MSI Z68A-GD802011-09-05 16:30:00 | Paweł Maziarz (regist88)
Opakowanie i dodatki
Płyta główna MSI Z68A-GD80 została zapakowana w średniej wielkości pudło, które ma tradycyjne dla producenta biało-niebieskie barwy.
Wraz z płytą otrzymujemy bogate wyposażenie, do którego należą:
cztery podręczniki użytkowania
plakat opisujący najważniejsze cechy modelu
certyfikat wydajności
płytę DVD ze sterownikami
cztery kable SATA
giętki mostek SLI
dwa adaptery MOLEX – SATA
śledź z dwoma portami USB 3.0
sześć kostek ułatwiających podłączenie kabli do pinowych złącz na laminacie
cztery sondy do pomiaru napięć
zaślepkę tylnego panelu
Trzeba przyznać, że liczba dodatków jest adekwatna do ceny produktu. Dostajemy z nim wszystko co potrzeba, a także kilka innych ciekawych dodatków. Na uwagę zasługuje duża liczba instrukcji... których zresztą i tak prawie nikt nie czyta ;)
Budowa
Płyta główna jest standardowego formatu ATX, a jej czarno-niebieska kolorystyka to cecha charakterystyczna producenta. Na laminacie znalazło się pięć złączy dla wentylatorów, z czego tylko jedno jest 4-pinowe. Większość pinowych złączy na laminacie nie została podpisana, ale na szczęście w zestawie producent dodaje specjalne kostki, które ułatwiają się w nich odnalezienie. Masywne radiatory sprawiają wrażenie solidnych...
... a do ich zamocowania posłużyły wyłącznie połączenia gwintowane. Z drugiej jednak strony, MSI nie mogło sobie pozwolić na użycie mniej trwałych, plastikowych kołków w jednym z wyższych modeli ze swojej oferty.
Podstawkę LGA 1155 dla płyty głównej wyprodukowała firma LOTES. Tuż obok niej znalazła się rozbudowana, 14-fazowa sekcja zasilania. Na uwagę zasługuje fakt, iż do jej budowy wykorzystano wysokiej jakości podzespoły zgodne z technologią Military Class II, a więc kondensatory Hi-c CAP i Solid CAP oraz dławiki SFC (Super Ferrite Choke).
Dla pamięci RAM udostępniono cztery sloty, które obsługują moduły DDR3 o taktowaniu do 2133 MHz i pojemności 8 GB (łącznie 32 GB). Pod nimi zamontowano 24-pinowe gniazdo zasilające oraz punkty pomiarowe napięć VCCP (system agent voltage), CPU_VTT (VTT), CPU_GFX (zintegrowanego układu graficznego), VCC_DDR (pamięci RAM) i PCH_1P05 (chipsetu).
Karty rozszerzeń można montować w trzech portach PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x1), dwóch PCI-Express x1 oraz dwóch PCI. Ich rozmieszczenie jest przemyślane, a dzięki temu nie powinno być problemów z zamontowaniem dwóch 3-slotowych kart graficznych. Warto również zaznaczyć, że producent w konfiguracjach z wieloma kartami graficznymi, zaleca podłączenie dodatkowej, 6-pinowej wtyczki zasilającej – jej gniazdo ulokowano obok pierwszego złącza PCI-Express x1.
Tuż przy ostatnim PCI-Express x16 znalazły się dwa przyciski do łatwego włączania i restartowania komputera oraz jeden większy OC Genie, który służy do automatycznego zwiększania wydajności procesora, zintegrowanego w nim układu graficznego i... dysku twardego (przynajmniej tak twierdzi producent).
W lewym dolnym rogu płytki drukowanej ulokowano pinowe złącza USB 2.0 i 3.0 (obsługiwane przez układ NEC D720200) oraz chipset Z68, którego chłodzeniem zajmuje się płaski radiator.
Tam również umieszczono cztery gniazda SATA II oraz trzy SATA III (obsługiwane przez kontroler Marvell 88SE9128). Warto jednak zaznaczyć, że jedno ze złącz SATA III nie jest kątowe i może zostać zasłonięte przez dłuższą kartę rozszerzeń, która zostanie zamontowana w drugim slocie PCI-Express x16.
Tylny panel należy do bardziej bogatych, a umieszczono na nim:
PS/2 dla myszy lub klawiatury
cztery porty USB 2.0
dwa porty USB 3.0 (obsługiwane przez układ NEC D720200)
jeden port eSATA III (obsługiwany przez kontroler Marvell 88SE9128)
jeden port FireWire
wyjścia zintegrowanego w procesorze układu graficznego – DVI i HDMI
niewielki przycisk służący do restartowania ustawień EFI
dwa złącza RJ45 gigabitowych kart sieciowych Realtek 8111E
wejścia i wyjścia 8-kanałowej karty dźwiękowej Realtek ALC892 wraz z optycznym S/PDIF
Komplet złączy, jaki producent umieścił na tylnym panelu jest odpowiedni i znalazło się na nim wszystko czego potrzeba.
Płyta główna po zdjęciu układu chłodzenia jest zdecydowanie lżejsza i wygląda trochę skromniej.
Dwa radiatory sekcji zasilania (składające się z dwóch elementów) zostały połączone rurką cieplną, natomiast radiator układu Z68 składa się z płaskiego kawałku metalu. Pod spodem obydwu chłodzeń przymocowano termo-pady, które jednak nie stykają się dobrze z chłodzonymi układami.