Overclock.pl » Testy i recenzje » Test kompaktowych chłodzeń wodnych (AIO)

Thermaltake Water 3.0 Performer C2015-07-31 23:00:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

Większość użytkowników kojarzy firmę Thermaltake z rynkiem obudów oraz zasilaczy, sporadycznie przypisując temu producentowi jakieś chłodzenie procesora. Tymczasem niewielu zdaje sobie sprawę, że Tajwańczycy oferują też szeroką gamę komponentów LC, wśród których znaleźć można m.in. zaawansowane bloki wodne. Nic więc dziwnego, że ten producent również zainteresował się segmentem zestawów kompaktowych, czego przykładem są produkty z serii Water 3.0. Do naszej redakcji zawitał model Performer, stanowiący propozycję dla użytkowników o mniej zasobnych portfelach.

 

Specyfikacja techniczna

test

 

Opakowanie i akcesoria

test

Zestaw zapakowano w dość niepozorne, granatowe pudełko, które opatrzono licznymi zdjęciami oraz specyfikacją techniczną. Wszystkie kluczowe parametry, wliczając w to listę kompatybilności z poszczególnymi podstawkami, zostały przedstawione w sposób czytelny, toteż trudno mieć na tym etapie jakiekolwiek uwagi.

test

Liczbę akcesoriów ograniczono do minimum. Producent zadbał tylko i wyłącznie o komplet części montażowych oraz pastę termoprzewodzącą, preaplikowaną na stopie bloku wodnego. Zabrakło jakichkolwiek ponadplanowych dodatków, co raczej nie powinno dziwić, wszak Performer jest jednym z najtańszych all-in-one na polskim rynku.

 

Wygląd zewnętrzny i budowa

test

Chłodzenie bazuje na bardzo popularnym schemacie, projekcie Asetek 4-generacji, który niedługo obchodzić będzie swoje trzecie urodziny. Tak więc mamy tu do czynienia z wyjątkowo opatrzoną, trójdzielną konstrukcją, składającą się z chłodnicy, elementu blokowego oraz węży.

test

Dokładne wymiary radiatora wynoszą 151x120x27 mm, zaś głównym budulcem jest aluminium. Komponent wykonany jest przyzwoicie, warstwa lakiernicza zdaje się być solidna, niemniej nasz fabrycznie nowy sampel posiadał kilka pogiętych finów, co w sposób oczywisty psuje odbiór całości.

test

Nieodzownym towarzyszem chłodnicy jest 120-milimetrowy wentylator osiowy, oznaczony symbolem PLA12025S12HH-LV. Jednostka operuje w zakresie 1000-2000 obr./min, pozwalając na automatyczną regulację przy pomocy sygnału PWM (złącze 4-pin, modulacja szerokości impulsu). Za miły akcent uznać można opleciony przewód zasilający. Koszulka nie powala gęstością, ale skutecznie maskuje wielobarwną wiązkę.

test

Podstawę odbiornika ciepła wykonano z miedzi, co oczywiście zaliczamy na plus. Jakość szlifu plasuje ekonomiczny cooler mniej więcej w połowie naszej stawki, wśród produktów t.j. Enermax Liqtech czy LEPA Aquachanger, a więc mamy tu do czynienia z powierzchnią relatywnie płaską, choć nie pozbawioną skaz w formie zarysowań powstałych w procesie obróbki materiału.

test

Blok wodny oraz pompę ukryto pod osłoną z tworzywa sztucznego, którego matowa faktura skutecznie maskuje drobne zabrudzenia - odciski palców i drobinki kurzu. Na czołowy fragment topu naniesiono cały szereg nadruków, kompletny logotyp producenta oraz nazwę modelu urządzenia. Pod emblematami nie znalazły się żadne diody LED, co w przypadku AIO jest rzadkością.

Całość zespalają wyjątkowo sprężyste węże o długości 30 cm, przywodzące na myśl „żelki” znane z modelu Zalman Reserator 3 Max.

 

Montaż

Montaż Performera jest bardzo intuicyjny, a cały proces ułatwia czytelna instrukcja obrazkowa.

Thermaltake Water 3_0 PerformerPierwszym krokiem jest przytwierdzenie odpowiedniej ramki do „bloko-pompki”, co odbywa się bez wykorzystania jakichkolwiek narzędzi.

Następnie należy podłożyć pod socket płytkę retencyjną i przykręcić ją czterema obustronnie gwintowanymi śrubami.

Wreszcie można umieścić chłodnicę w obudowie, jednocześnie osadzając odbiornik ciepła na procesorze. Nad prawidłowym dociskiem czuwa komplet szybkośrubek – rozwiązanie równie popularne co wygodne.   

Proces montażu finalizuje podłączenie zasilania, 4-pin dla wentylatora oraz 3-pin dla pompy cieczy. W praktyce oznacza to, że jedynie „śmigło” sterowane jest przez płytę główną, natomiast wirnik pompy pracuje ze stałą prędkością, wynoszącą dokładnie 3000 obr./min.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • Gigabyte
 • Cenowarka.pl
 • Enermax
 • Zotac
 • BenQ
 • Cooler Master
 • Intel Corporation
 • Asus
 • Seagate
 • Chieftec