...licence to Overclock!2011-11-07 16:40:00 | Łukasz Sierant (sido107)
Przyszła pora na podkręcanie, za cel obraliśmy sprawdzenie wpływu technologii HT na możliwości OC.
Wszystkie procesory pracowały na napięciu 1,408 V, Turbo wyłączone. Stabilność sprawdzał Prime95 obciążając wszystkie dostępne wątki.
Testy dowodzą, iż HT ma negatywny wpływ na OC. W przypadku testowanego i7 różnica wynosi 40 MHz, największa różnica widoczna jest na i3 550 - 83 MHz. Najlepiej podkręcał się najsłabszy i3 530, gdzie najwyższa stabilna częstotliwość pracy procesora przy wyłączonym HT wyniosła 4576 MHz (przy Vcore=1,408 V), czyli tylko 22 MHz więcej niż z włączonymi "wirtualnymi rdzeniami". Nasuwa się wniosek, że do codziennego OC nie warto wyłączać HT, ponieważ wyższą wydajność uzyskamy z większej liczby niżej taktowanych rdzeni.
Jeżeli myślimy o biciu rekordów zaleca się wyłączenie HT. Przy bardzo mocnym OC mamy trochę inne priorytety. Wtedy liczą się wyniki i możliwość zapisania zrzutu ekranu by się pochwalić w sieci (HWbot.org, BenchIT.pl czy BurnPC.pl).
Jak widać, przy odpowiednim napięciu zasilającym rdzeń procesora, można osiągnąć ciekawe wyniki - 4,840 GHz dla i3 530 oraz 4,409 GHz dla i7 870 na chłodzeniu powietrznym. Takie taktowania były możliwe tylko przy aktywnych dwóch rdzeniach i wyłączonym HT (pola zaznaczone na czerwono) oraz bardzo wysokim napięciu rzędu 1,488 V.
Temperatura/pobierana moc
Na poniższym wykresie można zobaczyć jak ma się temperatura procesora do pobieranej energii przy maksymalnym stabilnym OC .
Kolejny wykres, który potwierdza, że Hyper-Threading ma duży wpływ na wzrost apetytu na prąd, a co za tym idzie także na temperaturę.
Blisko 450 W przy obciążeniu samego procesora pozostawiam bez komentarza :-) Pamiętajmy jednak o tym, że w testowanej platformie pracowały również inne podzespoły (m.in. karta graficzna, dysk twardy).