ASUS P8Z68-V PRO2011-09-05 16:30:00 | Paweł Maziarz (regist88)
Opakowanie i dodatki
Płyta główna ASUS P8Z68-V PRO została zapakowana w średniej wielkości pudełko, którego ciemne barwy są tradycyjne dla tego producenta.
W opakowaniu oprócz samej płyty głównej, znalazło się także wyposażenie:
podręcznik użytkowania
płyta DVD ze sterownikami
śledź z dwoma portami USB 3.0
giętki mostek SLI
cztery kable SATA
trzy kostki, które ułatwiają podłączenie kabli do pinowych złączy na laminacie
zaślepka tylnego panelu
Nie da się ukryć, że ilość dołączanych akcesoriów nie jest aż tak duża jak w przypadku wcześniej opisywanego modelu firmy ASRock. Niemniej jednak, jak na tą cenę jest ona odpowiednia.
Budowa
Konstrukcja wykorzystuje ciemnobrązowy laminat formatu ATX, na którym dominują niebieskie elementy. Są to tradycyjne barwy produktów z niskiej i średniej półki tego producenta. Radiatory chłodzące sekcję zasilania i chipsetu Z68 są dosyć spore, ale nie powinny kolidować z chłodzeniem procesora i kartami rozszerzeń. Dla wentylatorów udostępniono sześć złącz (po trzy 3- i 4-pinowe), a rozmieszczone są one w dogodnych miejscach na płytce drukowanej.
Główny radiator sekcji zasilania dodatkowo został wyposażony w metalową płytkę (również niebieską), która ma za zadanie odprowadzać ciepło z elementów na rewersie laminatu. Warto jednak zaznaczyć, że tylko część chłodzenia sekcji zasilania mocowana jest z wykorzystaniem połączeń gwintowanych – dodatkowy, boczny radiator przymocowany został za pomocą mniej trwałych, plastikowych kołków. Dobrze, że chociaż chłodzenie chipsetu Z68 wykorzystuje tylko połączenia gwintowane.
Podstawka LGA 1155 została wyprodukowana przez firmę Foxconn, a obok niej umieszczono 16-fazową sekcję zasilania.
Na dolnej krawędzi płytki drukowanej znalazły się cztery banki pamięci, które obsługują moduły DDR3 o częstotliwości pracy do 2133 MHz i pojemności 8 GB (łącznie 32 GB). Poniżej zamontowano 24-pinowe gniazdo zasilania, przełącznik MemOK do ustawiania bezpiecznych parametrów pracy pamięci RAM oraz przełączniki do włączania/wyłączania technologii EPU i TPU. Pierwszy z nich odpowiada za oszczędzanie energii, natomiast drugi za automatyczne zwiększanie częstotliwości pracy podzespołów.
Dla kart rozszerzeń udostępniono trzy porty PCI-Express x16 (działające w trybie x16/-/x4 lub x8/x8/x4), dwa PCI-Express x1 oraz dwa PCI. Ich rozmieszczenie na laminacie jest bezbłędne i nie powinno być problemów z wykorzystaniem dwóch 3-slotowych akceleratorów graficznych.
Obok ostatniego złącza PCI-Express x16 umieszczono przyciski łatwego dostępu do włączania i restartowania komputera, trzy-pinowe złącza USB 2.0, dwa pinowe złącza FireWire oraz piny do podłączenia obudowy.
W dolnej części laminatu znalazł się wcześniej wspomniany radiator, kilka układów (odpowiedzialnych między innymi za technologię EUP oraz porty USB 3.0 i FireWire) oraz 19-pinowe złącze USB 3.0. Niestety zabrakło wyświetlacza diagnostycznego, który w tej cenie powinien być już standardem.
Przy samej krawędzi ulokowano cztery gniazda SATA II 3 Gb/s (jasnoniebieskie) i cztery SATA 6 Gb/s (dwa ciemnoniebieskie obsługiwane przez kontroler Marvell PCIe SATA 6Gb/s). Wszystkie z nich są kątowe, a więc nie będą zasłaniane przez najdłuższe nawet karty graficzne.
Tylny panel jest dosyć bogaty, a znalazło się tam:
sześć portów USB 2.0
dwa porty USB 3.0 (obsługiwane przez kontroler firmy ASMedia)
port eSATA 3 Gb/s (obsługiwany przez kontroler JMicron JMB362)
moduł Bluetooth
wyjścia zintegrowanego układu graficznego – VGA, DVI i HDMI
złącze RJ45 zintegrowanej, gigabitowej karty sieciowej (obsługiwanej przez kontroler Intel 82579)
złącza 8-kanałowego kodeku dźwiękowego Realtek ALC 892 wraz z optycznym S/PDIF
Na uwagę zasługuje brak portu PS/2, a więc posiadacze klawiatury lub myszy pod starsze złącze zmuszeni będą wykorzystać specjalny adapter lub zakupić nową klawiaturę/mysz. Na szczęście interfejs PS/2 odchodzi do lamusa i coraz trudniej znaleźć peryferia go wykorzystujące.
Płyta główna bez układu chłodzenia prezentuje się zdecydowanie mniej efektownie.
Pod dolnym radiatorem znalazł się chipset Z68, natomiast pod dwoma górnymi sekcja zasilania.
Radiatory zostały wykonane z aluminium, które w wyniku anodyzowania nabrały niebieskiego koloru. Na ich spodzie przymocowano termo-pady, poprawiające zdolność odprowadzania ciepła.