Overclock.pl » Testy i recenzje » Test coolerów CPU

SilentiumPC Fortis 2 XE12262015-04-18 11:15:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

Test coolerów CPU

 

Opakowanie

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

Opakowanie posiada czarne akcenty i oprócz tego elementu różni się od pudełek Grandis oraz Fera 2 tym, że nie posiada wystającego “grzebienia” z otworem do zawieszenia na ekspozycji sklepowej.

 

Test coolerów CPU

Cooler jest zapakowany w plastikowy blister.

 

Test coolerów CPU

Niestety wygląda na to, że materiał, z którego wykonano blister jest słabej jakości. Sampel, który otrzymaliśmy, był fabrycznie nowy, a pęknięcie pojawiło się po dwukrotnym wyjęciu i włożeniu coolera. Przy czym nie obchodziliśmy się z opakowaniem brutalnie.

 

Cooler

Test coolerów CPU

 

Test coolerów CPU

Konstrukcja typu tower rozdzielona na pół i z sześcioma rurkami cieplnymi ułożonymi jedna za drugą… Zaraz, zaraz, przypadkiem nie widzieliśmy tego już gdzieś? Właśnie, Prolimatech Megahalems! Nasz bohater wygląda na mocno inspirowanego bardzo popularnym modelem ze stajni tajwańskiej firmy. Jednak jeśli się wzorować, to na dobrych przykładach :)

Tak samo jak w przypadku Megahalems, producent przewidział możliwość zamontowania dwóch wentylatorów.

 

Górne finy są koloru czarnego, co nadaje konstrukcji charakteru.

Test coolerów CPU

Wieże nie są równe. Jedna jest nieco wyższa, a druga nieco niższa (różnica wynosi około jeden fin). Przy czym nie wynika ona z różnej ilości finów. Wygląda na to, że nie trafiliśmy na wybrakowaną sztukę, gdyż jeśli przyjrzymy się pudełku, to chłodzenie pokazane na zdjęciu też jest nierówne. Rzecz jasna w nawet najmniejszym stopniu nie wpływa to negatywnie na wydajność coolera, ale po prostu nie wygląda dobrze, gdyż natychmiast rzuca się w oczy.

 

Test coolerów CPU

 

Podstawa jest miedziana. Nie posiada niklowania, tak jak heat-pipe. Szlif jest bardzo dobry, zdecydowanie lepszy niż w Fera 2, czy Grandis.

 

Zapinka i akcesoria

 

Test coolerów CPU

 

Zapinka jest zupełnie inna, niż w pozostałych dwóch recenzowanych chłodzeniach SilentiumPC. Jest w całości wykonana z metalu, a śruby mocujące cooler do zapinki posiadają sprężyny.

Nie sprawia problemów z dociskiem, a montaż na wszystkich platformach, prócz LGA 2011(-3), jest wygodny. Niestety w przypadku high-endowej platformy Intel nie pomyślano o podkładkach dla poprzecznych blaszek i musimy je podtrzymywać ręcznie podczas przykręcania chłodzenia.

Producent nie przewidział możliwości montażu chłodzenia w dwie strony na platformie AMD.

 

Test coolerów CPU

W zestawie otrzymujemy pastę termoprzewodzącą SilentiumPC Pactum PT-1 (test), zapinkę do drugiego wentylatora (trzeba go kupić osobno) oraz kolorową instrukcję. W tym modelu powtarza się sprawa z instrukcją dla montażu LGA 2011(-3). Po prostu jej nie ma. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak postępować w przypadku tej podstawki, musi zapoznać się z materiałem wideo udostępnionym na witrynie SilentiumPC.

 

Wentylator

 

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

Wentylator nie posiada przewodu w oplocie, ale jest on w formie taśmy i posiada czarną izolację na całej długości. W tym modelu występuje wypustka, której brak wtyczkom wentylatorów Fera 2 oraz Grandis.


Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Aquatuning.pl
 • Cenowarka.pl
 • Seagate
 • Asus
 • Chieftec
 • Intel Corporation
 • Gigabyte
 • Zotac
 • Cooler Master
 • BenQ
 • Enermax
 • XFX