Użytkowanie, ergonomia2015-03-09 22:14:56 | Bartosz Madziński (Madzina)
Najważniejsze w przypadku myszy jest to, by leżała ona wygodnie w dłoni oraz by klawisze działały lekko, lecz precyzyjnie. Nieduże rozmiary STRIX CLAW dobrze sprawdzą się w przypadku osób z mniejszą dłonią. Osobiście wolałbym, by urządzenie było nieco dłuższe, jednak nawet w chwili obecnej jest ono dość wygodne.
Działanie klawiszy w przypadku STRIX CLAW wypada całkiem różnie, ponieważ główne przyciski działają zdecydowanie na piątkę. Ich skok jest mały, lecz łatwo wyczuwalny. Bardzo szybko odskakują i są gotowe do działania.
Działanie rolki oraz środkowego klawisza nie jest już tak idealne. Co prawda rolka działa precyzyjnie, może z delikatnie za dużym oporem, lecz nie jest to nic, co mogłoby znacząco przeszkadzać w codziennym użytkowaniu.
Niestety, działanie środkowego klawisza już nie jest tak zadowalające. Wciśnięcie rolki jest na tyle uciążliwym i trudnym zadaniem, że częste powtarzanie go może przysporzyć bólu. Opór wymaga od użytkowania przyłożenia dość dużej ilości siły, co zdecydowanie nie powinno mieć miejsca. Co prawda skok klawisza nie jest duży, lecz ciężko wyczuć gdzie się zaczyna, a gdzie kończy.
W przypadku prawego oraz lewego klawisza dźwięk przełącznika zdecydowanie odpowiadał jego stanowi. W przypadku wciśnięcia rolki jeszcze nie usłyszymy dźwięku, a ta już przestaje reagować. Nie jest to uciążliwe podczas grania, gdzie środkowy klawisz zazwyczaj się przyciska, lecz podczas przewijania stron czy dokumentów ten problem już jest dość uciążliwy.
Jak już wspominałem, na lewym boku urządzenia znajdują się trzy dodatkowe klawisze. Ich działanie również jest całkiem dobre, można je wcisnąć dość mocno, jednak skok jest mały – klawisze reagują już od samego początku. Ich funkcje można dowolnie zmieniać, wybierając z dość długiej listy w oprogramowaniu. Jednak, co ważniejsze, 2 spośród nich bez problemu można używać w grach, np. w Battlefield. Mapowane są one jako klawisz 3 oraz 4.
Trzeci, dolny, standardowo podpięty jest pod funkcję „DPI Clutch(Sniper)”, po załączaniu której rozdzielczość myszki znacząco maleje, pozwalając np. na dokładne celowanie w głowy przeciwników wielkości 4 pikseli.
Góra urządzenia zawiera również dwa klawisze odpowiedzialne kolejno za: włączenie wyższego lub niższego DPI. Mysz reaguje na ich przyciśnięcie momentalnie, informując użytkownika o aktualnym stanie przy pomocy trzech wskaźników. Znajdują się one na lewym przycisku, na bocznej stronie tak by były widoczne dla gracza. Załączenie się każdego kolejnego oznacza wyższą rozdzielczość sensora, którą można dowolnie ustawić w oprogramowaniu.
A skoro o oprogramowaniu już mowa nie obejdzie się bez kilku zrzutów z ekranu i słowa komentarza.
Strix Software zapewni możliwość ustawienia wszystkiego, co dostępne w prezentowanym urządzeniu. Oprogramowanie prezentuje się dość dobrze, jedyne co można powiedzieć o nim złego to ubogi edytor macro, dodatkowo nierozpoznający klawiszy bocznych myszy.