA (2 zdolne do pracy jako SATA3), przyciski power i reset oraz wyświetlacz diagnostyczny. Oprócz tego dostrzeżemy tutaj złącza panelu przedniego obudowy oraz kość z BIOSem /UEFI.
Układ chłodzenia składa się z 3 radiatorów. Dwa w kolorze szarym są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z sekcji zasilania. Materiał „łączący” to taśma termoprzewodząca.
Szaro-niebieski radiator chłodzi chipset Intel P67. Jest on stosunkowo mały, jednak dobrze radzi sobie z powierzonym mu zadaniem. Jako „łącznik” zastosowano pastę termoprzewodzącą.
Wszystko jest mocowane za pomocą plastikowych kołeczków, co wyraźnie widać na tylnej stronie PCB.
Panel wejść i wyjść obfituje w złącza:
- PS/2 klawiatury i myszki,
- Przycisk Clr CMOS (czyszczenie ustawień BIOSu),
- Wyjścia audio SPDIF (optyczne i coaxial),
- eSATA3,
- 6 USB 2.0,
- 2 USB 3.0 (niebieskie),
- RJ-45,
- 6 złączy audio.