Overclock.pl » Testy i recenzje » GIGABYTE X99-SOC Champion

Budowa i funkcje cz.12015-02-28 23:50:00 |  Grzegorz Iwan (ivanov)

 

 

GIGABYTE X99-SOC Champion

 

Można powiedzieć, że X99-SOC Champion (po lewej) jest bardziej “hardkorową” wersją X99-SOC Force (po prawej). Obie mają laminat w rozmiarze E-ATX.

 

GIGABYTE X99-SOC ChampionGIGABYTE X99-SOC Champion

 

Nie ukrywam, że płyta mi się niesamowicie podoba (chyba domyślacie się, że oznacza to pierwsze wyróżnienie, jakie ten model otrzyma). Jak żywo nasuwa się skojarzenie z kultowymi DFI LanParty.

GIGABYTE X99-SOC Champion

 

X99-SOC Champion kontynuuje chlubne tradycje modelu GA-X58A-OC (recenzja, zdjęcie poniżej), który zapoczątkował “pomarańczową” serię OC w wykonaniu Gigabyte. Ciężko ukryć, iż oba modele są podobne pod tym względem, że stoją trochę w rozkroku pomiędzy extreme OC, a zwykłym użytkowaniem.

GIGABYTE X99-SOC Champion

Z jednej strony projekt jest skupiony na zapewnieniu jak najlepszych możliwości podkręcania, ale z drugiej niektóre elementy konstrukcji do OC są kompletnie zbędne. Głównie mam  na myśli teoretycznie zaawansowany układ dźwiękowy, który jest zwykłym Realtekiem ALC1150 w ładnej obudowie, z dodanymi szpanersko wyglądającymi kondensatorami. To dodatek pasujący do konstrukcji gamingowej, a nie nastawionej na podkręcanie. Zresztą spójrzcie na wycinek z witryny producenta.

GIGABYTE X99-SOC Champion

Jednak rozumiem takie posunięcie. Płyta świetnie się sprawuje pod ciekłym azotem (dział ...licence to Overclock!), a zachęceni świetnymi osiągami i dużymi możliwościami zwykli użytkownicy też ją kupią. W końcu ile osób podkręca ekstremalnie? Produkcja modelu wyłącznie dla nich byłaby raczej nieopłacalna, choć Gigabyte ostatnio pokazał, że może pozwolić sobie na takie ekstrawagancje.

Mówię o płycie Z97-SOC LN2, która była zwyczajnie dostępna w sprzedaży, aczkolwiek jest przeznaczona w 100% pod ciekły azot. W jej PCB brak otworów montażowych dla chłodzenia i nie ma możliwości jej normalnie użytkować.

 

GIGABYTE X99-SOC Champion

Porównanie we wstępie z Rampage V Extreme (recenzja) nie jest przypadkowe. ASUS jako jedyny posiadał OC Socket, który poprzez niedostępne w innych modelach zwiększanie napięć pamięci Cache procesora, umożliwia jego dużo wyższe przetaktowanie niż konkurencja. Przynajmniej było tak do momentu wprowadzenia modelu X99-SOC Champion (model Force nie posiada OC Socket).

W omawianej płycie jest to zrealizowane w nieco inny sposób niż w przypadku produktu ASUS, jednak rezultat jest identyczny - Cache jest w stanie osiągnąć zegary niedostępne dla konkurencyjnych modeli. Jest to istotne, ponieważ przy wysokim taktowaniu procesora oraz RAM, nisko taktowana pamięć podręczna potrafi stanowić wąskie gardło.

 

GIGABYTE X99-SOC Champion

Nieoficjalnie istnieje jeszcze MSI X99 XPower z podobnym rozwiązaniem do OC Socket, jednak (przynajmniej na chwilę obecną) są to wyłącznie wersje inżynieryjne, niedostępne w sprzedaży. Nie ma pogłosek na temat istnienia EVGA X99 Classified, ani ASRock X99 OC Formula w wersjach wyposażonych w OC Socket.

Wprawdzie wysokie taktowanie Cache da się osiągnąć przy pomocy modyfikacji procesora, jednak nie trzeba mówić, że rozwiązanie dostępne w płycie głównej jest nieporównywalnie bardziej wygodne.

Wg. specyfikacji Intel gniazdo procesora w płytach LGA 2011-3 powinno posiadać 2011 pinów. Jednak procesory 2011-3 posiadają więcej styków. Producenci zaczęli na własną rękę eksperymentować z nieużywanymi stykami i okazało się, że przy ich użyciu da się dużo bardziej przyspieszyć Cache procesora niż stosując zwyczajny socket.

 

GIGABYTE X99-SOC Champion

GIGABYTE X99-SOC Champion

Za obsługę pamięci masowej odpowiada dziesięć złączy SATA, jedno SATA Express oraz pojedyncze M.2. Niestety, nie jest możliwe jednoczesne korzystanie z SATA Express oraz M.2. Jeśli używamy SATA Express, liczba dostępnych złączy SATA spada do ośmiu.

Po prawej stronie złączy SATA znajduje się przełącznik, dzięku któremu możemy wybrać tryb działania socketu pomiędzy zwykłym (2011 pinów) oraz wersją OC (2083 piny).

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Cooler Master
 • XFX
 • Zotac
 • Asus
 • Aquatuning.pl
 • Seagate
 • Intel Corporation
 • BenQ
 • Chieftec
 • Enermax
 • Gigabyte
 • Cenowarka.pl