Temperatury procesora2015-08-05 19:40:00 | Piotr Urbaniak (gtxxor) Tomasz Cugowski (tomcug)
Metodologia pomiarów
Wszystkie odczyty były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 21-23 °C. Do wykonania pomiarów posłużyło nam oprogramowanie Core Temp w wersji 1.0 RC6. W celu przetestowania układów pod obciążeniem wykorzystaliśmy 15-minutowy przebieg testu stabilności programu OCCT w wersji 4.4.1, natomiast w spoczynku dokonaliśmy odczytu 10 minut po jego zakończeniu.
Nad poprawnymi warunkami pracy procesorów czuwał zestaw chłodzenia powietrznego - Noctua NH-D14. Zastosowana pasta termoprzewodząca to Noctua NT-H1. Charakteryzuje się ona brakiem potrzeby "wygrzewania", dzięki czemu osiąga optymalną wydajność tuż po nałożeniu. Aplikacji dokonywaliśmy sposobem "X", który zapewnia poprawne rozprowadzenie materiału termoprzewodzącego.
Wielu z Was może zastanawiać się, po co w ogóle mierzyć temperatury procesora w teście płyt głównych. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Jak zapewne pamiętacie, na poprzedniej stronie postawiliśmy hipotezę głoszącą, że ASUS podaje nieco wyższe, w stosunku do konkurenta, napięcie rdzeni. Mierząc ich temperaturę, w prosty sposób zweryfikujemy ten aspekt.
Spoczynek
W spoczynku nie zaobserwowaliśmy żadnych różnic, czego w zasadzie można się było spodziewać. Podczas bezczynności współczesne procesory pobierają śladowe ilości energii, pracując przy bardzo niskich napięciach. Trudno więc, by potencjalne różnice w sekcji zasilania przełożyły się na odmienne temperatury. Do tego dochodzi kalibracja czujników, która często powoduje, że pomiar w trybie bezczynności obarczony jest pewnym błędem względem faktycznej wartości.
Obciążenie
Pod obciążeniem pojawiły się już pewne rozbieżności, które w zasadzie pokrywają się z naszą hipotezą. Mianowicie oba testowane procesory osiągały niższe temperatury na płycie MSI Z170A Gaming M7. Wygląda więc na to, że konkurencyjny ASUS rzeczywiście zawyża w pewnym stopniu napięcia, bądź też konstrukcja MSI… je zaniża. Bez dokładnych pomiarów miernikiem nie podamy konkretnych wartości, ale zapewne właśnie z tego faktu wynika wyższy potencjał podkręcania ASUS-a.