Overclock.pl » Testy i recenzje » Test coolerów CPU

SilentiumPC Fera 2 HE1224 v22015-04-18 11:15:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

Test coolerów CPU

 

Opakowanie

 

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

 

Silentium PC ustandaryzowało projekt graficzny opakowań swoich produktów, co w naszej ocenie jest dobrym zabiegiem. Opakowanie Fery jest opatrzone żółtymi akcentami i prezentuje się dobrze. Co ciekawe, z tyłu opakowania umieszczono kody QR, po zeskanowaniu których możemy oglądnąć filmiki prezentujące montaż coolera. Podoba nam się takie nowoczesne podejście.

 

Test coolerów CPU

Chłodzenie jest zapakowane w plastikowy blister.

 

Cooler

 

Test coolerów CPU

 

Test coolerów CPU

 

Fera 2 jest coolerem typu slim. Tak więc w zamyśle ma nie blokować slotów RAM. Szczytowy fin jest zabarwiony na czarno, co może się podobać.

Przewidziano możliwość montażu dwóch wentylatorów.

 

 

Test coolerów CPU

 

Test coolerów CPU

 

Heat-pipe nie zostały poniklowane i są typu direct-touch. Powierzchnia stopy jest równa i nie ma w niej bruzd, jak czasami ma to miejsce w przypadku zastosowania technologii HDT (heat-pipe direct touch). Nie zmienia to jednak faktu, że szlif mógłby być nieco lepszy.

 

Zapinka i akcesoria

 

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

 

Zapinka… Tutaj mamy kilka uwag. Po pierwsze backplate jest plastikowy i ma bardzo niską sztywność. Po drugie śruby mocujące cooler do zapinki nie są wyposażone w sprężyny. Najprawdopodobniej kolejny punkt wynika z drugiego.

Mianowicie pierwszy montaż coolera poskutkował jego porażką na całej linii. Przy czym przeprowadziliśmy go zwyczajnie, tak jak przyzwyczaiły nas do tego dziesiątki innych chłodzeń. Procesor w OCCT osiągnął 91 stopni C i zaczął throttlować. Taka sytuacja wydała nam się bardzo dziwna, gdyż ten model powinien prezentować lepszą wydajność. Po demontażu chłodzenia okazało się, że docisk był po prostu kiepski.

Zamontowaliśmy cooler ponownie, tym razem dokręcając wszystkie śruby z całej siły. Już po chwili działania OCCT wiedzieliśmy, że brutalne potraktowanie śrub za pomocą śrubokręta przyniosło pozytywny skutek. Wydajność coolera zdecydowanie się poprawiła.

 

Test coolerów CPU

 

Po jego demontażu nie ulegało wątpliwości, że docisk był zdecydowanie prawidłowy. Wygląda na to, że brak sprężyn powoduje, iż nie wystarczy dokręcić śruby. Trzeba je dokręcić używając bardzo dobrego śrubokręta oraz wkładając w to siłę.

 

Test coolerów CPU

Pozytywnym aspetkem zapinki okazały się plastikowe nakładki, które zapobiegają wypadaniu śrub. Niby mały detal, ale potrafi ułatwić życie. Pochwalamy to rozwiązanie.

 

Na platformie AMD cooler da się montować tylko w jedną stronę.

 

Test coolerów CPU

 

W zestawie otrzymujemy pastę termoprzewodzącą Pactum PT-1 (test), kolorową instrukcję montażu oraz klipsy do instalacji drugiego, opcjonalnego wentylatora. Na chwilę obecną nie da się kupić jednostki o identycznych parametrach, a jedynie zbliżony model.

Jeśli chodzi o instrukcję, zaintrygował nas fakt, że pomimo oficjalnego wsparcia LGA 2011(-3) nie ma w niej słowa o montażu na tej platformie. Wprawdzie na oficjalnej stronie SIlentiumPC jest umieszczony filmik objaśniający instalację chłodzenia na LGA 2011(-3), więc użytkownik nie zostaje całkiem na lodzie. Przyznacie, że jest to nieco osobliwe, aczkolwiek najprawdopodobniej wynika z niedopatrzenia.

 

Wentylator

Test coolerów CPU
Test coolerów CPU

 

Przewód wentylatora jest cały czarny, a dodatkowo znajduje się w oplocie. Podoba nam się to, że producent zwraca uwagę na estetykę.

Test coolerów CPU

Niestety jest mały zgrzyt. Wtyczka 4-pin nie posiada plastikowej wypustki, która zapobiega nieprawidłowemu montażowi w gniazdach 3-pin.

Test coolerów CPU

Jako przykład wtyczki z wypustką - przewód od wentylatora Gelid GX-7 rev.2.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
  • Asus
  • XFX
  • Enermax
  • BenQ
  • Cooler Master
  • Zotac
  • Aquatuning.pl
  • Cenowarka.pl
  • Seagate
  • Gigabyte
  • Chieftec
  • Intel Corporation