Overclock.pl » Testy i recenzje » Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Rodzaje układów2014-06-12 19:45:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

Skoro przedstawiliśmy wszystkie elementy układu LC, warto przejść do omówienia rodzajów układów.

 

Gotowe rozwiązania dwuelementowe

W ostatnim czasie, jest to system bardzo popularny wśród producentów różnego rodzaju chłodzeń. W pudełku otrzymujemy bowiem od razu złożony zestaw, zalany płynem chłodniczym. Składa się on z chłodnicy oraz pompy, spełniającej jednocześnie funkcję bloku wodnego procesora, albo dużo rzadziej karty graficznej. Jest kilka takich konstrukcji (poniżej gotowy zestaw na GPU), aczkolwiek pojawiają się one na rynku coraz rzadziej. Jedną z pierwszych takich kart była Sapphire Radeon X1950 XTX Toxic z chłodzeniem TideWater firmy Thermaltake.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Trudność montażowa takiego zestawu, ogranicza się właściwie do umieszczenia go w obudowie. Jednakże, absolutnie nie polecamy zakupu tego typu produktów. Nie tylko ze względu na ich wysoką cenę. Relatywnie niska wydajność, głośna praca i brak możliwości rozbudowy, przeczą idei LC. Problemem w obliczu dłuższego użytkowania może okazać się także stopniowe odparowywanie cieczy chłodzącej (~40ml/rok), której niedoborów nie da się uzupełnić. W skrajnych przypadkach doprowadza to do częstych zapowietrzeń pompy i drastycznego spadku wydajności. Do niedawna znakomita większość tego typu konstrukcji była rebrandowanymi produktami firm Asetek oraz CoolIT.

Przykłady: Corsair H100, Antec Kuhler H20 620 V4.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

 

Demontowalne zestawy dwuelementowe

Kolejny rodzaj układu jest bardzo podobny do poprzedniego, z tym, że otrzymujemy zestaw całkowicie demontowalny. Dzięki temu istnieje możliwość ewentualnej rozbudowy, jak i uzupełniania ubytków cieczy. Tego typu zestawy możemy polecić początkującym „wodniakom”, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich stosunkowo rozsądną cenę (w odniesieniu do „pełnoprawnego” LC).

Przykład: Swiftech H20-x20 Elite Series.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

 

Skompletowane zestawy do samodzielnego złożenia

„Normalne” układy do własnoręcznego złożenia, skompletowane przez producenta. Zakup takiego zestawu wyręcza użytkownika z samodzielnego doboru części, dając pewność ich wzajemnej kompatybilności. Niemniej jednak, warto samemu spersonalizować swoje LC i zadbać o wyselekcjonowanie najbardziej odpowiednich elementów do posiadanego komputera.

Przykład: EKWB EK-Kit H3O 360 HFX

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Jako ciekawostkę można uznać karty graficzne Gainward z serii CoolFX. Były one wyposażone w preinstalowany blok wodny firmy Innovatek, a w pudełku był załączony kompletny system chłodzenia wodnego (m.in. pompka Eheim wraz z rezerwuarem), który użytkownik samodzielnie składał.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

GeForce FX 5950 Ultra – pierwsza karta z serii CoolFX

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Wszystkie elementy, które otrzymywało się w komplecie z kartą; zdjęcie z serwisu Tom’s Hardware Guide


Układy spersonalizowane

Użytkownik nabywa wszystkie elementy osobno i samodzielnie je instaluje. Najbardziej skomplikowana i najdroższa opcja, ale za to pozwalająca uzyskać najlepsze rezultaty pod każdym możliwym względem.

Przykład: MurderBox MKII Gold, zdjęcie ze strony MillionDollarPC

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

 

Rozwiązania hybrydowe

Hybrydy chłodzenia wodnego z powietrznym nigdy nie były zbyt popularne. Układ wygląda jak masywny klasyczny cooler procesora, lecz w heat-pipe'ach płynie tłoczona małą pompą ciecz i przyspiesza wymianę cieplną. Ewentualnie chłodzenie jest wyposażone w małe chłodnice. Przykład to Xigmatek AIO-S80DP. Niestety tego typu „wynalazki” wcale nie oferują oszałamiającej wydajności. Powód jest prosty – sama obecność wody w cudowny sposób nie zbije temperatur, gdyż kluczowym czynnikiem jest wielkość radiatora, czy też chłodnicy.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

 

Gotowe zestawy typu drop-in

W obrębie tego typu kompletów można wyróżnić różne rodzaje, np. mieszczące się w zatoce 5,25”, zewnętrzne, zawierające zintegrowaną chłodnicę, bez chłodnicy… Jednak mają one jedną wspólną cechę - są one coraz mniej popularne, ze względu na brak lub ograniczone możliwości modyfikacji oraz zazwyczaj raczej niską wydajność. Ogólnie ich nie polecamy.

