...licence to Overclock!2015-08-05 19:40:00 | Piotr Urbaniak (gtxxor) Tomasz Cugowski (tomcug)
Podkręcanie BCLK
Nasze testy tradycyjnie rozpoczęliśmy od próby przetaktowania zegara bazowego. Warto przypomnieć, że możliwość podkręcania taktowania bazowego utraciliśmy wraz z premierą platformy LGA 1155. Co prawda LGA 1150 wprowadził specjalne mnożniki BCLK, jednak to wciąż jedynie proteza. Oczekiwania były więc bardzo duże, wszak firma Intel od dłuższego czasu zapowiadała powrót do swobodnej regulacji szyny w pełnym zakresie, który miał nastąpić właśnie przy przejściu na podstawkę LGA 1151. Nadzieje nie zostały rozwiane, czego dowodem jest osiągnięta na obu płytach wartość 200 MHz. Co więcej, to nie koniec możliwości testowanego sprzętu, jednak na tym etapie postanowiliśmy “odpuścić”, gdyż wyższe taktowanie nie ma praktycznie żadnej wartości użytkowej. Jeśli “niebiescy” nie zrobią swoim klientom psikusa i nie zablokują regulacji BCLK w tańszych modelach, to szykuje nam się prawdziwy hit na miarę tanich procesorów dla podstawek LGA 775 czy LGA 1156.
![]() | ![]() |
Podkręcanie procesora
Kolejnym krokiem było sprawdzenie prawdziwych możliwości naszych bohaterów. W tym celu wzięliśmy “na warsztat” procesory Core i5-6600K oraz Core i7-6700K.
Zacznijmy od słabszego modelu. ASUS Z170 Pro Gaming osiągnął w opisywanych warunkach 4,5 GHz, zaś MSI Z170A Gaming M7 był o 100 MHz "gorszy". Pierwsza płyta potrzebowała podniesienia napięcia rdzeni do 1,4 V, podczas gdy druga zadowoliła się 1,35 V. Niestety, po podbiciu wspomnianego parametru do 1,4 V, taktowanie w wysokości 4,5 GHz wciąż było niestabilne na produkcie MSI.
![]() | ![]() |
Bardzo podobnie wyglądały poszukiwania niestabilnego zegara CPU. Konstrukcja firmy ASUS osiągnęła 4,7 GHz, podczas gdy wynik rywala po raz kolejny był o 100 MHz niższy. W obu przypadkach napięcie ustawione było na 1,4 V. W gruncie rzeczy nie ma więc tutaj żadnego zaskoczenia, gdyż różnica jest dokładnie taka sama jak w akapicie wyżej.
Skoro podkręcanie Core i5-6600K zostało już omówione, czas przejść do “dania głównego”. Drugi sampel okazał się bardziej podatny na overclocking, skutkiem czego uzyskaliśmy 4,7 GHz na płycie ASUS Z170 Pro Gaming oraz 4,6 GHz na MSI Z170A Gaming M7. Ponownie wymagane było napięcie w wysokości 1,4 V dla pierwszej konstrukcji, natomiast druga była stabilna przy zaledwie 1,325 V.
Małą niespodziankę przyniosły próby uzyskania jak najwyższej niestabilnej częstotliwości. Obie konstrukcje uzyskały dokładnie taki sam wynik, mianowicie 4,9 GHz przy napięciu 1,4 V. Podsumowując, trudno mówić o jakichś rażących różnicach, jednak w ostatecznym rozrachunku kolejny niewielki plusik może dopisać sobie Z170 Pro Gaming.