Specyfikacja techniczna i rzut okiem na laminat2015-08-05 18:30:00 | (redakcja)
Laminat Gigabyte B85N jest w tonacji ciemno-brązowej. Płyta główna została wykonana w technologii Ultra Durable 4 Plus - oznacza to najwyższą jakość komponentów elektronicznych oraz ich długą żywotność w różnych warunkach (skrajne temperatury oraz poziom wilgotności powietrza). Przykładem są kondensatory polimerowe widniejące w specyfikacji producenta jako Solid Capacitors, które jak deklaruje producent są w stanie pracować w wysokiej temperaturze nawet 50 000 godzin, co oznacza około pięciu(!) lat nieprzerwanej pracy. Wszystkie porty USB zostały zabezpieczone oddzielnymi bezpiecznikami, które w razie uszkodzenia jednego z podłączonych urządzeń nie wpłyną na działanie kolejnego.
W obrębie PCB dominuje czarna kolorystyka, z białymi wyjątkami - w tej tonacji są trzy porty SATA III 6 Gb/s, złącza wentylatorów oraz złącze USB 2.0 dla frontpanel’u. Ponadto na tej samej krawędzi laminatu znajdziemy jeden port SATA II 3 Gb/s, złącze USB 3.0 oraz 24-pinowe gniazdo zasilania ATX. Tuż obok umiejscowiono dwa sloty na moduły pamięci RAM (maksymalnie łącznie 16 GB o najwyższej częstotliwości 1600 MHz). W samym rogu znajdują się dwie kości BIOS - to bardzo ciekawe i rzadko spotykane rozwiązanie wśród płyt B85N-podobnych. Wyżej wspomniane pozwalają na zastosowanie technologii DualBIOS, która umożliwia korzystanie z drugiego zapasowej kopii fabrycznego BIOS’u gdy pierwszy ulegnie losowej awarii.
Przeciwległa strona laminatu, to wyjścia tylnego panelu z ciekawie umieszczoną baterią BIOS’u, która by oszczędzić miejsce została zamocowana prostopadle do laminatu. Przypomnijmy - format ITX to jedynie 17x17 cm miejsca na laminacie. Zestaw złącz na “plecach”, to złącze PS2 dla myszy lub klawiatury, miejsce na anteny Wi-Fi, wyjście DVI-D, cztery porty USB 2.0 oraz dwa porty USB 3.0, ponadto znajdziemy także prostopadle ustawiony port USB 2.0, który jest pozłacany - służyć może do podłączenia np. przetwornika audio. Pozostałe złącza to komplet I/O audio oraz wejście wtyczki RJ-45. W pobliżu portów zaimplementowana jest sekcja zasilania 4+2 bez radiatora, co w płycie nieprzeznaczonej dla entuzjastów podkręcania jest jak najbardziej akceptowalne. Znajduje się tam także złącze mSATA oraz mini-PCI Express. Dolna krawędź to głównie slot magistrali PCI-Express x16 3.0. Górna część zawiera złącza frontpanel’u, wentylatorów oraz złącze EPS 4-pin. Gniazdo procesora jest umieszczone (prawie) centralnie co ma niemałe znaczenie w kontekście kompatybilności z chłodzeniami CPU. Poniżej kieszeni LGA 1150 umieszczono mostek północny skrywany pod symbolicznym radiatorem.
Zastosowany chip dźwiękowy to Realtek ALC898, który jest zadowalającym, jak na układ zintegrowany rozwiązaniem.