Overclock.pl » Testy i recenzje » Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Wybór części - akcesoria2014-06-12 19:45:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

Czujnik temperatury cieczy

Mamy do wyboru czujniki w formie korka lub przepływowe. W przypadku tych drugich używajmy czujników, które nie są restrykcyjne. Odczyt za pomocą kabla dwupinowego możemy podłączyć do każdego kontrolera obrotów, który umożliwia odczyt temperatur za pomocą sond.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

BitsPower Deep Blood Red Temperature Sensor

 

Można też natknąć się na czujniki z dołączonym wyświetlaczem temperatury.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Czujnik przepływu

W przypadku tego urządzenia sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Czujniki albo podepniemy pod panel Aquaero, albo musimy wyposażyć się w urządzenia od Koolance, gdyż w innym wypadku zwykły odczyt przy pomocy RPM nie jest możliwy.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Koolance INS-FM19

Czujnik podpinamy pod specjalny moduł, a z kolei jego wpinamy w płytę główną w złącze przeznaczone dla wentylatora procesora.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Możemy teraz ustawić w BIOS/UEFI, że poniżej pewnej wartości obrotów (czyli w rzeczywistości przepływu) komputer się wyłącza. Jest to rozwiązanie gwarantujące całkiem dobry poziom bezpieczeństwa całego komputera, gdyż działa na poziomie sprzętowym. Programy kontrolujące temperaturę i/lub obroty (przepływ), mające wyłączyć komputer przy przekroczeniu wartości granicznej, nie są aż tak pewne.

 

Sprężyny na węże

Kiedyś ten element był dosyć popularny. Dziś mało kto go używa. Sprężyny pozwalają uzyskiwać ciaśniejsze łuki bez załamania węża. Jednak by tak się stało sprężyna musi ciasno „siedzieć” na wężu. Obecnie sprężyny traktuje się bardziej jako ozdobę. Można spotkać wersje w różnych kolorach, w tym reagujące w UV.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Orange Project by Malik

 

Diody LED

Można je umieścić w specjalnych nawierceniach znajdujących się w niektórych blokach, rezerwuarach oraz korkach.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Zapinka XSPC Raystorm podświetlona diodami.

 

Istnieją też korki ze zintegrowanymi na stałe diodami.

Uwaga! W sprzedaży są dostępne diody o średnicy 3 mm oraz 5 mm. Przed kupnem upewnijmy się jaką wielkość potrzebujemy do naszego korka / rezerwuaru / zapinki / bloku.

 

Grille

W środku obudowy obecnie raczej odchodzą do lamusa, ale na zewnątrz są dalej chętnie stosowane. Poza najpopularniejszymi grillami drucianymi można nabyć gotowe grille dla np. potrójnych, czy poczwórnych chłodnic. Przy czym mamy całkiem spory wybór kształtu otworów. Mogą być m.in. w kształcie heksów, czy „cegiełek”.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Pamiętajmy, by grill był możliwie mało restrykcyjny. Dzięki temu nie tylko nie będzie zbyt obniżał przepływu powietrza, ale też nie wygeneruje zbytecznego hałasu. Pamiętajmy, że umieszczenie czegokolwiek w bezpośredniej bliskości włączonego wentylatora powoduje słyszalne zawirowania powietrza.

Poniżej projekt Orange Vintage z przymiarką montażu paska LED UV. Jak widać nawet standardowe druciane grille chłodnic nie muszą być nudne.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

 

Holdery dla chłodnic

Jeśli chcemy zamontować chłodnicę z tyłu komputera, można wyposażyć się w specjalny holder, dzięki któremu będzie to proste zadanie. Aby zaoszczędzić pieniądze, jako dystans między obudową a chłodnicą można użyć starego wentylatora (lub dwóch) z wyjętymi „wnętrznościami”.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Holder produkcji Koolance.

 

Istnieją również holdery do montowania chłodnicy np. na ścianie obudowy, tudzież prostopadle do „podłogi” obudowy.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Holder Phobya 2x120.

 

Standy dla chłodnic

Jeśli planujemy umieścić chłodnice z dala od komputera, mogą zainteresować nas specjalne standy, umożliwiające mocowanie chłodnic.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

stand Phobya 9x120mm / 4x 180mm

 

Mostki multi-GPU

Niegdyś posiadacze kilku kart graficznych musieli dosyć mocno kombinować podczas składania układu, jeśli posiadali więcej niż jeden akcelerator graficzny. Obecnie z odsieczą przychodzą gotowe połączenia typu crystal-link (odpowiedniej długości oraz średnicy rurki akrylowe), jak i specjalne mostki dla konfiguracji wielokartowych.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

BitsPower CrossFire / SLI Crystal Link Tube Set

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Mostki X-GPU 3-way, 4-way oraz 2-way produkcji Watercool.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Mostek EKWB zainstalowany na dwóch, mocno oddalonych od siebie kartach.


Mostki są wprawdzie sporym ułatwieniem i mogą się podobać, ale (w szczególności w przypadku wersji 4-way) są to potworne flow-killery (znacząco pogorszają przepływ), ze względu na fakt, że wprowadzają dużą liczbę połączeń pod kątem prostym.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Obsidian LC Dark Project by Elder - połączenie przy pomocy węża może być estetyczne, a przy tym nie zmniejsza przepływu tak bardzo jak mostki.

