Overclock.pl » Testy i recenzje » Test kompaktowych chłodzeń wodnych (AIO)

Enermax Liqtech 2402015-07-31 23:00:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

Firma Enermax przez wielu kojarzona jest głównie z "high-end'owych" zasilaczy, jednak trudni się też wieloma innymi segmentami rynku komputerowego, wśród których warto wymienić chociażby kompaktowe chłodzenia wodne. Tajwańczycy dostarczyli nam model Liqtech 240, będący flagowym AIO w ichniej ofercie.

 

Specyfikacja techniczna

 

Enermax Liqtech 240

 

Opakowanie i akcesoria

 

Enermax Liqtech 240

 

Sampel testowy trafił do nas w czarno-czerwonym pudle, charakterystycznym dla produktów marki Enermax. Poza delikatnie niedoświetlonym zdjęciem produktu, na opakowaniu znajdziemy charakterystykę AIO oraz jego listę kompatybilności. Inżynierowie deklarują także, iż chłodzenie bezproblemowo odprowadza 300 W ciepła. Niestety nie wspominają przy jakim natężeniu hałasu.

 

Enermax Liqtech 240

 

Oprócz obligatoryjnych części montażowych, w zestawie znajdziemy 1-gramową tubkę pasty termoprzewodzącej, adapter 2x4-pin -> 4-pin, a także instrukcję montażu w kilku językach. Co ciekawe, producent nie zapomniał o polskiej wersji instrukcji - ostatnio nie jest to częstym zjawiskiem. Brawo!

 

Wygląd zewnętrzny i budowa

 

Enermax Liqtech 240

 

Liqtech 240 stroni od krzykliwego wyróżniania się z tłumu, prezentując iście standardowy typ budowy. Możemy więc łatwo wyróżnić elementy składowe, tj "bloko-pompka", chłodnica oraz oczywiście węże łączące całość.

 

Enermax Liqtech 240

 

Radiator cechuje się wymiarami 273x120x27 mm i pozwala na zamontowanie dwóch 120-milimetrowych wentylatorów po każdej ze stron. Producent załączył do opakowania jednostki (2 szt.) o prędkości obrotowej na poziomie 600-2500 RPM. Dodatkowo "śmigła" mogą pochwalić się demontowalnymi rotorami, ułatwiającymi utrzymanie zestawu w czystości.

 

Enermax Liqtech 240

 

Warto nadmienić, że chłodnicę obłożono gumowymi padami tłumiącymi drgania, które mają na celu redukcję wibracji powodowanych przez pracujące silniki wentylatorów.

 

Enermax Liqtech 240

 

Podstawę bloku wodnego wykonano z miedzi. Dobrze rokuje to w kwestii wydajności, acz wykończenie pozostawia trochę do życzenia. Na powierzchni nietrudno dostrzec drobne niedoskonałości (w formie "zarysowań"), które psują ocenę jakości wykonania.

 

Enermax Liqtech 240

 

Natomiast top "bloko-pompki" nie pozostawia wiele do życzenia. Metalowa obudowa, o eleganckiej fałdowanej fakturze, pełni nie tylko rolę ozdobną, ale także sprawdza się jako radiator dla pompy. Ponadto, komponent został podświetlony niebieskimi diodami LED. Trochę szkoda, że oświetlenie nie posiada możliwości deaktywacji, mogącej przypaść do gustu wszystkim tym, którzy nie podzielają sympatii producenta do obranego schematu kolorystycznego.

 

Na uwagę zasługuje względnie wysoka elastyczność węży, a także wysoka estetyka ich wykonania. Zestawiając cechy fizyczne, można z czystym sumieniem stwierdzić, że Liqtech 240 prezentuje się co najmniej nieźle.

 

Montaż

 

Enermax Liqtech 240

 

Instalację AIO należy rozpocząć od montażu backplate, wymagającego zastosowania czterech długich śrub oraz plastikowych dystansów.

 

Enermax Liqtech 240

 

Następnym krokiem jest umieszczenie chłodzenia w obudowie i dokręcenie "bloko-pompki" do CPU. Ten drugi proces jest całkowicie beznarzędziowy, dzięki dostarczonym w komplecie "szybko-śrubkom".

 

Na zakończenie wystarczy zapewnić Liqtech'owi zasilanie (3-pin + 4-pin PWM-Y).

 

Po przebrnięciu przez etap montażu, możemy jednoznacznie stwierdzić, że urządzenie Enermax jest kolejnym sprzętem w naszym teście, który nie sprawia problemów natury instalacyjnej. Z poprawnym zamontowaniem omawianego AIO poradzi sobie właściwie każdy, nawet najmniej doświadczony użytkownik.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Asus
 • Seagate
 • Enermax
 • Cooler Master
 • Intel Corporation
 • XFX
 • Chieftec
 • Aquatuning.pl
 • Gigabyte
 • Zotac
 • BenQ
 • Cenowarka.pl