Overclock.pl » Testy i recenzje » Alphacool Eisberg 240 - chłodzenie wodne dla każdego

Elementy składowe zestawu2015-03-24 00:12:24 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

Alphacool Eisberg Solo

Alphacool Eisberg 240

Masywny „bloko-pompo-rezerwuar” definitywnie rzuca się w oczy. Nie tylko z uwagi na wielorakość pełnionych funkcji, ale i bardzo ciekawą strukturę.

Alphacool Eisberg 240

Miedziana stopa przypomina tę z najnowszej iteracji bloku NexXxoS, a więc flagowego produktu Alphacool’a. Podstawa otrzymała przyzwoity szlif, i prezentuje się dobrze, aczkolwiek w oczy kłują śladowe przebarwienia powierzchni.

Przerośnięty top wykonano równie solidnie, wykorzystując do tego aldehyd spolimeryzowany, określany w nomenklaturze „wodniaków” jako acetal. Oczywiście spory rozmiar obudowy nie wziął się znikąd, gdyż musi ona pomieścić zbiornik wyrównawczy. Dodatkowo, inżynierowie udostępnili niewielkie akrylowe „okienko”, służące do badania poziomu cieczy.

Alphacool Eisberg 240

DC-LT Ceramic @ 3600 obr./min - zdjęcie ze strony producenta

Całość uzupełnia pompa wody DC-LT, napędzana wirnikiem o prędkości 3600 obr./min, który osadzono na ceramicznym trzpieniu. Słup podnoszenia cieczy – wynoszący 2.2 metra – może nie imponuje jako skalar, ale całkowicie wystarcza do napędzenia dwóch umiarkowanie restrykcyjnych bloków. Ciekawostką jest fakt, że ową pompę można dokupić osobno, bez konieczności inwestowania w cały element blokowy – to przydatna informacja w razie ewentualnej awarii pogwarancyjnej.

 

Alphacool ST30

Alphacool Eisberg 240

Popularna „trzydziestka” jest podstawową chłodnicą w ofercie niemieckiej marki. Niska grubość i umiarkowany współczynnik FPI (8) czynią ją odpowiednią do zastosowania wolnoobrotowych wentylatorów, co dobrze rokuje w kontekście kultury pracy. Na rynku trafiają się AIO korzystające z bardziej rozbudowanych radiatorów, ale Eisberg 240 ma tutaj niewątpliwego asa w rękawie. Jest nim materiał budulcowy, bowiem chłodnicę wykonano przede wszystkim z miedzi, uzupełnionej o mosiężne gwinty oraz stalowy shroud. Na rynku „kompaktów” jest to rzadkość, inżynierowie znacznie chętniej sięgają po tańsze aluminium, które cechuje się niższym przewodnictwem cieplnym, ale zapewnia oszczędności na etapie produkcyjnym.

W produkcie Alphacool’a – przynajmniej w kwestii radiatora – nie ma mowy o oszczędnościach. Element jest wykonany solidnie, równomiernie pomalowany i nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń.

 

Alphacool Coolmove 2 120 mm

Alphacool Eisberg 240

Duet rotorów to kolejny wyróżnik niemieckiego zestawu. Firmy oferujące AIO przyzwyczaiły nas do wentylatorów o absurdalnie wysokich prędkościach obrotowych, sięgających czasem nawet 3000 obr./min. „Śmigła” tego typu potwornie hałasują, a niektórzy żartobliwie okrzyknęli je mianem „obcinaczy parówek”. Alphacool – na przekór trendom - zdecydował się na wentylatory 1300 obr./min. Załączone jednostki raczej nie zdobędą serc estetów, bowiem połyskliwe tworzywo sztuczne – zwłaszcza to na ramkach – sprawia wrażenie stosunkowo tandetnego, ale jest duża szansa na pierwsze ciche all-in-one.

W tym miejscu spodobała nam się natomiast dość nietypowa faktura łopatek.

 

Węże, złączki, sprężyny

Zaproponowany wąż to model o przekroju 8/11''. Trzeba przyznać, że chętnie zobaczylibyśmy tutaj „rurki” o większej średnicy ścianek. Co prawda projektanci uporali się z ewentualnymi załamaniami, stosując w tym celu sprężyny, jednak jest to rozwiązanie postrzegane za archaiczne i – w naszym odczuciu - niezbyt estetyczne.

Elastyczność węży stoi na wysokim poziomie, za to zastrzeżenia budzi ich długość. Przy rozbieralnym zestawie lepszym rozwiązaniem byłyby dłuższe węże, które – w razie potrzeby – można byłoby dowolnie dociąć. Alphacool zdecydował się na typowe dla AIO 30-centymetrowe fragmenty. Przy montażu na topie obudowy nie stanowi to problemu, ale z doświadczenia możemy powiedzieć, że gotowe zestawy LC trafiają czasem na front obudów. Przy obszerniejszych „skrzynkach” – w przypadku takiego ulokowania chłodnicy – węże trzeba będzie wymienić, co oczywiście nie stanowi problemu, ale generuje dodatkowe koszty.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Aquatuning.pl
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl
 • Cooler Master
 • Seagate
 • Asus
 • Chieftec
 • Zotac
 • XFX
 • BenQ
 • Enermax
 • Gigabyte