Overclock.pl » Testy i recenzje » Test kompaktowych chłodzeń wodnych (AIO)

SilverStone Tundra TD02-Lite2015-07-31 23:00:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

SilverStone Technology to tajwańska firma produkująca sprzęt komputerowy, znana z kilku naprawdę udanych obudów oraz płatka śniegu w logotypie. Jak nietrudno się domyślić, zważywszy na tematykę niniejszej publikacji, Azjaci zajmują się także kompaktowymi zestawami LC, a dzisiaj mamy okazję przetestować ich najnowszą propozycję w tej kategorii, zestaw Tundra TD02-Lite.

 

Specyfikacja techniczna

SilverStone TD02-Lite

Opakowanie i akcesoria

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Model TD02-Lite otrzymujemy w ascetycznym, szarym kartonie, którego powierzchnię zdobią monochromatyczne nadruki. Graficy wyjątkowo technicznie podeszli do powierzonego im zadania, bowiem pudło jest wolne od jakichkolwiek haseł reklamowych, a zamiast tego widnieją na nim kompletna specyfikacja urządzenia oraz schematyczny rysunek, pozwalający ocenić kompatybilność chłodnicy z posiadaną obudową. Bardzo praktyczny pomysł.

Zestaw załączonych dodatków, poza niezbędnymi częściami montażowymi, zawiera też jednogramową strzykawkę z niekonduktywną pastą termoprzewodzącą oraz adapter typu Y dla złącza 4-pin. Fabryczny kompozyt cechuje się dość rzadką konsystencją i umiarkowaną lepkością, co gwarantuje brak kłopotów przy nakładaniu. Niemniej warto uważać na przypadkowy kontakt ze skórą, a właściwie czymkolwiek poza IHS procesora, gdyż substancja niemiłosiernie brudzi.

 

Wygląd zewnętrzny i budowa

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Testowane chłodzenie SilverStone nie odbiega od większości rynkowych rywali, co doskonale widać już na pierwszy rzut oka, wszak nowa Tundra to szablonowa konstrukcja zamknięta, składająca się z dokładnie trzech elementów. Sześcienna bryła modułu blokowego pozwala domniemywać, że dostawcą OEM jest CoolIT Systems (aktualizacja [20.10.2015] - SilverStone zaprzecza, jakoby skorzystał z jakiegokolwiek OEM; liczne podobieństwa do produktów CoolIT - o których mowa w dalszej części tekstu - są przypadkowe), ale o tym już za moment, bo podobieństw do konkurencyjnych produktów jest znacznie więcej.

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Zacznijmy od dwuwentylatorowej chłodnicy, której wymiary wynoszą dokładnie 273x120x27 mm. Element, zgodnie z niechlubną tradycją all-in-one, został wykonany z aluminium, a kształt komór, sposób nitowania i lakier są identyczne jak w modelu LEPA (Enermax) Aquachanger 240, co rodzi skojarzenia z jeszcze jednym coolerem, Corsair H100i. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że wszystkie wymienione w tym akapicie chłodzenia korzystają z dokładnie tego samego radiatora.

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Jeśli chodzi o wentylatory, to w zestawie znalazły się dwie jednostki typu osiowego, APA1225M12, umożliwiające automatyczną regulację z wykorzystaniem sygnału PWM. Producent deklaruje, że maksymalna prędkość obrotowa wynosi 2500 obr./min, jednak przez cały okres trwania testów nie zanotowaliśmy wartości wyższej niż 2220 obr./min – zarówno po podłączeniu do gniazda na płycie głównej, jak i przy wykorzystaniu panelu Lamptron FC5V2.

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Niemniej największą wadą dostarczonych „śmigieł” nie jest ich zaniżona prędkość, ale fatalne tworzywo sztuczne wykorzystane do wytworzenia ramek. Czarny plastik okalający rotory jest miękki i podatny na deformacje, a zbyt mocne dokręcenie śruby mocującej może być brzemienne w skutkach. W praktyce nawet delikatny nacisk na płaszczyznę ramki powoduje jej ugięcie – czegoś takiego nie widzieliśmy nigdy, uwierzcie.

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Natomiast stopa bloku, jakby urwana z innej bajki, prezentuje się wyśmienicie. Absorber został wykonany z elektrolitycznej miedzi, a dokładność obróbki tego materiału plasuje TD02-Lite w ścisłej czołówce. Powierzchnia nie jest może lustrzana, ale przykładnie płaska i wolna od nawet najdrobniejszych skaz.

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Zastrzeżeń nie możemy mieć również do topu, bo wykorzystane do jego produkcji tworzywo zdaje się być solidne, a chropowata faktura nie zbiera odcisków palców. Sam design również może się podobać, zwłaszcza tradycjonalistom, choć warunkiem jest akceptacja niebieskiego podświetlenia LED, którego niestety nie da się wyłączyć. Niemniej wypada dodać, że światło emitowane przez diody cechuje się niespotykaną subtelnością, z pewnością nie razi, a w ciągu dnia iluminację można nawet przeoczyć.

test_kompaktowych_chłodzeń_wodnych

Całość konstrukcji zespalają 30-centymetrowe węże, które są kolejnym po chłodnicy elementem współdzielonym z zestawem LEPA (Enermax) Aquachanger. Łudząco podobny jest nie tylko sam wąż, ale i również sposób jego montażu, bazujący na nieusuwalnym pierścieniu. Elastyczność jest wystarczająca, podobnie jak w przypadku konkurencyjnego modelu.

 

Montaż

Zapinka również wydaje się podejrzanie znajoma, a w roli głównej ponownie pojawia się all-in-one ze stajni LEPA. Zaproponowany system montażowy jest w istocie jednakowy, co tyczy się zarówno części służących do umieszczenia bloko-pompki na jednostce obliczeniowej, jak i sposobu doprowadzenia zasilania - 3-pin dla pompy oraz 4-pin dla wentylatorów. Docisk jest bardzo dobry, a cała procedura szybka i intuicyjna.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • BenQ
 • Aquatuning.pl
 • Zotac
 • Gigabyte
 • Asus
 • Intel Corporation
 • XFX
 • Cenowarka.pl
 • Seagate
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Enermax