Overclock.pl » Testy i recenzje » Test kompaktowych chłodzeń wodnych (AIO)

Cooler Master Nepton 140XL2015-07-31 23:00:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

Cooler Master to jeden z weteranów rynku komputerowego. Firma z Tajpej trudni się produkcją komponentów, tj. obudowy czy komponenty chłodzenia, nieprzerwanie od 1992 roku. Tak więc nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że Tajwańczycy zdecydowali się również na rozszerzenie swojego portfolio o zestawy All-in-One. Co ciekawe, CM jest jedną z nielicznych firm, która pochwalić się może stuprocentowo autorskim „kompaktem”, podczas gdy większość producentów jedynie adoptuje rozwiązania OEM. Jako ciekawostkę możemy nadmienić, że ów stan rzeczy był przyczyną procesu patentowego, jaki odbył się w ubiegłym roku pomiędzy wielokrotnie wspominanym Cooler Master, a chińską firmą Asetek, czyli jednym z największych dostawców gotowych chłodzeń wodnych. Chińczycy oskarżyli konkurencję o naruszenie praw patentowych, przy projektowaniu AIO z serii Seidon. Te zaś – w konsekwencji – musiały zostać wycofane ze sprzedaży na rynku amerykańskim.

Do naszej redakcji, trochę na przekór powyższym rewelacjom, trafił model Nepton – wyżej wyceniony pobratymiec przytoczonego Seidon’a, celujący w klientów o zasobniejszej kieszeni. Precyzując, mowa o modelu 140XL, wyposażonym – analogicznie do oznaczenia – w chłodnicę typu 1x140 mm.

 

Specyfikacja techniczna

Cooler Master Nepton 140XL

 

Opakowanie i akcesoria

Cooler Master Nepton 140XL

Chłodzenie zapakowano w dość ponure pudło, typowe dla urządzeń tego typu. Graficy przyozdobili karton zdjęciem produktu, a także zatroszczyli się o wypunktowanie specyfikacji technicznej, włączając w to listę kompatybilności z poszczególnymi podstawkami. Połyskujące wstawki delikatnie manifestują high-end’owy charakter sprzętu, aczkolwiek daleko im do nieprzyjemnej nachalności.

Cooler Master Nepton 140XL

Zawartość opakowania jest wybitnie standardowa. Inżynierowie zatroszczyli się jedynie o elementy montażowe, ilustrowaną instrukcję i skromną ilość pasty termo-przewodzącej. Niestety na temat związku termicznego wiemy niewiele, bo tubka nie posiada jakichkolwiek oznaczeń, pomijając sporych rozmiarów logotyp producenta. Niemniej warto wspomnieć, że kompozyt cechuje się szarym kolorem, co raczej wyklucza tanią substancję silikonową.

 

Wygląd zewnętrzny i budowa

Cooler Master Nepton 140XLDesign coolera jest dość sztampowy, żeby nie powiedzieć nudny. Nepton jest na tym polu przysłowiową „szarą myszką” – tradycjonaliści go pokochają, reszta raczej zachowa powściągliwość. Nie mamy tu na myśli jedynie klasycznego projektu budowy, uwzględniającego „bloko-pompkę” oraz chłodnicę, ale i również hegemonię koloru czarnego. Brak jakichkolwiek krzykliwych wstawek może budzić zdziwienie, zwłaszcza w czasach, gdy rynek opanowały wszelkiej maści produkty „gamingowe”, których projektanci ewidentnie nie stronią od usilnego wyróżniania się z tłumu.

Cooler Master Nepton 140XL

Chłodnicę - o grubości 38 mm - wykonano z aluminium, co jest niechlubnym standardem kompaktowych LC. Niemniej Cooler Master doposażył ten element w dwa innowacyjne rozwiązania, które mogą stanowić mocnego asa w rękawie Nepton’a. Pierwszą ciekawostką jest kompatybilność z dwoma rodzajami wentylatorów – 120 oraz 140 mm, zapewniona dzięki odpowiednio rozplanowanym otworom montażowym. Jednakże naszą uwagę bardziej przykuł drugi z detali – korek wlewowy.  Nie jest tajemnicą, że w przyrodzie nie istnieją obiegi idealnie zamknięte, a pewna ilość cieczy wyparuje z upływem czasu (~20 ml/rok), co doprowadzi do spadku ogólnej wydajności chłodzenia. Tajwańczycy zabezpieczyli konsumentów przed problemami, umożliwiając samodzielne napełnienie układu. Musimy jednak zaznaczyć, że ów wlew zabezpieczony został plombą, której zerwanie jest równoznaczne z utratą gwarancji. Z logicznego punktu widzenia nie stanowi to problemu (najwyżej utrudnienie), gdyż – w razie odnotowania problemów w czasie trwania okresu gwarancyjnego – można po prostu wysłać produkt na RMA.

