Overclock.pl » Testy i recenzje » Podkręcanie karty graficznej - poradnik dla początkujących

Praktyka - problemy2011-05-04 09:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

Konfiguracje SLI/CrossFire

Niewiele osób posiada kilka kart graficznych połączonych w konfiguracji SLI lub Crossfire, jednakże musimy wspomnieć o problemach związanych z takimi rozwiązaniami. Przede wszystkim warto zadbać, by łączone karty graficzne były takie same, tj. producent i model. Z doświadczenia wiemy, że łączenie kilku ASUS’ów HD5870 jest łatwiejsze niż łączenie HD5870 w różnych wersjach np. MSI+ASUS+Sapphire. Przede wszystkim wynika to z faktu, iż każda z tych kart ma inne taktowanie referencyjne, a więc już na starcie mogą pojawić się problemy ze zgodnością pracy.

Kolejny aspekt to potencjał podkręcania danej sztuki. Tak, każda sztuka karty graficznej ma inny potencjał podkręcania. Przykładowo, jeden GTX580 uda się ustawić na 920/1200 MHz, a inny „poleci” do 925/1150 MHz. Wiele zależy również od systemu chłodzenia, jednak warto pamiętać, że sztuka sztuce nierówna. Przy łączeniu dwóch kart graficznych jest to szczególnie ważne. Załóżmy, że łączymy dwa egzemplarze GTX580:

 • Pierwszy pracując „w pojedynkę” podkręca się do 950/1000 MHz,
 • Drugi egzemplarz pracując w trybie pojedynczym potrafi osiągnąć 940/1100 MHz.

Po połączeniu tych kart niemożliwe będzie osiągnięcie taktowań ani jednej, ani drugiej. Jest to spowodowane tym, że druga karta będzie niestabilna, co spowoduje niestabilność całego zestawu komputerowego. W naszym przypadku najlepsze będą ustawienia: 940/1000 MHz. Niestety, może się okazać, że takie „pogodzenie” obu kart będzie niedostatecznie i przy tym taktowaniu nadal będą niestabilne. Jest to już magia SLI oraz CrossFire ;-) Zauważcie, że rozpatrujemy sytuację z tylko dwoma kartami graficznymi. Zabawa z trzema czy czterema połączonymi GPU to w wielu przypadkach istna udręka (zwłaszcza przy łączeniu kart od różnych producentów). Jednak nieliczni mogą sobie pozwolić na takie rozwiązania…

Podsumowując - trzeba próbować różnych taktowań, pamiętając że najlepiej podkręcać synchronicznie, czyli ustawiać takie same taktowania dla wszystkich połączonych kart graficznych. W tym miejscu warto także wspomnieć o tym, że w przypadku łączenia kart graficznych dodatkowo obciążany jest procesor, dlatego będzie on wytwarzał większe ilości ciepła. Gdy jest on mocno podkręcony, może okazać się konieczne zmniejszenie jego taktowania.

Brak możliwości zmiany napięcia

Wiele kart graficznych (zwłaszcza starsze modele) nie umożliwia zmiany napięcia. Istnieje sztuka zwana voltage-mod (ang. modyfikacja napięcia). Może być ona sprzętowa lub programowa. Z programową mięliśmy już do czynienia w tym poradniku przy zwiększaniu napięcia poprzez m.in. MSI Afterburner. Jednakże opisywane przez nas aplikacje nie zawsze umożliwiają tą modyfikację. Niektóre karty graficzne trzeba podejść na sposób.

Pierwszą i bardziej ryzykowną opcją jest sprzętowa modyfikacja napięcia. Możemy wtedy sterować napięciem rdzenia oraz pamięci. Modyfikacje te odbywają się osobno. Trzeba mieć do nich nieco wprawy i doświadczenia, ponieważ przy ich wykonywaniu posługujemy się lutownicą i wpływamy na elektronikę karty graficznej. Niepoprawnie wykonana modyfikacja może doprowadzić do natychmiastowego zgonu karty graficznej. Nie polecamy tego typu modyfikacji niedoświadczonym użytkownikom.

O to jak wykonać sprzętowy v-mod lub gdzie znaleźć schematy pytajcie w odpowiednim temacie na naszym forum.

Istnieje sposób na zmianę napięcia rdzenia, nawet gdy nie ma takiej możliwości w opisanych przez nas aplikacjach. Pośredniczy w tym program RivaTuner. Nie odnajdziemy opcji zmiany napięcia z poziomu interfejsu aplikacji, jednak po wpisaniu odpowiednich poleceń przy pomocy „Uruchom” w systemie Windows, skutkuje zwiększeniem napięcia rdzenia graficznego. Tutaj również należy bardzo uważać, ponieważ sposób ten jest niebezpieczny dla sprzętu. Jest to rozwiązanie dla bardziej doświadczonych użytkowników, dlatego nie będziemy go tutaj dokładnie opisywać. Zainteresowanych odsyłamy do zagranicznego forum, gdzie dokładnie opisano ten proces.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Cooler Master
 • BenQ
 • Asus
 • Intel Corporation
 • Zotac
 • XFX
 • Aquatuning.pl
 • Seagate
 • Chieftec
 • Gigabyte
 • Enermax
 • Cenowarka.pl