 

Backplate

Jeśli chodzi o chłodzenie procesora obecność tego elementu jest obecnie chyba oczywistością. Jednak nie jest tak w przypadku chłodzenia karty graficznej. A powinno, bo backplate nie tylko polepsza walory wizualne karty, ale też zapobiega przed wyginaniem się PCB, które w przypadku bloków full-cover może dosyć łatwo nastąpić. W bardziej drastycznych przypadkach wygięcie jest na dłuższą metę „śmiertelne” dla karty.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

 Wyraźnie widoczne wygięcie PCB w okolicach „grzebieni” SLI. Taka karta nie będzie długo poprawnie pracować.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Elegancki backplate XSPC zamontowany na karcie HD7990.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Backplate EKWB 6970 V2 zmodyfikowany przez autora artykułu.

 

 

Shroudy

Kolejnym sposobem na delikatne podniesienie wydajności chłodnicy jest zastosowanie shroudów pomiędzy chłodnicą a wentylatorami. Jednak takie rozwiązanie staje się coraz mniej popularne. Dedykowane shroudy są dosyć drogie, a do tego ich instalacja powoduje zauważalne zwiększenie grubości całego zestawu chłodnica-wentylatory. Ich zastosowanie może też nieco wyciszyć działanie wentylatorów.


Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Shroudy Phobya, polakierowane (przez autora artykułu).

Zamiast shroudów lepiej kupić grubą chłodnicę. Natomiast jeśli projekt od początku przewidywał grubą chłodnicę, to lepszą inwestycją będą dobrej jakości wentylatory w konfiguracji push-pull.

Jeśli mamy bardzo dużo pieniędzy i koniecznie chcemy mieć możliwie najlepszą wydajność chłodzenia, można do grubej chłodnicy z wentylatorami po obu stronach dokupić jeszcze shroudy. Jednak będzie to bardzo drogie i dosyć ekstrawaganckie - nigdy nie widzieliśmy tego typu konfiguracji w żadnym worklogu.

Ewentualnie shroudy mogą być ratunkiem, gdy konfiguracja push-pull z pewnych względów jest niemożliwa do zrealizowania.

Tanią alternatywą dla shrouda może być niedziałający wentylator. Usuwamy z niego wirnik oraz silniczek, tak by została sama ramka.

 

Kontrolery

Niektórzy użytkownicy z pewnością będą chcieli mieć możliwość sprawowania kontroli nad działaniem swojego zestawu LC. Z odsieczą przychodzi kilka rozwiązań, jednak warto pamiętać, że np. pompka Swiftech MCP 35X posiada sterowanie przy pomocy PWM i wystarczy wpiąć ją w gniazdo wentylatora CPU, aby była sterowana przy pomocy płyty głównej, tak jak by to był zwykły cooler.

Jeśli komuś to nie wystarczy, to zostają dwa rozwiązania.

Specjalne panele dedykowane LC. Obecnie niepodzielnie na tym polu króluje Aquacomputer ze stale udoskonalanym panelem Aquaero (obecnie w szóstej rewizji). Jest to prawdziwy „kombajn”, z ogromnymi możliwościami rozbudowy (istnieje nawet blok wodny …do chłodzenia elektroniki panelu) i multum różnorakich funkcji.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Aquacomputer Aquaero XT

 

Wadami tych urządzeń jest to, że są drogie oraz wymagają instalacji oprogramowania sterującego (w celu komunikacji podłącza się je wewnętrznym kablem USB). Konkurencyjnym rozwiązaniem są produkty MCubed. Jednak są one zdecydowanie mniej popularne.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

MCubed T Balancer Mini

 

Alternatywą są zwykłe panele kontroli obrotów. Jednak w tym wypadku należy zadbać o panel posiadający odpowiednią moc. Gdy podłączymy pompkę 18 W pod panel, który jest w stanie podać 12 W na kanał, nie spodziewajmy się, że wszystko będzie działać jak trzeba.

Uwaga! W żadnym wypadku nie podłączamy pompki do panelu, który na danym kanale nie jest w stanie podać mocy pobieranej przez pompkę.

Rozsądnym pomysłem będzie zachowanie pewnego buforu, gdyż jak wiemy specyfikacje producentów mogą mieć pewne odchylenia od stanu właściwego.

W dodatku niektóre panele przy większym obciążeniu potrafią mocno zaniżać podawane napięcie. Wystarczy zobaczyć jak zachowywał się ten panel.

Świetne panele produkuje firma Lamptron. Modele z mocą 30 W, a nawet 36 W na kanał bez problemu poradzą sobie z nawet najbardziej rozbudowanymi zestawami LC.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Lamptron CW611 – pierwszy model firmy zaprojektowany specjalnie z myślą o LC.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Cenowarka.pl
 • Aquatuning.pl
 • Asus
 • Enermax
 • BenQ
 • XFX
 • Gigabyte
 • Intel Corporation
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Seagate
 • Zotac