Overclock.pl » Testy i recenzje » Test coolerów CPU

Podsumowanie2015-04-18 11:15:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

be quiet! Dark Rock PRO 3

Test coolerów CPU

Dark Rock PRO 3 imponuje wyglądem i jakością wykonania. Dołączone do niego wentylatory posiadają bardzo dobre łożyska. W dodatku, pomimo dosyć wysokiej prędkości obrotowej, są całkiem ciche.

 Wydajność stoi na dobrym poziomie, aczkolwiek przy takiej cenie oczekiwaliśmy nieco więcej.

 

Test coolerów CPU

 

 

Cooler Master Hyper 612 ver. 2

Test coolerów CPU

Hyper 612 ma nietypową konstrukcję. Jednak co istotne, jest bardzo cichy, a przy tym całkiem wydajny. Z czystym sumieniem polecamy ten model osobom poszukującym możliwie cichego chłodzenia, bez poświęcania wydajności. Producent mógłby jedynie ulepszyć zapinkę.

Test coolerów CPU

 

 

Cooler Master V8 GTS

 

Test coolerów CPU

Najbardziej oryginalny model w naszym zestawieniu. Za intrygującym projektem stoi przyzwoita wydajność, jednak okupiona bardzo dużą głośnością wentylatorów. Za wyróżniający design producent żąda, w naszej ocenie, zbyt dużo pieniędzy.

Test coolerów CPU

 

 

GELID GX-7 rev.2

Test coolerów CPU

 

GX-7 jest bardzo cichy, zapewnia w miarę przyzwoite temperatury, ciekawie wygląda, nie jest zbyt duży i nie jest drogi. Podświetlenie wentylatora może się podobać, a w razie potrzeby można je łatwo wyłączyć. W zestawie otrzymujemy świetną pastę. Do tego posiadamy możliwość montażu w dwóch kierunkach na platformie AMD.

Uważamy, że jest to konstrukcja godna polecenia.

Po zamontowaniu mocnego wentylatora wyraźnie wzrasta wydajność tego modelu, ale rzecz jasna będzie to okupione dużo wyższym poziomem hałasu.

Test coolerów CPU

 

 

GELID Tranquillo rev.3


Test coolerów CPU

Tranquillo nie wyróżnia się niczym szczególnym in plus, ale nie jest to zła konstrukcja. Jednak w tej cenie znajdziemy modele zapewniające zarówno lepszą wydajność, jak i niższy poziom hałasu. Warto rozważyć dopłatę do starszego brata. GX-7 rev.2 jest pod każdym względem dużo lepszy od Tranquillo rev.3.

Test coolerów CPU

 

Noctua NH-U12S

 

Test coolerów CPU

 

Cooler Noctua nie jest duży, nawet jak na konstrukcję typu slim. Jednak dzięki finom lutowanym do ciepłowodów jest w stanie zdeklasować pod względem wydajności nawet dwukrotnie większe produkty konkurencji. Cena nie jest niska, ale chłodzenie jest świetnie wykonane, posiada bogaty zestaw akcesoriów, jedną z najlepszych zapinek na rynku i jest zaskakująco wydajnej. Wentylator nie jest głośny, ale nie należy też do najcichszych.

Test coolerów CPU

 

Noctua NH-U14S

 

Test coolerów CPU

 

NH-U14S oferuje świetną wydajność oraz bardzo wysoką jakość wykonania. Jeśli tylko zmieści się na wysokość w obudowie, będzie on lepszym zakupem niż jego młodszy brat NH-U12S. Patrząc na rząd cen dopłata nie jest duża. W zestawie dostajemy sporo akcesoriów, w tym dobrą pastę termoprzewodzącą oraz porządny wkrętak, który można z powodzeniem używać w trakcie prac domowych.

Ten model to dobry wybór dla entuzjasty. Na platformie LGA 2011(-3) cooler nie będzie kolidował z pamięciami nawet w konfiguracji wentylatorów push-pull.

Test coolerów CPU

 

Scythe Ashura SCAHR-1000

Test coolerów CPU

Wydajne, dobrze wykonane chłodzenie. Mogłoby być nieco cichsze, aczkolwiek nie można powiedzieć, że jest głośne. Zapince przydałaby się drobna poprawka. Chłodzi niewiele gorzej od coolerów slim Noctua, przy zauważalnie niższej cenie. Produkt wart uwagi.

Test coolerów CPU

Scythe Kotetsu SCKTT-1000

Test coolerów CPU

 

Czarny koń testu. Chłodzenie jest dosyć małe, niezbyt drogie, wydajne i, co istotne, wykonane zauważalnie lepiej, niż konkurenci w tej cenie. Kultura pracy wentylatora również stoi na przyzwoitym poziomie. Jedynie zapinka wymaga kosmetycznej poprawki. Zdecydowanie polecamy tą konstrukcję.

Test coolerów CPU

 

Scythe Mugen MAX SCMGD-1000

Test coolerów CPU

Cooler jest wydajny i dobrze wykonany. Ma spory potencjał dzięki rzadko rozstawionym finom. Przy zastosowaniu wolnoobrotowego wentylatora powinien być dużo cichszy bez sporej straty wydajności. W porównaniu do innych recenzowanych modeli Scythe, instaluje się go trochę mniej wygodnie, gdyż dostęp do jednej ze śrub mocujących zapinkę jest utrudniony przez wieżę coolera.

Test coolerów CPU

 

 

SilentiumPC Fera 2 HE1224 v2

 

Test coolerów CPU

 

Fera 2 jest niewielkich rozmiarów, cicha i tania. Wydajność nie powala, ale jest wystarczająca. Zapinka wymaga dopracowania, gdyż niewłaściwy montaż może skutkować tragiczną wydajnością.

Jest to całkiem ciekawa propozycja, ale po drobnych ulepszeniach mogłaby być jeszcze lepsza. Wyróżnienie “Wart uwagi” przyznajemy z zastrzeżeniem, że następna rewizja ma mieć poprawioną zapinkę.

 

Test coolerów CPU

 

SilentiumPC Fortis 2 XE1226

 

Test coolerów CPU

Fortis 2 jest cichy i posiada najlepszą zapinkę spośród testowanych coolerów SilentiumPC. Jednak należy rozważyć sensowność jego zakupu. Fera 2 jest tańsza, sporo mniejsza, a tylko o włos mniej wydajna. Z kolei Grands jest niewiele droższy, a dużo bardziej wydajny.

Test coolerów CPU

 

SilentiumPC Grandis XE1236 v2

 

Test coolerów CPU

 

Najwydajniejszy model w ofercie SIlentiumPC, a przy tym jeden z najtańszych coolerów dwuwieżowych na rynku. W zestawie dostajemy dobrą pastę termoprzewodzącą, ale brakuje rozgałęźnika dla trzech wentylatorów.

Wydajność wprawdzie nieco ustępuje najwydajniejszym konstrukcjom, ale trzeba zwrócić uwagę na stosunkowo niską cenę. Grandis, tak samo jak Fera 2, otrzymuje warunkowo “Wart uwagi” - zapinka wymaga ulepszenia.

 

Test coolerów CPU

 

 

Test coolerów CPU

>> Zapraszamy do komentowania publikacji <<
Sprzęt dostarczyli:

 

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

Nawigacja

Pierwsza Następna  
 
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl
 • Chieftec
 • Aquatuning.pl
 • Zotac
 • BenQ
 • Asus
 • Cooler Master
 • XFX
 • Gigabyte
 • Seagate
 • Enermax