Overclock.pl » Testy i recenzje » Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Wybór części – wentylatory2014-06-12 19:45:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

W przypadku chłodzenia wodnego, za tym elementem kryje się większa filozofia niż by się mogło wydawać. Najważniejsze jest ciśnienie jakie wentylator jest w stanie wytworzyć, a nie generowany przez niego przepływ powietrza. W szczególności w przypadku chłodnic od dużym współczynniku FPI.

Z tego powodu warte rozważenia są wentylatory o grubości 38 mm. Generują one zauważalnie wyższe ciśnienie niż tradycyjne jednostki o grubości 25 mm.

Na chłodnice raczej nie nadają się wentylatory, które mają niekompletną ramkę, przez którą powietrze może uciekać na boki, np. BeQuiet Silent Wings 2.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Przy dużym nacisku na ciszę, istotne stają się zastosowane w wentylatorach łożyska oraz kultura ich pracy. Ślizgowe odpadają. Pamiętajmy też, że w wentylatorze pracującym poziomo, łożyska mają mniej sprzyjające warunki pracy i szybciej się zużywają. W takich warunkach dobrze powinny sobie poradzić te z łożyskami FDB.

Wentylatorami bardzo lubianymi przez „wodniaków” są Scythe GentleTyphoon ze względu na bardzo wysokiej jakości łożysko Servo.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Ciekawostką są wentylatory o ekstremalnej grubości (bo aż 55 mm), zaprojektowane specjalnie z myślą o LC.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Feser Triebwerk

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Bardzo istotne jest, aby do wentylatora dobrać śruby odpowiedniej długości oraz z gwintem odpowiednim dla danej chłodnicy. Śruba nie może być zbyt krótka (to chyba jest oczywiste), ale też nie może być za długa, gdyż może przedziurawić chłodnicę.

Przy doborze długości należy wziąć pod uwagę obecność ewentualnych grillów, podkładek, shroudów oraz blachy obudowy komputera.

Np. wentylatory NoiseBlocker BlackSilentPro z zainstalowanymi wszystkimi seryjnymi podkładkami, grillem, shroudem 20 mm Phobya oraz podkładką gumową BitsPower wymagały użycia bardzo trudnych do znalezienia śrub M3x60 mm.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

W przypadku zastosowania wentylatorów 38 mm potrzeba by już śrub o długości 70 mm. A jeśli chodzi o ten rozmiar gwintu, to takie chyba nawet nie istnieją…

W ekstremalnych przypadkach, gdy kupno odpowiednich śrub jest niemożliwe, lub też byłyby one bardzo drogie, możemy kupić pręt gwintowany, pociąć go szlifierką kątową na kawałki o odpowiedniej długości i „zakończyć” nakrętkami samohamującymi (samokontrującymi). Tak zrobiona śruba może nie będzie bardzo estetyczna, ale spełni swoje zadanie.

W dodatku pamiętajmy, że w razie czego zawsze możemy przy pomocy gwintownika powiększyć gwinty w chłodnicy. Jedynie trzeba uważać, by podczas tej operacji nie uszkodzić kanałów chłodnicy. Kilka razy np. natknęliśmy się na wentylatory zamontowane na chłodnicy przy pomocy śrub M5.

Im śruba ma większy gwint, tym łatwiej jest zdobyć ją w wersji o dużej długości. W przypadku małych gwintów jest dokładnie na odwrót.

 

Push-pull

Wentylatory w konfiguracji push-pull dają pewien wzrost wydajności, jednak jest on niewspółmierny do poniesionych nakładów. Lepiej wyposażyć się w komplet bardzo dobrej jakości wentylatorów na jedną stronę chłodnicy, niż w dwa gorszej jakości komplety na obie strony. Jednak jeśli nie jesteśmy ograniczeni budżetem, to zastosowanie wysokiej jakości wentylatorów po obu stronach chłodnicy z pewnością nie będzie złym posunięciem.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Asus
 • BenQ
 • Gigabyte
 • Cenowarka.pl
 • XFX
 • Intel Corporation
 • Aquatuning.pl
 • Enermax
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Zotac
 • Seagate