Metodologia testów i UEFI2014-01-10 23:10:00 | Damian Włodarski (Bakak)
Metodologia
Testy miały na celu sprawdzenie możliwości recenzowanej płyty głównej w kwestii podkręcania CPU oraz pamięci RAM. Stabilność systemu była sprawdzana za pomocą programu OCCT 4.4.0.
OCCT 4.4.0 - ustawienia testowe:
- CPU Linpack,
- Czas trwania - 10 min,
- Test mode - Large Data Set,
- Priorytet - wysoki.
UEFI
ASRock Fatal1ty B85 Killer oddaje do dyspozycji użytkownika krwistoczerwone UEFI. Pierwszy ekran wita informacjami systemowymi: godzina, rodzaj procesora oraz szczegóły pamięci, ich taktowania i pojemności.
Główne menu zawiera przydatną funkcję wyboru domyślnie otwieranej zakładki UEFI.
OC Tweaker
Zakładka OC Tweaker, czyli „to co tygryski lubią najbardziej”. Wywołanie tego menu daje dostęp do szeregu opcji umożliwiających podkręcanie procesora. Płyta została wyposażona równiez w automatyczne profile O/C, aczkolwiek stabilne okazało się jedynie ustawienie 4,2 GHz.
Powyższe zrzuty ekranu obrazują działajace ustawienia UEFI, przy których redakcyjny i5 4670K pracował poprawnie z częstotliwością 4,5 GHz (jest to sztuka sklepowa, a nie próbka inżynieryjna):
Primary Plane Current Limit (A) - jest to wartość natężenia prądu jaki może dotrzeć do CPU, czyli "Ampery" i ma duże znaczenie podczas długotrwałego obciążenia procesora. Jeśli nie przekaraczamy taktowania CPU powyżej 4,5 GHz w większości przypadków nie trzeba interesować się tą funkcją. Jednak powyżej tej wartości może być konieczność jej zwiększenia. Niestety, producent nie podaje wartości domyślnych, więc znalezienie odpowiedniego ustawienia jest sprawą indywidualną każdego użytkownika.
Secondary Plane Current Limit (A) - jak wyżej, dla obciążenia krótkotrwałego.
Primary Plane Current Limit - pod długotrwałym obciążeniem funkcja odpowiada za utrzymanie TDP procesora na poziomie zgodnym z jego specyfikacją. Jeśli podkręcamy warto ją ustawić powyżej 200.
Secondary Plane Current Limit - j/w dla obciążenia krótkotrwałego.
Wszystkie funkcje odpowiedzialne za overclocking podzespołów zostały skomasowane w jednym miejscu i są łatwe w odnalezieniu. Niestety, w przypadku samego procesu nie jest już tak prosto, gdyż podkręcać można tylko CPU z odblokowanym mnożnikiem i tylko w ich przypadku uda się przekroczyć maksima dla mnożników Turbo.
Zablokowana została również możliwość manipulacji szyną BCLK, co w naszym przypadku skutkowało delikatnym obniżeniem maksymalnego zegara. Bowiem szyna systemowa, według wskazań CPU-Z działała z zegarem 99,7 MHz, a to dawało dokładnie 4489 MHz.
Tools
W tej zakładce znajdziemy kilka ciekawych opcji, które pozwalają np. automatycznie sflashować BIOS płyty, jeśli tylko jest do niej podpięty kabel internetowy. Odpowiada za to Internet Flash.
Poza tym można dokonać tradycyjnego wgrania UEFI - Instant Flash, jak również ściągnąć i zainstalować sterowniki - Easy Driver Installer.
Nas jednak bardziej interesowały profile UEFI umożliwiające zapisanie ustawień i w razie potrzeby natychmiastowy do nich powrót. Można zapisać trzy profile w samym UEFi, jednak za pomocą zaszytego w F-Stream Tunig narzędziu OC DNA profili tych może być dowolna ilość. Bardzo przydatna funkcja dla wszystkich, którzy podkęcają sprzęt lub często zmieniają konfigurację UEFI.
Galeria
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |