Overclock.pl » Testy i recenzje » Test kompaktowych chłodzeń wodnych (AIO)

Część teoretyczna2015-07-31 23:00:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

"Kompaktyzacja", czyli skromniej ale taniej

Jeśli jesteście uważnymi czytelnikami Overclock'a, to z pewnością nie umknął Waszej uwadze poradnik Grześka Iwana, traktujący o chłodzeniu wodnym komputera. Dzięki ivanovowi mogliście zapoznać się z zasadą działania LC, jego szczegółową budową, a także dowiedzieć co nieco nt. konserwacji układu.

 

W praktyce kompakty działają na zasadzie analogicznej do pełnowymiarowych DIY (z ang. "zrób to sam"), jednak cechuje je uproszczona budowa oraz nierzadko całkowite zamknięcie konstrukcji, czyli brak możliwości wymiany któregokolwiek z elementów składowych. To właśnie "hermetyzacja" sprawia, że pre-konfigurowane zestawy niemal nie wymagają ingerencji użytkownika, który ograniczyć się może do regularnego usuwania kurzu z powierzchni chłodnicy.

 

Producenci upiekli więc dwie pieczenie na jednym ogniu, zapewniając redukcję ceny przez prostotę budowy, a także ułatwiając obsługę (i montaż) mniej doświadczonym klientom.

 

Kompakt rodem z definicji

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, motywem przewodnim zintegrowanych układów jest prostota. Porównanie do cepa jest tutaj jak najbardziej uzasadnione, bowiem na konstrukcję również składają się trzy elementy. Dokładnie tak samo, jak w przypadku przytoczonego narzędzia.

 

ELEMENT #1 - BLOK WODNY

 

Nadrzędnym komponentem jest oczywiście blok wodny, który odbiera ciepło z IHS (ang. integrated heat spreader) procesora, a następnie oddaje energię do krążącego w układzie płynu. O sprawności bloku decyduje przede wszystkim zastosowany materiał, aczkolwiek niebagatelna jest rola odpowiednio wyprofilowanych kanałów przepływowych.

 

Odbiorniki ciepła wykonuje się głównie z miedzi (Cu) i aluminium (Al). Pierwszy z wymienionych metali może pochwalić się lepszą zdolnością przewodzenia ciepła, jednak jego mankamentem jest wysoka cena. Ponadto, Cu potrafi się okryć śniedzią (nalot zasadowych węglanów), co niekorzystnie wpływa na właściwości oraz estykę. Inżynierowie czasem decydują się na pokrycie miedzianych bloków niklem, który cechuje się elegancką błyszczącą powierzchnią. Nikiel chroni miedź przed wszelkimi nalotami (np patyną), a także spowalnia proces korozji elektrochemicznej.

 

Bloki kompletów budżetowych, co nie powinno dziwić, wykonuje się z tańszego aluminium.

 

ELEMENT #2 - CHŁODNICA

 

Kolejnym elementem kompaktu, wśród tych zauważalnych gołym okiem, jest oczywiście chłodnica. Wzorem bloków wodnych, radiatory także wykonuje się z miedzi lub aluminium (kanaliki oraz użebrowanie). Ponadto, pospolitym budulcem jest mosiądz, z którego zrobione są poszczególne komory.

 

Odpromienniki występują w różnych rozmiarach – począwszy od tych przeznaczonych dla pojedyńczego wentylatora 120 mm (ewentualnie dwóch "push-pull"), a kończąc na rozbudowanych monstrach typu 3x120.

 

ELEMENT #3 - POMPA CIECZY

 

Ostatnią składową "mini-LC" jest pompa, dbająca o prawidłowy bieg cieczy w układzie. Producenci stosują konstrukcje wirnikowe, które najczęściej zintegrowane są z blokiem CPU, tworząc zespół potocznie określany jako "bloko-pompka".

 

Od tej niepisanej reguły niekiedy występują wyjątki. Niech za przykład posłuży firma Antec, która w najnowszej serii swoich zestawów zastosowała pompki zespolone z... obudową wentylatorów. Sensowność tego rozwiązania zweryfikujemy osobiście, ponieważ w.w koncern dostarczył nam sampel testowy modelu H2O 1250, cechujący się wspomnianą osobliwością.

 

HOW IT'S MADE

 

Oczywiście "powyższe" trio zespolone jest z pomocą węży, fabrycznie napełnione płynem chłodniczym oraz szczelnie zamknięte (choć i tu występują odstępstwa). Kupujący musi jedynie umieścić całość w obudowie komputera i podłączyć odpowiednie okablowanie... Proste, nieprawdaż?

Nawigacja

 
  Następna Ostatnia
 • Asus
 • Seagate
 • BenQ
 • Intel Corporation
 • Enermax
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • Chieftec
 • Gigabyte
 • Cooler Master
 • Cenowarka.pl
 • Zotac