Overclock.pl » Testy i recenzje » Enermax Digifanless 550 W. Test pasywnego zasilacza dla entuzjastów

Testy - Sztuczne obciążenie2015-07-13 23:59:17 |  Łukasz Sierant (sido107)

Zasilacz w tej próbie został podłączony do naszego testera, dzięki czemu dokonaliśmy dokładnych pomiarów napięć i prądów. Na ich podstawie obliczymy oddawaną moc oraz sprawność. Sprawdzimy także, jak zasilacz poradzi sobie z niezrównoważonym rozkładem obciążeń w testach "Cross Load", czyli obciążenia krzyżowego, oraz jak zasilacz poradzi sobie z niskimi obciążeniami - test „Low Load”.

Temperatura otoczenia wynosiła ok. 26,6 stopni Celsjusza, natomiast napięcie zasilające wynosiło 233,3 V.

Na początek przypomnijmy zakres bezpiecznych napięć normy ATX.

 

 

Zanim zaczniemy analizę wyników przypominamy, że moc zasilacza określa obciążalność na linii +12 V.

Każdorazowo, po dokonaniu wszystkich pomiarów (podczas każdego testu), zostawiamy zasilacz na danym obciążeniu, na co najmniej kilkadziesiąt minut. Takie działanie ma na celu sprawdzenie stabilności oraz wykonanie dodatkowych weryfikujących pomiarów. Poza tym sprawdzamy do jakich temperatur PSU się zagrzeje, jakie wentylator osiągnie obroty oraz jaki będzie generował hałas. W tym wypadku opcja z wentylatorem odpada z uwagi na jego brak, stąd też testy się wydłużyły do 6 godzin podstawowych testów. Tak, tym razem w każdym zestawie obciążeń PSU pracował nawet ponad godzinę (np. test T5 - pełne obciążenie). Chcieliśmy, by temperatury się ustabilizowały, ponadto zależało nam, by sprawdzić jakie testowana jednostka osiągnie temperatury podczas długiej pracy z pełnym obciążeniem, dodatkowo zadbaliśmy o większe temperatury otoczenia.  Dzięki lipcowej słonecznej pogodzie oraz ciepłu wydzielanemu przez obciążenie temp. otoczenia wyniosła 26,7 st. C.

 

W ZDPMS wymusiliśmy pracę w trybie Single Rail, pozostałe ustawienia widoczne na screenach:

Enermax_Digifanless_550_W_review

Enermax_Digifanless_550_W_review

Digifanless bez problemu dostarczył  ponad 550 W (43,5 A na linii +12 V i 44,2 A w teście CL). Jeżeli dziwi Was niska wartość napięcia na szynie +12 V, to od razu powiemy, iż był to celowy zabieg. Oprogramowanie ZDPMS umożliwia regulację napięcia linii 12 V. Co ciekawe, na ustawieniu 12,09 V zasilacz osiągał maksymalną sprawność 93%. Dopiero obniżenie napięcia w ZDPMS do 11,88 V pozwoliło na pokazanie pazura Digifanlessowi. Szkoda tylko, że musieliśmy ingerować.

Zasilacz przeszedł wszystkie testy. Napięcia cały czas były stabilne i zawierały się w normie ATX. Z elektrycznego punktu widzenia nie mamy zastrzeżeń.

W teście obciążeń krzyżowych żadne z napięć się „nie rozjechało”, czyli było na wymaganym poziomie.  

Enermax_Digifanless_550_W_review

Testy z niskimi obciążeniami są pod względem napięciowym w porządku. Z kolei sprawność jest bardzo wysoka, ale o tym później.

ZDPMS

Jeżeli mamy możliwość zmiany parametrów, skorzystaliśmy z tej opcji. Regulacja napięcia linii +12 V działa prawidłowo i jest to w zasadzie taki fajny bajer, który pomógł uzyskać większą sprawność PSU kosztem niższego napięcia. ZDPMS pozwala ustawić wartości dla alertów ostrzeżeń np. przed zadziałaniem OCP. Ustawiliśmy 46 A i przeciążyliśmy zasilacz do 47 A, po czym natychmiast pojawił się komunikat z prośbą zmniejszenia obciążenia, czy też zamknięcia zbędnych aplikacji. Przekroczenie 50 A spowodowało zadziałanie zabezpieczenia OCP i wyłączenie jednostki.

Enermax_Digifanless_550_W_review

 

Nie tworzyliśmy osobnej strony, ponieważ ZDPMS jest bardzo prostym i intuicyjnym softem. 

Poniżej przedstawimy wyniki na wyższym napięciu +12 V, które możecie porównać ze wskazaniami ZDPMS.

Dokładność oprogramowania jest najlepsza podczas niskich obciążeń, jednakże jest sporo lepiej niż w przypadku Corsair Link.

Enermax_Digifanless_550_W_review

 

Enermax_Digifanless_550_W_review

 

Enermax_Digifanless_550_W_review

 

Enermax_Digifanless_550_W_review

 

Enermax_Digifanless_550_W_review

 

Enermax_Digifanless_550_W_review

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Zotac
 • XFX
 • Gigabyte
 • Asus
 • Cenowarka.pl
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Seagate
 • Aquatuning.pl
 • Intel Corporation
 • Enermax
 • BenQ