Wygląd zewnętrzny i budowa2015-07-27 16:56:40 | Piotr Urbaniak (gtxxor)
Wygląd zewnętrzny i budowa
Przypomnijmy, że seria AMP Extreme jest najwyżej pozycjonowaną linią produktów w ofercie swojego producenta – tutaj nie ma miejsca na kompromisy. Topowy akcelerator Zotac jest nadspodziewanie masywny, wręcz monumentalny i wiedzcie, że żaden z tych przymiotników nie stanowi hiperboli. Autorski laminat karty mierzy przeszło 28 centymetrów, a to tylko i wyłącznie preludium do tego, co zaserwowano przy okazji konstruowania układu chłodzenia IceStorm, który wydłuża całość o około 2,5 centymetra, zajmując jednocześnie trzy sloty rozszerzeń.
Linia stylistyczna maskownicy radiatora, od czasu debiutu starszych układów GTX 900, znacząco wydoroślała. Inżynierowie zrezygnowali z futurystycznych kształtów i zielono-czerwonego podświetlenia LED, robiąc ukłon w stronę tradycjonalistów. Zmodyfikowano także profil łopatek wentylatorów, choć w dalszym ciągu są to jednostki typu osiowego, o średnicy 90 milimetrów. Pod plastikową osłoną ukryto pięć miedzianych ciepłowodów oraz gęste, aluminiowe użebrowanie. Konstrukcyjnie jest to klon rozwiązania znanego ze starszych modeli Zotac, ale drastycznemu zwiększeniu uległa powierzchnia finów, co powinno zapewnić większą efektywność radiatora. Pamiętajmy tylko, że GTX 980 Ti to karta o współczynniku TDP równym 250 W, a to stawia przed układem chłodzenia dodatkowe wyzwania, jakich próżno doszukiwać się w przypadku modeli GTX 980 czy 970.
Całą powierzchnię rewersu zakryto stalową płytką retencyjną, która zachodzi ku górze akceleratora, tworząc z maskownicą chłodzenia coś na kształt obudowy. Na uwagę zasługuje nietypowe malowanie backplate, przywodzące na myśl blaty desek snowboardowych.
Na krawędzi bocznej umieszczono po dwa złącza SLI oraz PEG 8-pin, a także logotyp producenta, podświetlony delikatnymi białymi diodami. Iluminacja jest sterowana z poziomu aplikacji GeForce Experience, podobnie jak w przypadku modelu referencyjnego.
Wśród zaimplementowanych wyjść obrazu znalazły się: trzy złącza DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 oraz analogowo-cyfrowe DVI, które – z pomocą załączonej w komplecie przejściówki – posłużyć może do wyprowadzenia jeszcze jednego gniazda, analogowego D-SUB (VGA).