Overclock.pl » Testy i recenzje » Test coolerów CPU

GELID GX-7 rev.22015-04-18 11:15:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

Test coolerów CPU

 

Opakowanie

 

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

 

Na pudełku znajduje się sporo informacji, ale wszystko jest czytelne i nie krzykliwe.

Test coolerów CPU

 

Chłodzenie zostało zapakowane w plastikowy blister.

 

Cooler

Test coolerów CPU

 

Niebieskie akcenty mogą się podobać, aczkolwiek nie będą się dobrze komponować ze wszystkimi płytami głównymi.

Test coolerów CPU

Test coolerów CPU

 

Cooler posiada plastikowe zwieńczenie na górze, które w naszej ocenie wygląda naprawdę dobrze.

 

Test coolerów CPU

Projektanci przewidzieli możliwość montażu dwóch wentylatorów w układzie push-pull.

 

Test coolerów CPU

Stopa jest miedziana, ale nie posiada niklowania. Szlif jest dobrej jakości. IHS procesorów LGA 2011 ma zauważalnie większą powierzchnię od stopy GX-7. Podejrzewamy, że ten aspekt mógł mieć negatywny wpływ na wydajność coolera w naszych testach.

 

Test coolerów CPU

Warto zwrócić uwagę na nietypowy układ rurek cieplnych. Pięć styka się bezpośrednio z podstawą, a dwie dodatkowe zostały umieszczone na nich. Na powyższej grafice ze strony producenta (przekrój pionowy przez podstawę coolera) zostało zobrazowane, jaki był zamysł tego projektu. Kolor czerwony oznacza ciepło generowane przez procesor.

 

Zapinka i akcesoria

Test coolerów CPU

W dołączonych akcesoriach znajdziemy m.in naklejkę Gelid, dodatkowy komplet klipsów do drugiego wentylatora (który można dokupić) oraz najlepszą pastę w ofercie producenta - Gelid GC Extreme (test). Instrukcja jest czarno-biała i została wydrukowana na zwykłym papierze.

Oba komplety klipsów do wentylatorów są koloru czarnego, co nie jest często spotykane. Podoba nam się takie dbanie o spójność estetyczną.

Test coolerów CPU

Zapinka jest całkiem dobra, a montaż chłodzenia za jej pomocą oceniamy na dosyć wygodny.

Na zdecydowany plus należy zaliczyć fakt, że w przypadku zapinki AMD możemy zamontować cooler w dwóch pozycjach.

Recenzowana konstrukcja oficjalnie nie oferuje wsparcia dla LGA 2011, jednak korzystając z ASUS X-Socket zamontowaliśmy chłodzenie za pomocą zapinki LGA 1366. Niestety, uzyskane wyniki były tragiczne. Jeden z rdzeni osiągał 91 stopni C i procesor zaczynał obniżać taktowanie oraz napięcia (throttling). Po demontażu okazało się, że docisk do procesora jest zły. Otrzymaliśmy od producenta zestaw bolt-trough dla LGA 2011(-3) i po jego zastosowaniu wydajność była w normie, a docisk prawidłowy.

 

Test coolerów CPU

Tak więc ostrzegamy ewentualnych “kombinatorów” - w przypadku chęci montażu tego modelu na high-endowej platformie Intel koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dedykowaną zapinkę! Jest to o tyle proste, że producent oferuje ją za darmo, jeśli przedstawimy paragon potwierdzający zakup chłodzenia.

 

Wentylator


 

Test coolerów CPU

Wentylator, który znajdziemy w zestawie, ma tylko 15 mm grubości. Nie ulega wątpliwości, że negatywnie odbije się to na wydajności coolera, gdyż takie “śmigło” generuje niskie ciśnienie statyczne w porównaniu do standardowych jednostek (25 mm grubości). Z drugiej strony ogranicza to grubość całości, przez co nie powinna ona kolidować z modułami RAM wyposażonymi w wysokie radiatory.

Test coolerów CPU
Za podświetlenie łopatek wirnika odpowiadają cztery niebieskie diody LED.
Test coolerów CPU

 

Na szczęście istnieje bardzo łatwa możliwość ich wyłączenia. Na obudowie umiejscowiono przełącznik dypu DIP. Brawo! Inni producenci powinni brać przykład z GELID.

Przewód jest w formie 4-żyłowej taśmy w czarnej izolacji. Kolejny plus za przywiązanie do detali.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Chieftec
 • Zotac
 • BenQ
 • Cenowarka.pl
 • Aquatuning.pl
 • Gigabyte
 • XFX
 • Cooler Master
 • Intel Corporation
 • Asus
 • Enermax
 • Seagate