Overclock.pl » Testy i recenzje » Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Wybór części – złączki2014-06-12 19:45:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

Na rynku są dwa rodzaje - skręcane i choinkowe (wciskane). Skręcane trzymają dużo mocniej i wyglądają bardziej estetycznie, lecz trzeba używać kombinerek, bądź klucza podczas ich przykręcania.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Złączka skręcana Enzotech 10/16 Black Matt.

Wciskane są łatwe w montażu, za to muszą być zawsze rozmiar większe od średnicy węża (przy wężu o średnicy wewnętrznej 10 mm należy kupić złączkę 13 mm), dodatkowo zawsze istnieje minimalne ryzyko, że wąż się zsunie.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Złączki choinkowe Swiftech.

 

Aby zabezpieczyć wąż przed zsunięciem można zaopatrzyć się w cybanty. Jednak najczęściej nie wyglądają one przesadnie estetycznie.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Najtańszym, ale też najmniej atrakcyjnym wyjściem są plastikowe opaski zaciskowe przeznaczone do porządkowania kabli.

Oprócz tego istnieje całe mnóstwo kolanek, adapterów oraz innych akcesoriów. Wbrew pozorom kupno złączek potrafi wygenerować bardzo duży koszt, w szczególności jeśli układ jest skomplikowany, a dodatkowo zdecydujemy się na najlepiej wykonane, ale też najdroższe złączki BitsPower. Przy obliczaniu kosztu układu koniecznie uwzględniamy potrzebne złączki.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Warto kupować złączki o dużym prześwicie (czasem nazywane FatBoy). Gdy będzie on mały, to każda złączka będzie mocno „kosić flow”.

Pamiętajmy, by stosować możliwie mało kolanek 90-stopniowych. Powodują one dosyć spory spadek przepływu, w szczególności gdy jest ich większa liczba w układzie.

Jeśli planujemy umieszczenie elementów układu poza obudową, to bardzo przydatne mogą okazać się złączki tupu quick release (szybkozłączki). Najlepsze rozwiązanie tego typu produkuje Koolance. Szczerze je polecamy.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Koolance QDC Black.

 

Złączki występują w różnych kolorach. Najbardziej popularne są srebrne i czarne, choć np. w ofercie BitsPower znajduje się wiele innych ciekawych kolorów np. karbonowy, czerwony, czarny mat, czarny połysk, biały, czy złączki wyglądające jak wykonane z brązu lub mosiądzu, albo też pokryte warstwą srebra.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Można na początku nie zwrócić na to uwagi, ale złączki występują w wersjach standardowych oraz z obrotowymi końcówkami. Te drugie są wprawdzie droższe, ale zapewniają dużo wyższy komfort przy składaniu układu, dlatego też je polecamy.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

„Zwykła” złączka Y BitsPower.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Obrotowa złączka Y BitsPower.

W ofercie niektórych sklepów można znaleźć różnokolorowe o-ringi. Wyglądają one bardzo efektownie i mogą być nawet aktywne w UV. Do czasu aż się ich nie zamontuje…

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Jeśli złączka jest przykręcona w sposób prawidłowy o-ringa nie widać. Wprawdzie jeśli element, do którego wkręciliśmy złączkę z kolorowym o-ringiem, jest wykonany z pleksi, to jak się dokładnie przyjrzymy można coś dostrzec, ale efekt nie należy do satysfakcjonujących.

 

Ile złączek potrzebuję?

Jeśli chodzi o standardowe króćce, to obliczenia nie będą specjalne skomplikowane, gdyż wystarczy pomnożyć ilość elementów w układzie (takich jak bloki, chłodnice, czy rezerwuary) przez dwa. Plus ewentualne dodatkowe do spustu wody z układu, tudzież fillportu.

Niestety „na oko” (w szczególności początkującemu wodniakowi) dosyć ciężko ocenić ile ewentualnych kolanek oraz innych akcesoriów będzie nam potrzebnych do zmontowania.

Z jednej strony kupno zbyt dużej ilości złączek narazi nas na niepotrzebne koszty, ale drugiej strony brak np. dwóch złączek może „zamrozić” składanie całego układu na czas, aż potrzebne złączki nie dotrą do nas ze sklepu. Postarajmy się dobrze przeanalizować na schemacie (czy to na kartce, czy w Sketchup) ile złączek mniej więcej będziemy potrzebować. Ich nadmiar zawsze możemy komuś odsprzedać.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Seagate
 • Enermax
 • Aquatuning.pl
 • Asus
 • XFX
 • Cenowarka.pl
 • Chieftec
 • Intel Corporation
 • Zotac
 • Gigabyte
 • BenQ
 • Cooler Master