Overclock.pl » Testy i recenzje » Przegląd kart graficznych dla entuzjastów

Podsumowanie2011-05-13 15:00:00 |  Dawid Samołyk (DawidS)

Przegląd kart graficznych dla entuzjastów

MSI GTX560Ti TwinFrozr II

Najmniejsza pod względem wymiarów fizycznych karta graficzna w naszym zestawieniu. Mimo to nie odstaje od stawki. W niektórych testach GTX560Ti okazuje się wydajniejszy od HD6950, jednak różnice nie są duże. Na pochwałę zasługuje świetny system chłodzenia, który sprawdza się wyśmienicie. Jednakże po podkręceniu karty, podczas obciążenia możemy usłyszeć wyraźny szum dwóch wentylatorów. Jednakże osiągane temperatury są praktycznie najlepszymi wartościami w dzisiejszym zestawieniu. Podkręcanie również jest domeną tej konstrukcji, osiągnięte wyniki oceniamy jako bardzo dobre. Karta ta osiągnęła najwyższy przyrost MHz na rdzeniu w dzisiejszym zestawieniu. Nieco rozczarowuje uboga ilość dodatków zawarta w opakowaniu.

Ceny opisywanego modelu zaczynają się od około 780zł.

ASUS HD6950 DirectCUII

Konstrukcja ogromna pod względem wymiarów fizycznych. Chłodzenie trzyslotowe bardzo dobrze spełnia swoją rolę, zwłaszcza po podkręceniu karty (najlepszy wynik w dzisiejszym zestawieniu). Wydajność i kultura pracy również jest na wysokim poziomie. ASUS'owy HD6950 w testach wydajności często wyprzedza GTX560Ti. Potencjał podkręcania zależy od konkretnej sztuki, jednak w naszym przypadku nie jest źle. Przyrost taktowań jest dobry, a uzyskana wydajność po OC jak najbardziej zadowalająca.

Za ASUS HD6950 z chłodzeniem DirectCUII przyjdzie nam zapłacić około 1050zł. W porównaniu do wcześniej opisywanej karty nie jest to atrakcyjna propozycja. Pamiętajmy jednak, że HD6950 można odlokować do wyższego modelu (HD6970), który kosztuje już 1240zł. Taka przeróbka pozwala także wydajnościowo wyprzedzić GTX560Ti w każdym teście.

ASUS GTX580 DirectCUII

Kolejny ASUS z chłodzeniem DirectCUII. Dzięki niemu temperatura Fermii została okiełznana i utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. W stosunku do wysokiej wydajności chłodzenie radzi sobie rewelacyjnie. Kultura pracy również jest bardzo dobra. Wyniki testów wskazują, że w każdym przypadku GTX580 jest wydajniejszy od zmodyfikowanego HD6950 na HD6970. Podkręcanie tej konstrukcji to sama przyjemność - przyrost wydajności jest najlepszy w naszym zestawieniu. Natomiast rozczarowuje uboga ilość dodatków zawarta w opakowaniu.

Cena tego modelu to około 1530zł. Jest ona dość wysoka, jednak dla fanów wydajności i zarazem cichej pracy w połączeniu z bardzo dobrymi możliwościami podkręcania - ideał.

Gigabyte HD6990

Największe "monstrum" w naszym zestawieniu pod względem gabarytów. "Bestia" jest również najgłośniejsza. Rekompensuje nam to ponadprzeciętną wydajnością, ponieważ jest to karta graficzna wyposażona w dwa rdzenie graficzne. Najwyższy model AMD okazuje się być godnym przedstawicielem marki. W testach wydajności prezentuje wydajność zbliżoną lub wyższą od GTX590 (flagowy model NVIDII). Temperatury pracy jak na "dwugłową" kartę są zadowalające. Nawet po podkręcaniu łączącym się z podniesieniem napięcia na rdzeniach, karta nie osiąga bardzo wysokich temperatur (maksimum 86 stopni Celsjusza). Przy takich wartościach jest już jednak głośna, bo układ chłodzenia potrzebuje zwiększonych obrotów, by odprowadzić całe ciepło poza obudowę HD6990.

W sklepach kartę graficzną HD6990 od Gigabyte znajdziemy w cenie od 2280zł. W porównaniu do starszego modelu (HD5970) oraz bezpośredniego rywala - GTX590 - przyznajemy HD6990 nagrodę cena/jakość.

Zotac GTX590

Kolejna wersja referencyjna flagowego modelu, tym razem spod sztandaru "zielonych". Konstrukcja oznaczona mianem GTX590 cechuje się dużą wydajnością i równie wysokimi temperaturami pracy. Niestety są one często na tyle wysokie, że może dojść nawet do uszkodzenia (najczęściej sekcji zasilania, która nie została odpowiednio schłodzona). Jednakże hałas wytwarzany przez wentylator jest mały, co nieco rekompensuje nam w/w wadę. Ale naszym zdaniem lepiej pracować na pewnym i stabilnym sprzęcie niż cichym i śmierdzącym topionym plastikiem ;-)

Potencjał podkręcania jest mały, ponieważ nie ryzykowaliśmy zwiększania napięcia na rdzeniach. W wielu przypadkach powoduje to zgon karty graficznej.

Ceny tego modelu zaczynają się od 2850zł, a więc wyżej niż wcześniej opisanego HD6990. Dlatego Zotac'owi należy się tylko wyróżnienie za wydajność.

Monitor do platformy testowej dostarczyła firma:

Nawigacja

Pierwsza Następna  
 
 • Chieftec
 • Asus
 • Enermax
 • Cenowarka.pl
 • Zotac
 • Cooler Master
 • XFX
 • Aquatuning.pl
 • Gigabyte
 • BenQ
 • Seagate
 • Intel Corporation