Overclock.pl » Testy i recenzje » Test kompaktowych chłodzeń wodnych (AIO)

LEPA Aquachanger 2402015-07-31 23:00:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

LEPA narodziła się w 2010 roku, jako marka satelitarna tajwańskiej firmy Enermax. Motywem przewodnim nowoutworzonego znaku handlowego miała być przystępność, rozumiana przez atrakcyjny stosunek ceny produktów do ich jakości. Tajwańczycy już zdołali udowodnić nam, że nie rzucają słów na wiatr, a koronnym dowodem jest testowana niedawno podkładka chłodząca Lepad S17. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy dostarczony nam zestaw kompaktowego chłodzenia cieczą, Aquachanger 240, okaże się produktem równie wartościowym.

 

Specyfikacja techniczna

LEPA Aquachanger 240 

Opakowanie i akcesoria

LEPA Aquachanger 240

Zestaw zawitał do redakcji w średnich gabarytów kartonie, którego szata graficzna powiela schematy znane z chłodzenia Enermax Liqtech 240. Jedyna istotna różnica tkwi w doborze kolorów, tym razem graficy postawili na połączenie żółci z czernią.

Zawartość opakowania to również kalka rozwiązań z droższego pobratymca, toteż wewnątrz znalazły się akcesoria montażowe, rozgałęziacz 4-pin typu Y oraz skromna tubka pasty termoprzewodzącej TC-5121. Ponadto, producent nie zapomniał o szczegółowej instrukcji montażu, która została w całości przetłumaczona na nasz ojczysty język. Wypada dodać, że jakość translacji mogłaby z powodzeniem stanowić wzór dla innych. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło, bo daje to dowód na poważne podejście firmy LEPA (Enermax) do polskojęzycznych odbiorców.

 

Wygląd zewnętrzny i budowa

LEPA Aquachanger 240

Aquachanger 240 został zrealizowany według zasady konstrukcji trójdzielnej, próżno szukać tutaj jakichkolwiek „wodotrysków” czy innowacji. Chłodzenie prezentuje się dość klasycznie, można wręcz określić je nudnym, choć z całą pewnością tradycjonaliści będą usatysfakcjonowani.

LEPA Aquachanger 240

Grubość chłodnicy wynosi 27 mm, podobnie jak w przypadku Liqtech’a. Niestety, w tym modelu nie uświadczymy podkładek tłumiących drgania, co jest oczywistym elementem poczynionych oszczędności. Niemniej jakość wykonania radiatora stoi na wysokim poziomie, a powierzchnia lakiernicza zdaje się być odporna na trudy eksploatacji. Ciekawostką może być fakt, że chłodnica niniejszego AIO do złudzenia przypomina tą, którą Corsair wykorzystał w dużo droższym H100i. Identyczne są wymiary, kształt komór, sposób nitowania, a nawet materiał budulcowy (aluminium).

LEPA Aquachanger 240Producent wyposażył komplet w dwa wentylatory osiowe, o średnicy łopatek 120 mm, operujące w zakresie 500-2300 obr./min. Nietypowa faktura „śmigieł” to efekt optymalizacji, poczynionej w celu uzyskania wysokiego ciśnienia statycznego.

LEPA Aquachanger 240

Stopę bloku wodnego wykonano z miedzi. Jakość obróbki nie pozostawia wiele do życzenia, natomiast osobną kwestią są wymiary elementu. Podstawa została zaprojektowana tak, aby idealnie nakryć procesor dla socketów z rodziny LGA 115x. Na potrzeby jednostek z większym rdzeniem, tj. LGA 2011(-3) czy 1366, powierzchnia kontaktu jest niewystarczająca, a część IHS znajduje się poza obrysem absorbera ciepła. Nie wróży to dobrze w kwestii wydajności na platformach HEDT (X79, X99).

LEPA Aquachanger 240

Z kolei top „bloko-pompki” jest konstrukcją z tworzywa sztucznego. Materiał jest matowy, nie ulega zabrudzeniom, prezentuje się przyzwoicie. Nie zabrakło też podświetlenia, w tym konkretnym przypadku trafiło na czerwone diody LED. Z jednej strony jest to ciekawy smaczek stylistyczny, z drugiej zaś obrany schemat kolorystyczny poniekąd narzuca aranżację wnętrza peceta, gdyż iluminacji nie da się deaktywować.

Zastosowane węże są względnie elastyczne, generalnie nie powinny w żaden sposób utrudniać montażu. Zastrzeżeń nie mamy również do ich długości, wynoszącej mniej więcej 30 cm.

 

Montaż

Zapinka jest identyczna jak w modelu Enermax Liqtech 240, co tyczy się zarówno płytki retencyjnej jak i pozostałych elementów montażowych. Nie inaczej rozwiązano kwestię zasilania. Pompka zadowala się pojedynczym gniazdem 3-pin, zaś wentylatory należy podłączyć z pomocą adaptera typu Y 4-pin PWM.

Trudność przeprowadzenia procesu montażu, podobnie jak w przypadku Liqtech’a, oceniamy na znikomą.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • XFX
 • Enermax
 • Intel Corporation
 • Seagate
 • Zotac
 • BenQ
 • Chieftec
 • Asus
 • Cenowarka.pl
 • Gigabyte
 • Cooler Master
 • Aquatuning.pl