Cooler Master Nepton 140XL

Fabrycznie Nepton 140XL otrzymał duet wentylatorów JetFlo 140, pozwalający na stworzenie konfiguracji push-pull. „Śmigła” – według specyfikacji technicznej – rozkręcają się do 2000 obr./min, przy napięciu 12 V. Ponadto, załączone jednostki mogą pochwalić się regulacją PWM oraz demontowalnymi rotorami, co ułatwia utrzymanie czystości.

Cooler Master Nepton 140XL

Stopa bloku to element miedziany, obrobiony niezbyt pieczołowicie. Niepokojących wypaczeń płaszczyzny nie zaobserwowaliśmy, jednak szlifowi daleko do miana idealnego. Z całą pewnością, nawet jak na wyrób maszynowy, mogłoby być zdecydowanie lepiej.

Cooler Master Nepton 140XL

Pompa, wzorem wentylatorów JetFlo, posiada opcjonalne wsparcie dla PWM, zrealizowane dzięki przewodowi zasilająco-sygnałowemu typu 4-pin. Kabelek spoczął w estetycznym czarnym oplocie, nieprześwitującym i przykładnie gęstym, na który trafiła druga z plomb gwarancyjnych. Naklejka – zrealizowana w formie tasiemki – frywolnie powiewa w okolicach wtyczki, a to utrudnia ukrycie jej w niewidocznym miejscu, i psuje życie estetom.

Cooler Master Nepton 140XL

Obudowa „bloko-pompki” to element z tworzywa sztucznego, matowego i relatywnie przyjemnego w dotyku. W jej centralnym punkcie umieszczono logo Cooler Master, podświetlane krawędziowo białym światłem LED. Iluminacji wyłączyć się nie da, ale raczej nikt takiej konieczności nie odczuje, bo ten drobny akcent wprowadza nieco życia w stonowaną linię stylistyczną Nepton’a. 

Całość zwieńczono ~30-centymetrowymi wężami o karbowanej fakturze. Złączki, pomimo „otwartości” układu, zostały z „rurkami” zgrzane, więc nie ma mowy o rozbudowie AIO, przynajmniej bez większej ingerencji w jego strukturę. Elastyczność jest akceptowalna – daleko tu do „żelków” znanych z Reserator’a 3 Max, ale trudno mówić nam o uchybieniu producenta.

 

Montaż

Cooler Master Nepton 140XLMontaż chłodzenia na podstawce Intel LGA1150, wedle zaleceń z broszury instrukcyjnej, należy rozpocząć od przytwierdzenia dwóch szyn do podstawy bloku. Operacja odbywa się z pomocą śrub typu Philips („krzyżak”), po dwie sztuki na stronę.

Cooler Master Nepton 140XL

Następnie trzeba umieścić chłodnicę w obudowie i przygotować płytkę retencyjną, umieszczając w niej kołki i blokując je plastikowymi zaczepami.

Cooler Master Nepton 140XL

Potem, od strony awersu płyty, nasadza się na kołki plastikowe tuleje, na których ostatecznie lokuje się „bloko-pompkę”, przykręcając ją kwartetem „szybko-śrubek”.

Proces montażu finalizuje podłączenie przewodów zasilających. Pompę i wentylatory należy podpiąć pod dwa odrębne gniazda 4-pin PWM, z czego wentylatory musimy uprzednio „zespolić” obecnym w komplecie adapterem Y. Jeśli posiadacie płytę z dwoma gniazdami CPU_FAN, to problemów nie doświadczycie. W innym wypadku czeka Was decyzja, gdzie zrezygnować z regulacji impulsowej.

Jeśli chodzi o łatwość montażu, to AIO rodem z Tajwanu zasługuje na najwyższą możliwą notę. Zaimplementowane mechanizmy są intuicyjne, wygodne i wyjątkowo proste do opanowania, nawet dla początkujących użytkowników.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Seagate
 • Zotac
 • Aquatuning.pl
 • BenQ
 • XFX
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Cenowarka.pl
 • Enermax
 • Intel Corporation
 • Gigabyte
 • Asus