Overclock.pl » Testy i recenzje » Test zasilacza SilentiumPC Deus G1 600 W

Sztuczne obciążenie2012-12-20 09:35:00 |  Łukasz Sierant (sido107)

Zasilacz w tej próbie został podłączony do naszego testera, dzięki czemu dokonaliśmy dokładnych pomiarów napięć i prądów. Na ich podstawie obliczymy oddawaną moc oraz sprawność. Sprawdzimy także jak zasilacze poradzą sobie z niezrównoważonym rozkładem obciążeń w testach "cross load", czyli obciążenia krzyżowego.

Temperatura otoczenia wynosiła ok. 20 stopni Celsjusza, natomiast napięcie zasilające wynosiło 237 V.

Na początek przypomnijmy zakres bezpiecznych napięć normy ATX.

W dzisiejszych czasach można śmiało użyć stwierdzenia, iż moc zasilacza określa obciążalność na linii +12 V. Testowana jednostka potrafiła dostarczyć ponad 575 W przy zachowaniu pełnej stabilności. To nie wszystko, producent deklaruje, że zasilacz chwilowo powinien dostarczyć moc na poziomie 700W. A my postanowiliśmy to sprawdzić.

Dociążyliśmy Deusa dodatkowym obciążeniem, które zaowocowało poborem prądu aż 57,4 A na linii +12 V, tak więc całkowita moc dostarczana przez zasilacz wyniosła aż 739 W. Warto wspomnieć o napięciu na linii +12 V, które utrzymywało się na poziomie 12,02 V, a sprawność zasilacza wyniosła 80,68%.

To potwierdza, iż faktycznie, przez pewien czas, zasilacz potrafi dostarczyć ponad 700 W. W tym przypadku ta chwila trwała ponad 10 minut, po czym zadziałało zabezpieczenie OPP (przeciążenie całej jednostki) i zasilacz się wyłączył.

Przy obciążeniach krzyżowych (Cross Load) Deus G1 600 W zaliczył test bez problemów. Niestety, przy mocnym obciążeniu linii +3,3 V oraz +5 V, sprawność spadła do ok. 78,5%. Jednakże nie ma się czym przejmować - jest to sytuacja ekstremalna, która w codziennym użytkowaniu nie powinna wystąpić. W tym teście zwracamy szczególną uwagę na regulację napięć, która wypadła bardzo dobrze oraz utrzymanie napięć w standardzie ATX.

Podczas testów, większość zabezpieczeń (OCP, OTP, OPP, OVP oraz SCP) zadziałała poprawnie. Najczęściej uaktywniało się zabezpieczenie termiczne, które nie pozwalało na uruchomienie zasilacza po długim teście z dużym obciążeniem. Rozwiązaniem tego problemu byłaby funkcja podtrzymania pracy wentylatora przez kilkadziesiąt sekund po wyłączeniu PSU w celu wychłodzenia nagrzanych podzespołów jednostki. W warunkach normalnej pracy (testy na ”żywym organizmie”) problem ten nie występował.

Regulacja napięć

Zobaczmy jak wyglądała regulacja napięć na poszczególnych liniach. Napięcia 3,3 V, 5 V, 12 V zostały oznaczone na wykresach czerwoną linią.

Producenci dążą do tego, by regulacja na wszystkich liniach nie przekraczała 3%. Regulacja na każdej szynie wypadła świetnie, natomiast na szynie +12 V wypadła wręcz rewelacyjnie - 0,7%. Jest to zasługą indywidualnej regulacji napięć. Wszystkie napięcia mieściły się w normie ATX.

Sprawność

Sprawność zasilacza SilentiumPC wypadła dobrze, już przy 40% mocy znamionowej wynosiła prawie 86,5%, natomiast przy większym obciążeniu notowaliśmy już tendencję spadkową. Przy maksymalnym obciążeniu sprawność wyniosła niemal 84%.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
  • Intel Corporation
  • Asus
  • Cooler Master
  • BenQ
  • Enermax
  • Chieftec
  • Gigabyte
  • XFX
  • Seagate
  • Aquatuning.pl
  • Zotac
  • Cenowarka.pl