Przykłady: stare zestawy Zalman Reserator, stare zestawy Silverstone Tundra, Koolance EXT-440, Koolance z serii Exos, Thermaltake z serii BigWater.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

 

Gwóźdź programu

My zajmiemy się budowaniem spersonalizowanego zestawu, gdyż jest to najefektywniejszy sposób chłodzenia komputera z wykorzystaniem cieczy.

Przy czym zestawy „customowe” możemy podzielić jeszcze na trzy kategorie.

 • Pierwsza to taka, która kładzie nacisk wyłącznie na aspekty funkcjonalno-wydajnościowe układu. Estetyka nie jest istotna. Przy czym, jak można się domyśleć, dzięki temu koszty zbudowania takiego zestawu są w pewnym stopniu zredukowane.
 • Druga polega na całkowitym skupieniu się na estetyce. Jest to wręcz ekstremalna odmiana moddingu. Ludzie składający takie zestawy często robią to wyłącznie po to, by móc założyć efektownie wyglądający worklog, a z układu wcale nie korzystają (lub underclockują podzespoły), bo jest on totalnie niefunkcjonalny (np. zbyt mała powierzchnia chłodnic względem posiadanego sprzętu).
 • Trzeci to pewien kompromis pomiędzy podejściem pierwszym a drugim. Użytkownikowi zależy na wydajności (i/lub ciszy), ale zarazem chce mieć ładny układ, który będzie cieszył oko. Takie podejście jest obecnie najczęściej spotykane. Jedynie od dostępnych środków oraz czasu zależy jak duży będzie „estetyczny” pierwiastek w całym projekcie.

Uwaga! Należy pamiętać, że układ, na którym będziemy zbyt oszczędzać, będzie i tak dużo droższy, a przy tym i tak mniej wydajny od topowych chłodzeń powietrznych!

 

Czy rzeczywiście tego potrzebuję?

Sama obecność wody w komputerze nie powoduje magicznego obniżenia temperatur. Jak złożymy stosunkowo tani i marny układ na podwójnej chłodnicy, to zapłacimy za niego nieporównywalnie więcej niż np. za Thermalright Silver Arrow + Arctic Cooling Accelero Xtreme III, a osiągane temperatury mogą być znacznie wyższe. 

Zastanówmy się czego oczekujemy, gdyż może się okazać, że kupno najwyższej klasy chłodzenia powietrznego będzie lepszym pomysłem, niż „pakowanie się” w LC.

Tym bardziej, że instalacja klasycznego chłodzenia jest szybka oraz bezproblemowa, w porównaniu do chłodzenia wodnego.

Obecnie ze względów czysto wydajnościowych na WC decydują się dwie grupy osób:

 • maniacy ciszy,
 • userzy posiadający karty graficzne w konfiguracji CrossFire / SLI, gdyż skuteczne schłodzenie kilku mocno grzejących się grafik przy pomocy AC jest trudnym zadaniem.

Założenie, że wodujemy komputer po to, aby go podkręcić, gdyż dzięki temu oszczędzimy na drogich częściach, można schować między bajki. LC jest kosztowne oraz czasochłonne i wydamy mniej pieniędzy kupując po prostu lepsze podzespoły.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Bloody Project by Malik

Jeśli nie zależy nam na wyglądzie „bajer węży”, to wysokiej jakości AC najczęściej wystarczy.

W żadnym wypadku nie chcemy Was zniechęcić do LC, tylko przestrzec.

Widujemy na forach wielu ludzi, którzy uważają WC za złoty środek pozwalający niezbyt dużym nakładem osiągnąć świetne wyniki chłodzenia. Nic bardziej mylnego. Chłodzenie wodne może być bardzo wydajne, ale jest dosyć drogie. I wciąga… Bardzo wciąga. Czasami potrafi być to wprost worek bez dna. Przy nieco bardziej rozbudowanym układzie złożonym z nowych, markowych części możemy spokojnie „dobić” do 2000zł. Rozbudowane i „odpicowane” układy dla konfiguracji SLI/CF to często wydatek ponad 3000zł.

Do tego dochodzi sporo kombinowania, zamawiania (i czekania!) na części z zagranicy. Obecnie jest to raczej zabawa dla zapaleńców z większą ilością pieniędzy. Czasem wręcz sport dla sportu.
Tanie układy „getto mod” z chłodnicą od Kadetta ze szrotu niestety są raczej schedą po przeszłości, ze względu na obecność na rynku bardzo wydajnych schładzaczy powietrznych.

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

WC by Pcmax

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Cenowarka.pl
 • Intel Corporation
 • Asus
 • Chieftec
 • Zotac
 • Gigabyte
 • Enermax
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • Seagate
 • Cooler Master
 • BenQ